کلوتریمازول

کلوتریمازول، که با نام تجاری Canesten فروخته می‌شود، یک داروی ضد قارچ است. این دارو برای درمان عفونت‌های مخمر واژینال، برفک دهان، بثورات پوشک، پیتریازیس ورسکولور و انواع کرم‌های حلقوی از جمله پا ورزشکاران استفاده می‌شود. این دارو را می‌توان به صورت خوراکی یا به عنوان کرم برای پوست یا مهبل استفاده کرد.

عوارض جانبی شایع آن هنگام استفاده به صورت خوراکی شامل تهوع و خارش است. در صورت استفاده از پماد آن بر روی پوست، دارای عوارض جانبی رایج شامل قرمزی و سوزش است. در دوران بارداری، استفاده از پماد آن بر روی پوست یا واژن هیچ مانعی ندارد. هنگام استفاده از کلوتریمازول به صورت خوراکی، در افرادی که مشکلات کبدی دارند باید بیشتر مراقب باشید.

کلوتریمازول در سال ۱۹۶۹ کشف شد. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی، مؤثرترین و بی خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. به عنوان داروی عمومی در دسترس است.

اثرات جانبی مصرف کلوتریمازول

عوارض جانبی فرمولاسیون خوراکی شامل خارش، حالت تهوع و استفراغ است.

> 10٪ از بیمارانی که از فرمول خوراکی استفاده می‌کنند ممکن است آزمایش عملکرد غیر طبیعی کبد را داشته باشند. عوارض جانبی آن شامل بثورات کهیر، کهیر ، تاول، سوزش، خارش، لایه برداری، قرمزی، تورم، درد یا سایر علائم تحریک پوست است. به همین دلیل، تست‌های عملکرد کبد باید هنگام مصرف کلوتریمازول خوراکی (troche) به طور دوره ای کنترل شود.]

کرم ها و شیاف های کلوتریمازول حاوی روغن هستند که ممکن است کاندوم‌های لاتکس و دیافراگم ها را تضعیف کند.

برای فرمولاسیون موضعی، باید از خارج استفاده شود و اگر تحریک یا حساسیت در محل ایجاد شود ، باید قطع شود.

فارماکودینامیک

کلوتریمازول یک مشتق ایمیدازول است که با مهار رشد سلول‌های کاندیدا یا قارچ‌های فرد با تغییر نفوذپذیری دیواره سلولی قارچ کار می‌کند. این ماده به فسفولیپیدها در غشای سلولی متصل می‌شود و بیوسنتز ارگوسترول و سایر استرول‌های مورد نیاز برای تولید غشای سلولی را مهار می‌کند. کلوتریمازول ممکن است رشد قارچ را کند کرده یا منجر به مرگ سلول‌های قارچی شود.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Clotrimazole

https://www.drugs.com/monograph/clotrimazole.html

The post کلوتریمازول appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *