کلسیم کلرید

کلسیم کلرید یک ترکیب معدنی است، نمکی با فرمول شیمیایی CaCl2. این ماده در دمای اتاق به صورت جامد کریستالی با رنگ سفید است و در آب بسیار محلول می‌باشد. کلسیم کلرید می‌تواند با خنثی کردن اسید هیدروکلریک با هیدروکسید کلسیم ایجاد شود.

کلسیم کلرید معمولاً به عنوان یک جامد هیدراته با فرمول عمومی CaCl2(H2O)x مشاهده می‌شود، که در آن x =0,1,2,3,4,5,6 است. این ترکیبات عمدتاً برای ضد یخ زدایی و کنترل گرد و غبار استفاده می‌شوند. از آن‌جا که نمک بی‌آب دارای قدرت جذب آب بالایی می‌باشد، از آن به عنوان ماده خشک‌کن استفاده می‌شود.

کلسیم کلرید دی هیدرات (CaCl2·۲H2O) یک منبع عالی کلسیم کریستالی محلول در آب برای استفاده‌های سازگار با کلریدها است.

ترکیبات کلرید می‌توانند در هنگام ذوب یا حل‌شدن در آب، هدایت الکتریکی را انجام دهند. با الکترولیز ترکیبات کلرید، به فلز و گاز کلر تجزیه می‌شود. ترکیبات کلرید از طریق فرآیندهای مختلف کلرزنی تشکیل می‌شوند که به موجب آن حداقل یک آنیون کلر (–Cl) به صورت کووالانسی به فلز یا کاتیون مربوط متصل می‌شود. فرمول‌های با خلوص فوق‌العاده بالا و اختصاصی قابل تهیه است. یون کلرید تعادل مایعات و pH را در سیستم های متابولیکی کنترل می‌کند. همچنین می‌توانند ترکیبات معدنی یا آلی تشکیل دهند.

نمونه موارد مصرف کلسیم کلرید

  • جلوگیری از ایجاد یخ و برای یخ زدایی از کلسیم کلراید استفاده می‌شود
  • استفاده در سطح جاده‌ها
  • مواد افزودنی غذایی
  • عملیات خشک کردن آزمایشگاهی و وسایل مرتبط با آن
  • ضدعفونی کننده
  • کلسیم کلرید در تولید ذغال فعال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • در صنعت نفت از کلسیم کلرید برای افزایش چگالی آب نمک‌های جامد استفاده می‌شود.

خطرات

کلسیم‌کلرید با خشک کردن پوست می‌تواند به عنوان یک ماده تحریک‌کننده عمل کند. انحلال کلریدکلسیم جامد گرمازا می‌باشد و در صورت مصرف آن می‌تواند باعث ایجاد سوختگی دهان و مری شود. مصرف محلول‌های غلیظ یا محصولات جامد ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش یا زخم شود.

مصرف کلریدکلسیم می‌تواند منجر به هیپرکلسمی نیز شود.

سنتز

در بیشتر نقاط جهان، کلسیم کلرید از فرآیند Solvay به صورت محصول جانبی بدست می‌آید. این فرایند به صورت شماتیک در زیر آمده است.

۲NaCl + CaCO3 → Na2CO3 + CaCl2

در ایالات متحده، بیشتر کلرید کلسیم با تصفیه از آب نمک به دست می‌آید.

مانند بیشتر محصولات نمکی کالاهای فله، مقدار کمی از کاتیون‌های از فلزات قلیایی و فلزات خاکی قلیایی (گروه های ۱ و ۲) و آنیون‌های از هالوژن‌های دیگر (گروه ۱۷) را به صورت ناخالصی همراه دارد، اما دارای غلظت‌های بسیار پایینی هستند.

[block]0[/block]منابع

https://www.americanelements.com/calcium-chloride-dihydrate-10035-04-8#:~:targetText=About%20Calcium%20Chloride%20Dihydrate,for%20uses%20compatible%20with%20chlorides.&targetText=The%20chloride%20ion%20controls%20fluid,either%20inorganic%20or%20organic%20compounds.

https://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_chloride#cite_ref-20

The post کلسیم کلرید appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *