کلر (Chlorine)

مشخصات ماده

نام : کلر

نام انگلیسی : Chlorine

برندها معروف بازار : نیرو کلر ، کلران ، کلر پارس

فروش کلر ایرانی - هندی

فروش کلر :

بازرگانی شیمیایی تهران ، توزیع کننده و فروشنده انواع کلر با برندهای معروف می باشد ، برندهایی همچون کلر پارس ، نیرو کلر ، کلران ، سپاهان کلر و … . شما می توانید برای خرید و یا فروش کلر با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران تماس حاصل فرمائید و یا درخواست خود را مبنی بر اعلام قیمت و موجودی از طریق سایت ما ارسال نمایید.

کلر چیست ؟

کلر یک عنصر شیمیایی طبیعی است که یکی از پایه های اصلی مواد موجود است. کلر در سراسر سنگ های قاره های زمین پراکنده شده و در اقیانوس های شور دارای غلظت بیشتری است. کلر از مواد مغذی ضروری برای گیاهان و جانوران است.

کلر یک گاز سمی سبز مایل به زرد است. این ماده در سال 1774 توسط کارل ویلهلم اسکیل شیمیدان سوئدی (1742-1786) کشف شد.

کلر برای میلیون ها نفر در سراسر جهان آب آشامیدنی سالم فراهم می کند. آب آشامیدنی سالم که با مواد ضدعفونی کننده کلر تامین می شود، می تواند به عنوان مانع بسیار خوبی بیماری های ناشی از آب آلوده تلقی شود. همچنین کلر برای تولید هزاران محصول مورد استفاده در قرن بیست و یکم ضروری است. از نیمه رسانای سیلیکون گرفته تا مصالح ساختمانی پایدار PVC همه به نوعی از کلر بهره می برند.

صنایع کلر سالانه بیش از 46 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکای شمالی کمک می کند و در تولید هزاران محصول ضروری مانند آب آشامیدنی سالم، مصالح ساختمانی جدید، قطعات الکترونیکی، فیبرهای نوری، سلول های خورشیدی، 88 درصد از داروهای مصرفی توسط انسان ها، 89 درصد از ترکیبات حفاظت از محصولات کشاورزی و… نقش دارد.

فرایند تولید کلر

به طور طبیعی

کلر معمولا در پوسته زمین و در آب دریا وجود دارد. فراوانی آن در زمین حدود 100 تا 300 واحد در میلیون است. این عنصر در میان عناصر موجود در زمین، دارای رتبه ی 20ام است. فراوانی آن در آب دریا حدود 2 درصد است. معمول ترین ترکیب کلردار در آب دریا، کلرید سدیم است. مقدار کمی از کلرید پتاسیم نیز در آب دریا وجود دارد.

معمول ترین مواد معدنی کلردار عبارتند از: هالیت، یا سنگ نمک (NaCl)، سیلویت (KCl) و کمالیت (KCl MgCl2). مقدار زیادی از این مواد معدنی از لایه های زیرزمینی به دست می آید. این لایه ها در اثر خشک شدن اقیانوس های دوره های اول زمین شناسی به وجود آمده اند. بیش از میلیون ها سال، این نمک ها زیر زمین دفن شدند. پس از آن نیز فشرده شده و گنبدهای بزرگ نمکی را تشکیل می دهند. گنبد نمکی یک توده ی بزرگ نمک است که در لایه های زیرزمینی کشف شده است.

تولید صنعتی

کلر با عبور جریان الکتریکی از محلول آب و کلرید سدیم و یا از طریق عبور جریان الکتریکی از کلرید سدیم ذوب شده تولید می شود. این فرایند یکی از مهمترین فرایندهای تجاری تولید کلر در صنعت است. محصولات تشکیل شده عبارتند از: هیدروکسید سدیم (NaOH) و کلر (Cl2).

کاربرد های کلر

کلر به طور گسترده ای در سراسر جهان برای گند زدایی از آب استفاده می شود. در ایالات متحده تنها حدود 6 درصد از کلر تولید شده برای گند زدایی آب استفاده می شود. ولی حدود 20 درصد از کلر تولیدی در صنعت کاغذ و صنایع پالپ به عنوان یک سفید کننده کاربرد دارد.

مهمترین کاربرد کلر در تولید سایر مواد شیمیایی است. به عنوان مثال، کلر را می توان با گاز اتیلن برای تولید اتیلن دی کلرید ترکیب کرد. حدود یک سوم کلر تولید شده در ایالات متحده نهایتا به تولید اتیلن دی کلرید ختم می شود. حدود 90 درصد از اتیلن دی کلراید برای تولید پی وی سی به کار می رود. PVC برای ساخت لوله، تیوب، کف ساختمان، دیوار ها، پوشش ها و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود. اتیلن دی کلرید یکی از محبوب ترین محصولات در صنعت آمریکاست. این ماده حدود 4.5 میلیارد کیلوگرم مواد (10 میلیارد پوند) هر ساله تولید می شود.

کاربرد به عنوان سم

استفاده از کلر در تولید آفت کش ها بسیار موثر است. آفت کش ها نام خاصی را بر اساس نوع آفات که برای کشتار طراحی شده اند، به خود می گیرند. حشره کش ها، مرگ موش ها، قارچ کش ها ، کرم کش ها از جمله آفت کش ها محسوب می شود.

بعضی از آفت کش های معروف از ترکیبات کلر به وجود آمده اند. این ترکیبات با نام هیدروکربن های کلرینه شده شناخته می شوند. ای تواد دارای کربن، هیدروژن و کلر در ساختار خود هستند.

احتمالا معروف ترین کربن هیدروکربن کلرینه DDT است. DDT برای اولین بار در سال 1873 تولید شد، اما تا جنگ جهانی دوم (1939-1945) به عنوان یک آفت کش استفاده نشد. سازمان های بهداشت عمومی ابتدا خوشحال شدند که DDT به شکل بسیار حیرت آوری حشرات حامل بیماری را از بین می برد. امید زیادی وجود داشت که DDT بتواند برای از بین بردن بیماری های خاص در برخی از نقاط جهان استفاده شود.

اما مشکلات کم کم ظاهر شدند. بسیاری از ماهی ها و پرندگان در مناطق آلوده به DDT از بین رفتند. به زودی، ارتباط مشکلات به وجود آمده با استفاده از DDT مشخص شد. ماهی و پرندگان حشراتی آلوده به DDT را خورده بودند و یا آب آلوده به DDT را نوشیده بودند. جمعیت پرندگان به طرز چشمگیری کاهش یافت، زیرا DDT سبب شد که پوسته تخم آن ها به اندازه کافی نازک نباشند تا جوجه ها بتوانند از آن بیرون بیایند.

تاثیر کلر روی سلامت جانداران

تاثیرات منفی

گاز کلر بسیار سمی است. در دوزهای کم، بینی و گلو را تحریک می کند. فردی که در معرض کلر قرار دارد ممکن است عطسه کند و بینی و چشم هایش قرمز شود.

در دوزهای بالاتر کلر میتواند کشنده باشد. در حقیقت، گاز کلر در جنگ جهانی اول توسط نیروهای آلمانی به عنوان یک سلاح استفاده شد. هزاران سرباز با تنفس گاز کلر کشته و یا به طور جدی زخمی شدند. کسانی که از حملات گاز جان سالم به در بردند اغلب زندگی های بسیار سختی داشتند. آن ها به علت آسیب به گلو و ریه ها به طور معمول نمی توانستند نفس بکشند.

تاثیرات مثبت

ترکیبات کلر در حفظ سلامت انسان و حیوانات بسیار اهمیت دارند. در بدن هر انسان به طور متوسط حدود 95 گرم (حدود 3.5 اونس) کلر موجود است. به عنوان مثال، اسید هیدروکلریک (HCl) در معده، به هضم غذا کمک می کند. کلرید سدیم (نمک خوراکی) و کلرید پتاسیم (KCl) نقش مهمی در نحوه ارسال پیام های عصبی در سراسر بدن دارند. از آن جا که انسان ها نمک زیادی مصرف می کنند، کمبود ترکیبات کلر در بدن به ندرت برای انسان به وجود می آید.

ترکیبات کلر برای ادامه ی حیات گیاهان ضروری است. در گیاهان، کلر به عنوان مواد مغذی محسوب می شود، هرچند مقدار اندکی از آن نیاز است اما بدون آن گیاهان از بین خواهند رفت.

The post کلر (Chlorine) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *