کربنات سدیم (Sodium carbonate)

مشخصات ماده

نام ماده : سدیم کربنات

نام انگلیسی : Sodium carbonate

نام تجاری : واشینگ سودا، سودا اش ،کریستال های سودا

CAS Number :

497-19-8فرمول شیمیایی : Na2CO3

فروش کربنات سدیم :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان کربنات سدیم بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش کربنات سدیم تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت کربنات سدیم :

جهت استعلام سریع قیمت کربنات سدیم صنعتی صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

کربنات سدیم چیست ؟

کربنات سدیم ” Na2CO3 ” (همچنین به واشینگ سودا، سودا اش و کریستال های سودا معروف است) ترکیب معدنی با فرمول Na2CO3 و هیدرات های مختلف آن است. تمام اشکال آن به رنگ سفید و نمک محلول در آب بوده و خاصیت قوی قلیایی دارند. از لحاظ تاریخی این ماده از خاکستر گیاهانی که در خاک های غنی از سدیم رشد می کنند استخراج شده است. از آنجا که خاکستر این گیاهان غنی از سدیم بوده و به طور قابل توجهی با خاکستر چوب متفاوت است، کربنات سدیم با عنوان “سودا اش” شناخته می شود. این محصول با مقادیر زیادی از کلرید سدیم و سنگ آهک توسط فرایند Solvay تولید می شود.

فرمول و ساختار کربنات سدیم

ساختار شیمیایی کربنات سدیم Na2CO3 است و جرم مولی آن g / mol 106.0 است. کربنات سدیم یک ترکیب یونی است، به عبارت دیگر یک نمک سدیم کربنیک اسید است و شامل دو کاتیون سدیم (Na +) و یک آنیون کربنات (CO3-) می باشد. این ماده یک ساختار بلوری هفت آبه دارد.

ساختار و فرمول کربنات سدیم

مشخصات فیزیکی

کربنات سدیم یک پودر کریستالی سفید با تراکم 2.54 گرم در میلی لیتر و نقطه ذوب 851 درجه سانتیگراد است.

مشخصات شیمیایی

کربنات سدیم یک جامد پایدار است، اما آب دوست است (آب را از هوا جذب می کند) و به راحتی در آب حل می شود. نتیجه ی این انحلال در آب، تشکیل اسید کربنیک و باز قوی، هیدروکسید سدیم، است. بنابراین، محلول آبی Na2CO3 به طور کلی یک باز قوی محسوب می شود. هنگامی دمای کربنات سدیم افزایش می یابد، تجزیه شده و گازهای سمی دی سدیم اکسید (Na2O) را منتشر کند.

تولید سدیم کربنات

دو منبع اصلی کربنات سدیم وجود دارد:

الف) از نمک و کربنات کلسیم (از طریق روش آمونیوم سودا (Solvay))

ب) از سنگ معدن کربنات سدیم و کربنات هیدروژن (ترونا و ناکولیت)

الف) از کلرید سدیم و کربنات کلسیم

واکنش کلی بین کربنات کلسیم و کلرید سدیم به شکل زیر است:

با این حال، کربنات کلسیم برای واکنش با یک محلول نمک بیش از حد نامحلول است. به همین دلیل ماده اولیه پس از گذر از هفت مرحله به محصول می رسد.

این فرایند به عنوان فرآیند آمونیاک-سودا یا فرایند Solvay شناخته می شود، که به نام شیمیدان بلژیکی است که در سال 1861 این فرایند را ثبت کرده است.

مراحل مختلف فرایند Solvay به شکل زیر است:

مرحله ی اول: آمونیوم دار کردن نمک

گاز آمونیاک در آب نمک غلیظ جذب می شود تا محلول حاوی کلرید سدیم و آمونیاک به دست آید. در این محلول Na + (aq)، Cl- (aq)، NH4 + (aq)، OH- (aq) و NH3 (aq) وجود دارد.

مرحله ی دوم: تشکیل اکسید کلسیم و دی اکسید کربن

کوره ها با مخلوط سنگ آهک / کک (13: 1 به صورت جرمی) تغذیه می شوند. کک در یک جریان نا هم سوی هوای پیش گرم شده می سوزد:

گرمای احتراق دمای کوره را افزایش می دهد و سنگ آهک تجزیه می شود:

گاز، حاوی حدود 40٪ دی اکسید کربن بوده و گرد و غبار آهک آن گرفته شده و به برج های Solvay فرستاده می شود. باقی مانده، اکسید کلسیم، در بازیابی آمونیاک استفاده می شود.

مرحله ی سوم: برج Solvay

این مرحله کلیدی در روندتولید سودا اش است. نمک آمونیوم از مرحله (1) به همراه دی اکسید کربن از مراحل (2) و (5) از طریق برج Solvay عبور داده می شود. برج Solvay، برجی بلند است به طوری که دی اکسید کربن می تواند به طور موثر توسط محلول جذب می شود. دی اکسید کربن، در محلول، با آمونیاک حل شده واکنش می دهد تا هیدروکربنات آمونیوم را تولید کند:

این محلول اکنون حاوی یونهای Na + (aq)، Cl- (aq)، NH4 + (aq) و HCO3- (aq) است. از چهار ماده که می تواند با ترکیب های مختلف این یون ها تشکیل شود، هیدروکربنات سدیم (NaHCO3) دارای کمترین مقدار است. این ماده در قسمت پایین برج، که سرد شده ، به عنوان یک جامد رسوب می کند:

مرحله چهارم: جداسازی هیدروکربنات سدیم

این سوسپانسیون برای جداسازی هیدروکربنات سدیم جامد از محلول آمونیوم کلرید فیلتر می شود.

مرجله ی پنج ام: تشکیل سدیم کربنات

هیدروکربنات سدیم در کوره های دوار 450 کیلو گرمی، گرم می شود تا هیدروکربنات سدیم را به سدیم کربنات، آب و دی اکسید کربن تجزیه کند:

دی اکسید کربن برای استفاده در مرحله (3) به برج Solvay فرستاده می شود. محصول فرایند، کربنات سدیم بی آب، به عنوان یک پودر سفید به دست می آید که با نام کربنات سدیم سبک شناخته می شود.

مرحله ی ششم: تشکیل کلسیم هیدروکسید

دو مرحله آخر (6) و (7) مربوط به بازیابی آمونیاک از آمونیم کلرید (ساخته شده در مرحله 3) است. آهک خام از مرحله (2) با آب اضافی به آهک شیری تبدیل می شود:

مرحله ی هفتم: بازیابی آمونیاک

سوسپانسیون هیدروکسید کلسیم با محلول کلرید آمونیوم خارج شده از مرحله (4) مخلوط شده و گرم می شود:

با این فرایند آمونیاک بازیافت شده و به مرحله (1) باز می گردد. کلرید کلسیم تنها محصول جانبی کل فرایند تولید است.

ب) از سنگ های ترونا و نارکولی

روند Solvay در ایالات متحده استفاده نمی شود. به جای آن، از دو سنگ معدن برای تولید سدیم کربنات استفاده می شود و این به حدود 30 درصد از تولید جهان مربوط می شود. سنگ ترون دارای فرمول زیر است:

سنگ معدن استخراج شده و برای از آن دی اکسید کربن به منظور تولید کربنات سدیم به دست می آید:

سنگ معدن دیگری که استفاده می شود ناکولی است که دارای هیدروکربنات سدیم است. در حرارت دادن آن، کربنات سدیم را به دست می آید.

کاربرد ها

این ماده کاربردهای بسیاری از جمله تولید شیشه دارد. دو فرم سنگین و سبک از کربنات سدیم (سودا اش) وجود دارد. این دو فرم خواص شیمیایی مشابه دارند و تنها در ویژگی های فیزیکی، مانند چگالی و اندازه و شکل ذرات (که بر ویژگی های جریان یافتن و زاویه روی هم قرار گرفتن کریستال ها تاثیر می گذارد) تفاوت دارند. در فرایند تولید ابتدا نوع سبک آن به دست می آید و با توجه به کاربرد از سودا اش سبک، سودا اش سنگین تولید می شود. کربنات سدیم سبک حاوی کمتر از 0.5٪ کلرید سدیم است. کربنات سدیم سنگین توسط هیدراته کردن کربنات سدیم سبک به مونوهیدرات (Na2CO3. H2O) و پس از آن آب زدایی از این محصول با هدف افزایش اندازه و تراکم کریستال تولید می شود. این دو نوع سودا اش دارای کاربردهای متفاوت هستند.

کاربرد اصلی کربنات سدیم سنگین به عنوان یک جامد، به ویژه در ساخت شیشه است. استفاده از کربنات سبک سدیم به طور سنتی هنگامی است که سودا اش محلول مورد نیاز باشد. صنایعی که از کربنات سدیم استفاده می کنند عبارتند از:

ساخت صابون و مواد شوینده (سنگین)

فیبر شیشه ای تخت (سنگین)

ظرف شیشه ای (سنگین)

تصفیه آب و محلول نمک (سبک)

تولید شیمیایی (سبک)

منسوجات (سبک)

ایمنی

محلول کربنات سدیم به شدت قلیایی و خورنده هستند. این موضوع می تواند باعث ایجاد آسیب پوست و چشم در هنگام تماس شود. استنشاق گرد و غبار کربنات سدیم باعث ایجاد التهاب غشاء مخاطی و دستگاه تنفسی می شود و منجر به سرفه شدید و تنگی نفس می شود. غلظت بالا این ماده می تواند به چشم آسیب برساند و باعث سوختگی پوست شود.

برای جلوگیری از این خطرات باید از ماسک دستکش و لباس ایمنی مناسب استفاده کرد.

The post کربنات سدیم (Sodium carbonate) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *