کاربید وانادیوم

کاربید وانادیوم یک ترکیب معدنی با فرمول VC است. این ماده سرامیکی نسوز بسیار سخت است. با سختی ۹-۹٫۵ Mohs، احتمالاً سخت ترین فلز کاربید شناخته شده است. از آنجا که در فلز وانادیوم و آلیاژهای آن رواج دارد مورد توجه قرار گرفته است.

ساختار و آماده سازی کاربید وانادیوم

با مونوکسید وانادیوم ایزومورفوس است، در ساختار سنگ نمک متبلور می‌شود. از آنجا که VC و VO قابل انعطاف هستند، نمونه‌های کاربید وانادیوم معمولاً حاوی ناخالصی اکسید نیز هستند. کاربید وانادیوم با گرم کردن اکسیدهای وانادیوم با کربن در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌شود. کاربید وانادیوم می‌تواند در جهت یابی (۱۱۱) ، هنگامی که توسط لرزش مگنترون با فرکانس رادیویی است شکل بگیرد. اگرچه کاربید وانادیوم از نظر ترمینودینامیکی پایدار است، اما در دماهای بالاتر به V2C تبدیل می‌شود.

کاربید وانادیوم به عنوان افزودنی برای کاربید سیمانی، برای اصلاح کریستال‌های کاربید و در نتیجه افزایش درجه سختی استفاده می‌شود.

کاربید وانادیوم (VC) می‌تواند به طور مؤثر تکامل فوتوکاتالیستی H2 با ثبات عالی در یک سیستم حساس به رنگ تحت تابش نور مرئی (۴۲۰ نانومتر) انجام دهد و همچنین به عنوان یک کاتالیزور تکامل H2 همه کاره در هنگام ادغام با فتوکاتالیست‌های نیمه هادی مختلف انجام دهد.

مشخصات فیزیکی کاربید وانادیوم

کاربید وانادیوم (VC)

جرم مولی: ۶۲٫۹۵ گرم در مول

تراکم: ۵٫۷۷ گرم در سانتی متر مربع

نقطه ذوب: ۲۸۱۰ درجه سانتی گراد

نقطه جوش: ۳۹۰۰ درجه سانتی گراد

سختی: ۲۶۶۰ Knoop

بسیار سخت

کاربید وانادیوم دارای مدول الاستیک تقریباً GPa 380 است

ساختار کریستالی کاربید وانادیوم

کاربید وانادیوم (VC) دارای یک شبکه مکعب F با حضور اتم وانادیوم در موقعیت ۰،۰،۰ و یک اتم کربن در موقعیت ۰،۰،۰٫۵است.

با این حال، اگرچه در اینجا به عنوان یک کاربید استوکیومتری نشان داده شده است، اما غلظت کربن کمتر از ۵۰٪ است. همچنین واکنش‌های نظم دهنده‌ای که در کاربید رخ می‌دهد وجود دارد که در اینجا نشان داده نشده است. پارامتر شبکه ۰٫۴۱۵۹ نانومتر فرض می‌شود. اتم های آبی نشان دهنده وانادیوم هستند و کربن به رنگ سیاه تعیین می‌شود.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Vanadium_carbide#cite_ref-Ullmann_3-0

https://web.archive.org/web/20160911133534/http://www.ppm.bc.ca/Cermet_Carbide_Nitride_Powder_Products.html

https://www.phase-trans.msm.cam.ac.uk/2003/VC/VC.html

The post کاربید وانادیوم appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *