کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا

فرآیند سیانید شدن طلا نوعی تکنیک هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن با خلوص پایین است. این روش با تبدیل طلا به کمپلکس شیمیایی طلا که در آب محلول است صورت می پذیرد. در این مقاله به کاربرد سیانور در استخراج طلا می پردازیم.

طلا

طلا از چگالی ترین عناصر در بین فلزات و هادی خوب گرما و الکتریسیته است که در میان عناصر بالاترین چکش خواری را دارد. تنها بیست و هشت گرم از آن می تواند ورقه ای در حدود هفده متر مربع ایجاد کند. سادگی استخراج طلا و کار با آن ، عدم خوردگی و سیاه نشدن ، در کنار شکل زیبای این فلز سبب شد تا از اولین فلزاتی باشد که نظر انسان را به خود جلب کرده است. کیفیت و خواص ویژه این فلز سبب شده تا یکی از اصلی ترین مواد برای مبادله کالا و خدمات تبدیل شود.

این فلز همانند نقره ، به صورت شمش یا سکه در جریان های پولی دولت ها و اقتصاد جهانی معامله می شود.این فلز ارزشمند هم چنان در اقتصاد جهانی و در بین دولت ها به عنوان روشی برای تبادلات مالی در نظر گرفته می شود. در ادامه به کاربرد سیانور در استخراج طلا می پردازیم.

فرآوری طلا

به آماده سازی سنگ معدن های این عنصر برای استفاده در محصولات مختلف ، فرآوری طلا می گویند. برای مدت ها طلا به عنوان عنصری از زیبایی شناسی مورد استفاده قرار می گرفت.در معدن این سنگ ها با عملیات آتش باری یا انفجار به اجزای کوچک تر تبدیل می شوند که به صورت تپه هایی جمع آوری شده و در طی فرآیند سیانوراسیون ، طلا از آن ها استخراج می شود.

در مواردی رسوبات طلا از لایروبی دریاچه ها و عمق رودخانه ها یا از طریق اعمال فشار هیدرولیکی نیز به دست می آیند. این رسوبات بر خلاف روش قبل نیازی به خرد کردن ندارند. کاربرد سیانور در استخراج طلا یکی از مهم ترین روش ها است.

کاربرد سیانور در استخراج طلا

کاربرد سیانور در استخراج طلا از روش های بسیار موثر است. سیانوراسیون طلا به عنوان فرآیند مک آرتور فارست هم شناخته می شود. این فرآیند یک روش هیدرومتالوژی برای استخراج طلا از سنگ معدن های نا مرغوب با تبدیل طلا به یک محلول است. از سه روش معمول برای بازیافت این عنصر از محلول سیانید استفاده می شود. این سه روش عبارت است از : کربن خمیر ، الکتروینینگ و فرآیند مریل کرو.

فرآیند کربن در خمیر : ار این روش ارزان برای بازیافت طلا استفاده می شود. حضور عناصر نقره یا مس ، مانعی برای انجام این روش است. با اضافه کردم کربن فعال به محلول سیانید ، این محلول به کربن جذب می شود. این فرآیند تا زمان رسیدن تعادل بین کربن و طلا در محلول ادامه پیدا می کند.

الکتروینینگ : یک روش آب کاری برای جذب طلا است. محلول شامل این عنصر از یک سلول الکتروینینگ عبور می کند. این سلول شامل کاتد های سیمی است که طلا و دیگر فلزات از طریق الکترولیز روی آن جذب شده اند. اسید ، کاتد و برخی فلزات هم چون مس را در خود حل می کند و رسوبی از طلا باقی می گذارد.

فرآیند مریل کرو : در این روش گرد ردی به محلول اضافه می شود. روی نسبت به طلا تمایل بیش تری برای واکنش با یون سیانید دارد. در نتیجه با اضافه کردن گرد روی به محلول ، طلا و دیگر رسوبات فلزی مانند نقره در صورت حضور رسوب می کنند.

عوامل مصرف کننده سیانور

فرآیند سیانوراسیون در مورد سنگ های معدنی طلا دار معمولی به سادگی انجام می پذیرد و مصرف سیانور در حد متعارفی است. اما در بعضی از حالات سنگ های معدنی دارای کانی هایی است که سیانور مورد نیاز فرآیند سیانوراسیون طلا را مصرف می نمایند ، به این کانی ها سیانور کش یا مصرف کننده های سیانور می گویند و اگر کانی های مصرفی کننده سیانور به مقدار زیادی در کانسنگ موجود باشند و کانسنگ مستقیما سیانوراسیون گردد به علت مصرف بیش از حد سیانور استحصال طلای آن کانسنگ غیر اقتصادی میگردد.

هنگامی که طلا همراه با کانی های آرسنیک ، آنتیموان ، تلور ، جیوه و بعضی عناصر باشد ، اکثرا مقدار کمی از طلا در محلول های سیانوری حل می شوند. مشکل بیش تر از نوع فیزیکی آن می باشد تا یک مشکل شیمیایی ، ولی نیاز به اتخاذ روش هایی خاص جهت عملیات سیانوراسیون می باشد. محلول از قسمت هواگیری به یک مخزن مخروطی شکل انتقال داده می شود. در این مخزن پودر روی و نمک های سرب ، مانند نیترات سرب یا استات سرب اضافه می شود.

پس از اضافه شدن روی ، طلا رسوب می کند. محلول همراه رسوبات به قسمت فیلتره شدن منتقل می شود و محلول فیلتر می شود.

تهیه سیانور در استخراج طلا

همان طور که گفتیم آشنایی با کاربرد سیانور در استخراج طلا بسیار اهمیت دارد زیرا مورد استفاده و کاربرد آن ها متفاوت است. آشنایی با کاربرد سیانور در استخراج طلا به شما این امکان را می دهد تا در مکان مناسب از آن استفاده نمایید. شما برای تهیه این نوع از سیانور می توانید به شرکت پیشگامان شیمی مراجعه نمایید. این شرکت یکی از برترین شرکت ها در زمینه تامین مواد اولیه در ایران است.

این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند. شما با شناخت انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن می توانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می خواهید از این شرکت تهیه کنید. موادی که توسط این تیم تامین می شود در تمامی زمینه های پزشکی ، دارویی ، صنعتی و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *