کادمیم اکسید

اکسید کادمیم یک ترکیب معدنی با فرمول CdO است.

این ترکیب یکی از پیش سازه‌های اصلی سایر ترکیبات کادمیم می‎‌باشد. این ترکیب در یک شبکه کریستالی از ماسک سنگ مکعبی مانند کلرید سدیم متبلور می شود و دارای کاتیون‌ها و آنیون‌های هشت وجهی است. اکسید کادمیم را می‌توان به عنوان یک پودر آمورف بی‌رنگ یا به عنوان بلو‌های قهوه‌ای یا قرمز یافت.

اکسید کادمیم یک نیمه‌هادی از نوع n است که در دمای اتاق دارای Band gap، ۲٫۱۸ الکترون ولت می‌باشد.

تولید اکسید کادمیم

از آنجا که ترکیبات کادمیم اغلب در ارتباط با سنگ معدن روی یافت می‌شوند، اکسید کادمیم یک محصول جانبی رایج پالایش روی است. این ماده با سوزاندن عنصر کادمیم در هوا تولید می‌شود. همچنین از پیرولیز دیگر ترکیبات کادمیم، مانند نیترات یا کربنات، اکسید کادمیم فراهم می‌شود. اکسید کادمیم خالص، قرمز رنگ است اما CdO به دلیل تمایل به ایجاد نقص‌های ساختاری ناشی از جای خالی آنیون، در رنگ‌های مختلفی موجوداست. اکسید کادیم از طریق اکسیداسیون بخار کادمیم موجود در هوا بصورت تجاری تهیه می‌شود.

موارد مصرف اکسید کادمیم

اکسید کادمیم در حمام‌های آبکاری کادمیم، الکترود برای باتری‌های ذخیره سازی انرژِی، نمک‌های کادمیم، کاتالیزور، لعاب‌های سرامیکی، فسفور‌ها و سموم دفع آفات شیمیایی استفاده می‌شود.

عمده استفاده از اکسید کادمیوم به عنوان ماده ای برای آبکاری حمام و رنگدانه‌ها است.

هادی شفاف

CdO به عنوان یک ماده رسانای شفاف مورد استفاده قرار می گیرد. اکسید کادمیم به عنوان یک فیلم‌هادی شفاف در اوایل سال ۱۹۰۷ توسط کارل بادکر تهیه شده است. اکسید کادمیم به شکل فیلم‌های نازک در کاربردهایی از قبیل فتودودیودها، فوتوترانسیستورها، سلول‌های فتوولتائیک، الکترودهای شفاف، نمایشگر‌های کریستال مایع، ردیابهای IR و پوشش‌های ضد انعکاس استفاده شده است. ریز ذرات CdO وقتی در معرض نور UV-A قرار دارند تحت تحریک باند گپ قرار می‌گیرند و در تجزیه نوری فنل نیز انتخابی عمل می‌کنند.

آبکاری کادمیم

بیشتر آبکاری تجاری کادمیم با استفاده از ترسیب الکتریکی از حمام‌های سیانور انجام می‌شود. حمام‌های سیانور از اکسید کادمیم و سدیم سیانید در آب تشکیل شده‌اند که احتمالاً سیانید کادمیم و هیدروکسید سدیم را تشکیل می‌دهند. فرمول معمولی ۳۲ گرم بر لیتر اکسید کادمیم و ۷۵ گرم در لیتر سیانید سدیم است. غلظت کادمیوم ممکن است تا ۵۰٪ تغییر کند. آبگیرها معمولاً به حمام اضافه می‌شوند و آبکاری در دمای اتاق با آندهای کادمیم با خلوص بالا انجام می‌شود.

واکنش‌پذیری کادمیم اکسید

CdO یک اکسید بازی است و بنابراین توسط اسیدهای آبی مورد حمله قرار می‌گیرد تا محلول‌های +Cd(H2O)6]2 ] را تشکیل بدهد. پس از درمان با محلول‌های قلیایی قوی، ترکیب −Cd(OH)4]2 ] تشکیل می‌شود. یک لایه نازک از اکسید کادمیم بر روی سطح کادمیم در هوای مرطوب و در دمای اتاق تشکیل می شود. کادمیم در دمای اتاق اکسیده می‌شود تا CdO تشکیل شود. بخار کادمیوم CdO و هیدروژن در یک واکنش برگشت‌پذیر تشکیل می‌شود.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Cadmium_oxide

https://books.google.com/books?id=Xqj-TTzkvTEC

https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02652928

https://web.archive.org/web/20061210213049/http://www.npi.gov.au/database/substance-info/profiles/17.html

The post کادمیم اکسید appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *