پودر آلومینیم

آلومینیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Al و عدد اتمی ۱۳٫ یک فلز نقره ای سفید، نرم، غیر مغناطیسی و چگالی در گروه بور است. از نظر توده‌ای، آلومینیوم حدود ۸٪ پوسته زمین را تشکیل می‌دهد، این ماده سومین عنصر فراوان پس از اکسیژن و سیلیکون و فراوان‌ترین فلز پوسته زمین است، هرچند که در لایه‌های زیرین کمتر دیده می‌شود. سنگ اصلی آلومینیوم بوکسیت است. فلز آلومینیوم بسیار واکنش پذیر است به گونه‌ای که نمونه‌های خالص نادر و محدود به محیط‌های کاهشی شدید هستند. در عوض، در بیش از ۲۷۰ ماده معدنی مختلف ترکیب شده‌است.

آلومینیوم به دلیل چگالی کم و توانایی مقاومت در برابر خوردگی از طریق پدیده غیرفعا قابل توجه است. آلومینیوم و آلیاژهای آن برای صنعت هوا فضا بسیار ضروری است و در صنایع حمل و نقل و ساختمان مانند نمای ساختمان و قاب‌های پنجره بسیار مهم است. اکسیدها و سولفات‌ها مفیدترین ترکیبات آلومینیوم هستند.

پودر آلومینیوم از پودر کردن آلومینیوم بدست می‌آید. پودر آلومینیوم در ابتدا به صورت مکانیکی با استفاده از آسیاب برای ایجاد پوسته‌های تولید می‌شد. پس از آن در دهه ۱۹۲۰، فرایندی از اسپری کردن آلومینیوم مذاب برای ایجاد پودر قطرات توسعه یافت. سپس پودر حاصل ممکن است برای فرآوری بیشتر در یک آسیاب توپی مخلوط شود تا آن را به عنوان یک پوشش یا رنگدانه به تکه‌های صاف تبدیل کند.

تنفس پودر آلومینیوم ضرر زیادی ندارد، فقط باعث تحریک جزئی خواهد شد. نقطه ذوب پودر آلومینیوم ۶۶۰ درجه سانتی گراد است.

کاربرد‌های پودر آلومینیوم

  1. لوازم آرایشی و بهداشتی
  2. پیروتکنیک
  3. به عنوان رنگدانه نقره ای فلزی
  4. پودر اثر انگشت
  5. موشک و سوخت موشک
  6. ترمایت(یک ترکیب آتشگیر)
  7. نسوز
  8. تولید بتن هوادهی اتوکلاو

بسته به نوع استفاده، پودر مورد استفاده یا روکش شده یا بدون پوشش است.

پودرهای آلومینیومی برای صنعت سبک وزن

از ابتدای تولید تجاری بتن سبک وزن از پودرهای آلومینیومی استفاده شده است. بتن متخلخل، و یا وزن کم بوسیله واکنش پودر آلومینیوم در محلول‌های آبی-قلیایی ایجاد می‌شود. بدین ترتیب توده بتونی حباب‌های کوچک و حفره‌های کوچکی را دارا می‌باشد.

منابع

https://www.eckart.net/markets/functional/building-material-industry/light-weight-concrete/aluminum-powders.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium_powder

https://books.google.com/books?id=n9out–0RRkC&pg=PA137&dq=Fingerprint+powder+uses+aluminum+powder&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjU4frB0fDXAhUV8GMKHWrICMYQ6AEIKDAA#v=onepage&q=Fingerprint%20powder%20uses%20aluminum%20powder&f=false

The post پودر آلومینیم appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *