پتاسیم هیدروکسید (KOH)

مشخصات ماده

نام : پتاسیم هیدروکسید

نام انگلیسی : Potassium hydroxide

نام تجاری : پتاس ، کاستیک پتاس

CAS number:

1310-58-3

فرمول شیمیایی :

KOH

فروش پتاسیم هیدروکسید :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان پتاسیم هیدروکسید بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش پتاسیم هیدروکسید تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت پتاسیم هیدروکسید:

جهت استعلام سریع قیمت پتاسیم هیدروکسید صنعتی صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

هیدروکسید پتاسیم چیست ؟

هیدروکسید پتاسیم، که معمولا به عنوان پتاس و یا آب قلیایی شناخته می شود، یک ترکیب محلول در آب است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. این ماده ( در دمای اتاق) به حالت جامد، بی بو و بدون رنگ است. پتاسیم هیدروکسید یک باز قوی است و زمانی که در آب حل می شود مقدار قابل توجهی حرارت تولید می کند. این ماده شیمیایی به شکل توده (کلوخه)، میله و گلوله ای با سفید یا کمی زرد در دسترس است.

هیدروکسید پتاسیم از لحاظ شیمیایی بسیار فعال است. این ماده با اسیدها به شدت واکنش می دهد و میزان قابل توجهی گرما در طی این فرآیند تولید می شود. در هوای مرطوب، باعث خوردگی فلزاتی مانند قلع، سرب، روی و آلومینیوم شده و گاز هیدروژن قابل احتراق و انفجاری تولید می کند.

فرمول و ساختار پتاسیم هیدروکسید

فرمول شیمیایی هیدروکسید پتاسیم KOH بوده و جرم مولی آن g / mol 56.11 است. ساختار KOH شامل یک پیوند یونی بین کاتیون فلزی پتاسیم و آنیون هیدروکسیل است، همانطور که در زیر نشان داده شده است. KOH جامد دارای ساختار کریستالی لوزی وجه است.
فرمول پتاسیم هیدروکسیدساختار پتاسیم هیدروکسید

ویژگی های پتاسیم هیدروکسید

خصوصیات زیر KOH را به یک ترکیب بسیار مفید برای فرآیندهای صنعتی مختلف تبدیل می کند.

✦طبیعت خورندگی

✦ توانایی واکنش کاهش با مواد مختلف

✦ بالا بودن میزان انحلال در آب

✦ ثبات حرارتی بالا

✦ نقطه ذوب نسبتا کم است

✦ واکنش با اسید

✦ طبیعت باز قوی

روش تولید پتاسیم هیدروکسید

هیدروکسید پتاسیم توسط الکترولیز کلرید پتاسیم (KCl) محلول در آب تولید می شود. در این فرآیند جریان الکتریکی کلرید پتاسیم را به پتاسیم و کلر تجزیه می کند. کلر به عنوان یک محصول جانبی به شکل گاز آزاد می شود. پتاسیم مانده در محلول با آب واکنش می دهد تا هیدروکسید پتاسیم تولید شود.

2KCl + 2 H2O → 2 KOH + Cl2 + H2

کاربردهای پتاسیم هیدروکسید

دانستن ماهیت و کاربردهای ترکیبات شیمیایی مختلف، یک موضوع جالب و کاربردی است. برخی از کاربردهای معمول هیدروکسید پتاسیم در اینجا شرح داده شده است.

در کشاورزی

پتاسیم هیدروکسید در کشاورزی

KOH برای تولید کود استفاده می شود. عنصر پتاسیم (یکی از غذاهای اصلی گیاهان) به وسیله ی این ماده برای گیاهان تامین می شود. کاربرد این محصول زمانی اهمیت ویژه می یابد که کود تولید شده برای محصولاتی (گیاهانی) باشد که نمی توانند از پتاسیم کلرید تغذیه کنند. همچنین این ماده در علف کش ها و قارچ کش ها نیز استفاده می شود.

کمک به تنظیم pH خاک های اسیدی نیز از دیگر کاربرد های این ماده است. مخلوطی از اسید فسفریک (ترکیب غیر آفت کش) و KOH در گیاهان برای پیشگیری از آفات و بیماری ها اسپری می شود.

در باتری ها و سلول های سوختی
پتاسیم هیدروکسید در باتری

هیدروکسید پتاسیم محلول در آب به عنوان یک الکترولیت در باتری های قلیایی، نیکل کادمیوم و باتری های دی منگنز- روی کاربرد دارد.

همچنین این ماده به عنوان یک الکترولیت در سلول های سوختی عمل می کند. محلول های KOH، از نظر هدایت الکتریکی بهتر از محلول های NaOH هستند.

در آزمایشگاه های شیمی

پتاسیم هیدروکسید آزمایشگاهی

آزمایش KOH به تشخیص عفونت قارچی روی پوست کمک می کند.

این ماده برای تولید نمک های پتاسیم مورد استفاده در فرایندهای مختلف کاربرد دارد. برای مثال، سیانید پتاسیم در معدن و آبکاری طلا استفاده می شود، در حالیکه پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک ضد عفونی کننده به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. پتاسیم فسفات نیز برای تولید کود استفاده می شود.

این ماده برای تولید چندین مواد شیمیایی دارای پتاسیم مانند پتاسیم آلومینات، برومات، برومید، فرمالیت، گلوکونات، لائورات و غیره استفاده می شود.

این ماده برای ماهش اسیدیته و تنظیم pH محلول ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مطالعه ی آناتومی حشرات نیز از پتاسیم هیدروکسید استفاده می شود، زیرا سرعت تجزیه بافت نرم را کاهش می دهد.

این ماده به عنوان یک ماده آب زدا عمل می کند (خشک می کند) و برای آب زدایی از حلال های اساسی، به ویژه آمین ها و پیریدین ها استفاده می شود.

این ماده برای آزمایش ها وتجزیه های مختلف شیمیایی مورد نیاز است. به عنوان مثال، به تعیین میزان غلظت اسید کمک می کند.

برخی از گونه های قارچ های قهوه ای، قارچ براکت، بولتز و غیره، پس از استفاده از محلول آبی KOH بر روی آن ها و تعییر رنگ، شناسایی می شوند.

در صنایع پتروشیمی

پتاسیم هیدروکسید صنعتی

در طول فرایندهای پالایش نفت و فرآورده های گاز طبیعی، این ماده در از بین بردن اسیدهای آلی و ترکیبات گوگرد نقش به سزایی دارد به عنوان مثال دی اکسید کربن (CO2)، تری اکسید گوگرد (SO3) و نیتروژن تری اکسید (NO3) موجود در جریان گاز با کمک KOH جذب می شوند.

پتاسیم هیدروکسید همچنین نقش کاتالیزور را در برخی فرایند ها بر عهده دارد مثلا در فرایند تولید بیودیزل از روغن و چربی.

در صنایع غذایی

پتاسیم هیدروکسید خوراکی

پتاسیم هیدروکسید برای شستشوی میوه ها در کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده برای تولید رنگ کارامل نیز استفاده می شود و همچنین برای تولید نوشابه، شکلات و کاکائو مورد نیاز است. غذاهای فرآوری شده تجاری عموما دارای KOH هستند. این ماده همچنین به طور گسترده به عنوان یک افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به عنوان حجم دهنده (به عنوان مثال در بستنی) و تثبیت کننده عمل می کند. و نیز کمک می کند تا ماندگاری مواد غذایی افزایش یابد. این ماده برای نرم شدن زیتون و نیز ترد کردن سبزیجات کاربرد دارد.

در لوازم آرایشی و محصولات شوینده

پتاسیم هیدروکسید در لوازم آرایشی

استفاده از مخلوط چربی وKOH برای تولید صابون مرسوم است. اگرچه صابون هایی که با استفاده از هیدروکسید سدیم تولید می شوند، نیز معمول هستند، اما صابون های پتاسیم نرمتر از این صابون ها هستند و همچنین انحلال پذیری بیشتری در آب دارند (نیاز به آب کمتر برای تبدیل شدن به صابون مایع دارند). بنابراین، صابون پتاسیم مایع تاثیر بیشتری نسبت به صابون سدیم مایع دارند. این ماده همچنین در لوله باز کن ها کاربرد فراوان دارد.

از این ماده در محصولات مانیکور استفاده می شود که تاثیر آن تمیز کردن ناخن ها است.

استفاده از آن در محصولات اصلاح باعث از بین رفتن موهای زائد می شود. این ماده نیز برای تولید انواع لوسیون، شامپو، اسپری مو و غیره استفاده شده و در لاک (ناخن) پاک کن ها موجود است.

اثرات سلامتی / مخاطرات ایمنی

KOH یک باز قوی و دارای خاصیت خورندگی است که می تواند به پوست و بافت های بدن نفوذ کند. تماس پوست و یا چشم با محلول های KOH می تواند باعث سوختگی، تحریک شدید و حتی ایجاد نابینایی گردد. استنشاق این باز خورنده می تواند به غشای مخاطی و ریه ها آسیب برساند. در صورت بلعیده شدن، بسیار سمی است و می تواند منجر به آسیب دائمی بافتی و یا حتی مرگ شود.

The post پتاسیم هیدروکسید (KOH) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *