نیترو سلولز

نیترو سلولز تنها استر سلولز معدنی با اهمیت تجاری است ، اگرچه چندین استر سلولز آلی از جمله استات سلولز ، پروپیونات سلولز ، بوتیرات سلولز و برخی استرهای سلولز مخلوط تولید می شود.

نیتروسلولز جنبه ای مشابه پنبه (بافت سفید و فیبری) دارد. این یک پلیمر استر سلولز نیترات استر با پیوندهای β (۱ → ۴) بین مونومرها است که از نیترات سلولز تولید می شود. فرمول شیمیایی آن [C6H7O2 (OH) 3 x (ONO2) x] n است ، که در آن x گروههای هیدروکسیل رد شده توسط گروههای نیترو را نشان می دهد.
نیترو سلولز یکی از حساس ترین مواد ردیاب هسته ای است. حساسیت آن فقط کمتر از CR-39 است. کمترین یون یونیز کننده پروتون ۰٫۵۵ مگا ولت (Daicell) است. فلیشر (۱۹۸۱) نشان داد که کمترین یون یونیزه دیده شده پروتونهای ۱٫۲ مگاوات برای نیترات سلولز (VEB آیلنبورگ) است. در این حالت ، نیترات سلولز نسبت به CR-39 حساس تر است.

تاریخچه نیترو سلولز

در سال ۱۸۳۲ ، هنری براکونوت کشف کرد که اسید نیتریک ، هنگامی که با نشاسته یا الیاف چوبی ترکیب شود ، مواد منفجره ای سبک وزن را تولید می کند ، که وی نام آن را زیلوودین گذاشت. چند سال بعد در سال ۱۸۳۸ ، شیمیدان فرانسوی دیگری ، تئوفیل-ژول پلوزه (معلم آسانیو سوبرو و آلفرد نوبل) ، کاغذ و مقوا را به همین روش تولید کرد. ژان باپتیست دوما ماده مشابهی را به دست آورد ، که او آنرا “nitramidine” نامید. این مواد بسیار ناپایدار بوده و مواد منفجره عملی نبودند.

با این حال ، در حدود سال ۱۸۴۶ مسیحی فردریش شنبن ، یک شیمیدان آلمانی و سوئیس ، یک راه حل عملی تر را کشف کرد. او وقتی در آشپزخانه خانه خود در بازل کار می کرد ، مخلوطی از اسید نیتریک (HNO3) و اسید سولفوریک (H2SO4) را روی میز آشپزخانه ریخت. او به نزدیکترین پارچه ، پیش بند پنبه ای رسید و آن را پاک کرد. او پیش بند را روی درب اجاق گاز آویزان کرد تا خشک شود و به محض خشک شدن ، در اثر اشتعال پیش بند ، چشمک به چشم خورد. روش آماده سازی او اولین نفری بود که به طور گسترده تقلید می شود – یک قسمت از پشم پنبه ریز که در ۱۵ قسمت از ترکیب مساوی اسیدهای سولفوریک و نیتریک غوطه ور می شود.

نیتروسلولز توسط شیمیدان آلمانی-سوئیس C.F. در اواخر خرن ۱۹ کشف شد.

کاربردهای نیتروسلولز

این ماکرومکول بسته به میزان نیترات آنها کاربردهای مختلفی دارد. نیتروسلولز با درجه نیترات کمی در رنگها ، لاک ها ، جوهرها و غیره کاربرد دارد ، در حالی که از نیتروسلولز با درجه بالایی از نیترات (> 5/12٪) در مواد منفجره استفاده می شود. در داخل مواد منفجره حاوی نیتروسلولز شامل دینامیتها و پروانه ها است. پروانه های حاوی نیتروسلولز، باروت های دودی هستند ، که توسط جامعه نظامی بین المللی به طور گسترده ای برای پرتابه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از نیتروسلولز در روشهای سنتی وروش سازی پروتئین ، آرایه های توان بالا ، پروتئومیکس طیف سنجی جرمی و سیستم ایمنی استفاده شده است. بنابراین ، ممکن است این غشایی متنوع ترین سکوی برای بیحرکتی پروتئین باشد. با این حال ، نیتروسلولز از این واقعیت است که پروتئین ها به صورت کووالانسی محدود نمی شوند و در هنگام خشک شدن ، نیتروسلولز شکننده است.

نیتروسلولز، در خودروها ، هواپیماها و سازهای موسیقی مورد استفاده قرار می گرفت. یك استفاده ناموفق از نیتروسلولز درست كردن توپهای بیلیارد از عاج بود. توپهای نیتروسلولز (سلولز) اردوگاه گاه به محض ضربه منفجر می شوند و صدایی شبیه به شلیک گلوله ایجاد می کنند.

فـروش نیتروسلولز

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز،مواد ولیه صنعتی را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند.

این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است.

شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

سایر محصولات ما:ساکارز

The post نیترو سلولز appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *