نیترات نقره

نیترات نقره یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی AgNO3 است.

این ترکیب یک پیش ماده همه کاره برای بسیاری از ترکیبات نقره ای دیگر، مانند نمونه‌هایی است که در عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در مقایسه با هالیدها نسبت به نور حساسیت کمتری دارند. در شکل جامد، یون های نقره دارای عدد کئوردیناسیون سه در ساختار مثلث مسطح هستند.

آلبرتوس مگنوس، در قرن سیزدهم میلادی، توانایی اسید نیتریک در جدا کردن طلا و نقره را با حل کردن نقره مستند کرد. مگنوس خاطرنشان كرد كه محلول حاصل از آن می تواند پوست را سیاه كند.

سنتز نیترات نقره

این ماده با واکنش نقره مانند شمش نقره یا فویل نقره با اسید نیتریک تهیه می‌شود و در نتیجه تولید آن، آب و اکسیدهای ازت ایجاد می شود. محصولات جانبی واکنش به غلظت اسید نیتریک مورد استفاده بستگی دارد.

۳ Ag + 4 HNO3 (cold and diluted) → ۳ AgNO3 + ۲ H2O + NO

Ag + 2 HNO3 (hot and concentrated) → AgNO3 + H2O + NO2

به دلیل وجود اکسیدهای سمی ازت در طول واکنش، فرایند در زیر هود انجام می‌شود.

واکنش‌های نقره نیترات

واکنش معمولی با این ماده این است که میله مس را در محلول نیترات نقره معلق کنید و آن را برای چند ساعت بگذارید. این ماده برای تشکیل کریستال‌های فلز نقره و محلول آبی نیترات مس با مس واکنش نشان می دهد:

۲ AgNO3 + Cu → Cu(NO3)2 + ۲ Ag

این ماده هنگام گرم شدن تجزیه می‌شود:

۲ AgNO3(l) → ۲ Ag(s) + O2(g) + 2 NO2(g)

از نظر کیفی، تجزیه در زیر نقطه ذوب ناچیز است، اما در حدود ۲۵۰ درجه سانتیگراد قابل ملاحظه می‌شود و در ۴۴۰ درجه سانتیگراد کاملاً تجزیه می شود.

بیشتر نیترات‌های فلزی از نظر حرارتی به اکسیدهای مربوطه تجزیه می‌شوند، اما اکسید نقره در دمای پایین تر از نیترات نقره تجزیه می‌شود ، بنابراین تجزیه نیترات نقره به جای آن نقره ابتدایی را به دست می‌دهد

کاربرد‌ها

  • پیش ماده سایر ترکیبات حاوی نقره
  • سنتز ترکیبات آلی
  • کاربرد درر زیست شناسی
  • داروسازی
  • ضدعفونی کننده
  • داروی ضد زگیل

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید این محصول با ما تماس بگیرید.

The post نیترات نقره appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *