نرمال بوتانول (n-Butanol)

مشخصات ماده

نام ماده : 1-بوتانول ، نرمال بوتانول ، بوتیل الکل

نام انگیسی : n-butanol , 1-Butanol

فرمول شیمیایی : CH3(CH2)3OH

Cas number :

71-36-3

فروش نرمال بوتانول

فروش نرمال بوتانول :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان نرمال بوتانول بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش نرمال بوتانول تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت نرمال بوتانول :

جهت استعلام سریع قیمت نرمال بوتانول صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

نرمال بوتانول چیست ؟

نرمال بوتانول نوعی الکل است که از طریق فرایندهای پتروشیمی تولید می شود، اما می توان آن را مانند اتانول ، از طریق تخمیر قندهای حاصل از ذرت و محصولات کشاورزی نیز تولید کرد. نرمال بوتانول الکلی چهار کربنه است. n-butanol عمدتا به عنوان یک ماده شیمیایی فروخته می شود. شایان ذکر است که دو نوع بوتانول وجود دارد: نرمال بوتانول و ایزو بوتانول . در حالی که این دو مولکول دارای ویژگی های مشابه هستند، ولی کاربرد آن ها به طور چشمگیری متفاوت است. نرمال بوتانول یک به لحاظ کاربرد با بیش از 8 میلیارد پوند تقاضای سالانه در عرصه ی جهانی برتر است ، در حالی که ایزوتوانول به عنوان یک ماده شیمیایی کاربردهای بسیار محدودی دارد و تقاضای جهانی آن حدود 800 میلیون پوند است. نرمال بوتانول یک ماده شیمیایی با نقش تعیین کننده است که در کاربرد های زیاد دارای ارزش بالا در طیف وسیعی از بازارهای مصرفی و صنعتی استفاده می شود.

تاریخچه ی تولید نرمال بوتانول

تا اواسط دهه 1940، نرمال بوتانول عمدتا از طریق فرایند تخمیر با استفاده از فرایندی به نام ABE به وسیله ی باکتری کلستریدیا تولید شد. فرایند ABE در انگلستان در سال 1912 برای تولید استون توسعه یافت. از استون برای ساخت جنگ افزارها در طول جنگ جهانی اول استفاده شد. در سال 1927، فرآیند ABE برای تولید نرمال بوتانول به کاربرده شد تا رنگ اتوموبیل برای صنعت خودروسازی تولید کند. با در دسترس بودن نفت ارزان و معرفی فرآیندهای پتروشیمی جدید، فرآیند ABE به علت ارزان تر بودن فرایند های پتروشیمی، رها شد.

بیوتکنولوژی مدرن و تکنولوژی تخمیر پیشرفته همه این پارامترها را تغییر داده است. با پیشرفت های علمی در میکروب شناسی و زیست شناسی و پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی فرایند های زیستی، فرآیند ABE در حال حاضر به لحاظ اقتصادی معادل با فرآیندهای پتروشیمی بسیار بزرگ تر به لحاظ حجم محصول است.

فرایند تولید نرمال بوتانول

از دهه 1950، بیشتر نرمال بوتانول در ایالات متحده به شکل صنعتی از سوخت های فسیلی تولید می شد. معمول ترین فرایند تولید با پروپن آغاز می شود که از طریق یک واکنش هیدروفرمیلسیون (فرایند اکسو) به بوتانال تبدیل می شود. بوتانال در حضور یک کاتالیزور همگن بر پایه ی رودیوم شبیه به کاتالیزور Wilkinson پس از هیدروژنه شدن به نرمال بوتانول تبدیل می شود.

تولید نرمال بوتانول

نرمال بوتانول همچنین می تواند توسط تخمیر زیست توده توسط باکتری کلاستریدیوم تولید شود.

کاربردهای نرمال بوتانول

کاربرد های صنعتی

نرمال بوتانول یک واسطه برای تولید بوتیل اکریلات، بوتیل استات، دی بوتیل فتالات ، دی بوتیل سباسات و دیگر بوتیل استرها، بوتیل اترها از قبیل اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر، دی و تری اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر و استات های بوتیل اتر است. سایر کاربردهای صنعتی نرمال بوتانول شامل تولید داروها، پلیمرها، پیروکسیلین پلاستیک ها، علف کش ها، رنگ های چاپ و بوتل زانتان است. همچنین در تولید رزین های اوره فرمالدئید و ملامین فرمالدئید به عنوان یک رقیق کننده / واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد.

نرمال بوتانول به عنوان یک حلال برای طیف گسترده ای از فرآیندهای شیمیایی و نساجی، و نیز در سنتز آلی و همچنین به عنوان یک ماده شیمیایی واسطه به کار می رود. همچنین به عنوان یک رقیق کننده ی رنگ و یک حلال در سایر کاربرد های پوشش دهی استفاده می شود. خواصی که باعث استفاده از آن به عنوان یک حلال شده است تبخیر نسبتا آهسته آن است. همچنین به عنوان یک جزء تشکیل دهنده ی روغن ترمز استفاده می شود.

نرمال بوتانول در سنتز 2-بوتوکسی اتانول استفاده می شود. یک کاربرد وسیع دیگر نرمال بوتانول، استفاده از آن به عنوان یک واکنش دهنده با اکریلیک اسید برای تولید بوتیل اکریلات است.

همچنین نرمال بوتانول به عنوان پایه ای برای عطر استفاده می شود، اما به تنهایی دارای بوی الکل است.

دیگر کاربرد ها

نرمال بوتانول به عنوان یک جزء عطر و نیز به عنوان یک حلال برای استخراج روغن های مخصوص استفاده می شود. نرمال بوتانول همچنین به عنوان یک عامل جدا کننده در تولید آنتی بیوتیک ها، هورمون ها و ویتامین ها استفاده می شود؛ حلال رنگ، پوشش، رزین های طبیعی، لثه، رزین های مصنوعی، رنگ ها،پودر آلکالوئیدها از دیگر کاربرد های این ماده است. نرمال بوتانول به عنوان یک جایگزین برای سوخت دیزل و بنزین پیشنهاد شده است. این محصول در مقادیر کم تقریبا در همه فرایند های تخمیر تولید می شود، اما باکتری گونه کلاستریدیا بازده تولید بوتانول بسیار افزایش می دهد و در حال حاضر تحقیقات بسیاری در جهت افزایش تولید بایوبوتانول از زیست توده در حال انجام است.

نرمال بوتانول به عنوان یک سوخت بیولوژیکی بالقوه (سوخت بوتانول) محسوب می شود. نرمال بوتانول با 85 درصد قدرت نامی می تواند در خودروهای طراحی شده برای بنزین بدون نیاز به تغییر موتور استفاده شود و انرژی بیشتری را در حجم معینی نسبت به در اختیار قرار می دهد، این انرژی تقریبا با انرژی تولید شده از بنزین برابری می کند. این ماده همچنین می تواند به سوخت دیزل برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اضافه شود.

انبار داری و حمل و نقل

عمده فروشان نرمال بوتانول یک فضای ذخیره سازی بزرگ برای نگهداری این محصول پتروشیمیایی دارند. ذخیره سازی این ماده به طور معمول در یک محیط خنک، خشک و دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از تجمع مواد اکسید کننده است. نرمال بوتانول باید از نور مستقیم ، گرما و شعله های رو باز محافظت شود. حلال های نرمال بوتانول باید در ظروف حاوی شیر تخلیه مانند مخازن ساخته شده از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربن ذخیره شوند.

خطرات برای انسان و محیط زیست

n-Butanol به راحتی از طریق روده و ریه ها و همچنین تا حدودی از طریق پوست جذب می شود. استفاده از نرمال بوتانول به همراه اکثر حلال های آلی معمول است. لذا باید از خطرات آن به خوبی آگاه بود. تماس مکرر این ماده با پوست می تواند باعث تحریک شود. حساسیت پوستی برای افراد در معرض این ماده مشاهده نشده است. تحریک مسیرهای تنفسی فقط در غلظت های بسیار بالا بیش از 2400 قسمت در میلیو رخ می دهد.

نرمال بوتانول با دمای فلش 35 درجه سانتیگراد، دارای خطر آتش سوزی متوسط است: این ماده نسبت به نفت سفید یا سوخت دیزلی قابلیت اشتعال بیشتری دارد اما کمتر از سایر حلال های آلی معمولی قابل اشتعال است.

نرمال بوتانول دارای اثرات کمتری بر مهره داران و بی مهرگان آبزی است. این ماده به سرعت در آب تجزیه می شود، (هرچند حدود 83٪ از این ماده در تماس با هوا با نیمه عمر 1.2 تا 2.3 روز تخریب شده است). این ماده پتانسیل کمی برای ماندگاری در محیط زیست دارد.

The post نرمال بوتانول (n-Butanol) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *