مکمل‌های ویتامین برای دختران نوجوان مبتلا به تغییرات هورمونی

مکمل‌های ویتامین برای دختران نوجوان مبتلا به تغییرات هورمونی تاثیرات زیادی دارند. بزرگسالی دوره‌ای از رشد و نمو سریع است، به این معنی که مصرف کافی ویتامین در این دوره از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است. دختران نوجوان نیز با شروع چرخه قاعده‌گی، تغییرات هورمونی قابل توجهی را پشت سر می‌گذارند.

اگرچه رژیم غذایی همیشه دلیل عدم تعادل هورمونی نیست، اما دریافت کافی ویتامین و سایر مواد مغذی ممکن است علائم هورمونی را در دختران نوجوان بهبود بخشد.

ویتامین B-12

اگرچه کمبود آهن معمولاً علت کم‌خونی در دختران نوجوان است، همچنین کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث کم‌خونی شود، که نه تنها باعث خستگی شدید بلکه منجر به تغییرات خلقی، تغییرات شخصیتی و افسردگی مشخص می‌شود. پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری، خطر کمبود ویتامین B12 را افزایش می‌دهد، زیرا محصولات حیوانی غذاهای اصلی حاوی آن هستند. غلات غنی‌شده و محصولات سویا نیز حاوی ویتامین B12 هستند.

طبق اعلام مؤسسه ملی بهداشت و درمان مکمل‌های غذایی، دختران نوجوان ۹ تا ۱۳ ساله به روزانه ۱٫۸ میکروگرم B-12 و برای دختران ۱۴ ساله و بالاتر به ۴ میکروگرم نیاز دارند.

ویتامین D

به گفته شورای ویتامین D، کمبود ویتامین D در برخی از گروه‌های جمعیتی با افسردگی مرتبط است. گذشته از فواید آن برای سلامت روان، ویتامین D به ویژه برای رشد استخوانی که در دوران نوجوانی اتفاق می‌افتد بسیار مهم است، بنابراین دختران نوجوان باید حتماً روزانه حداقل ۵ میکروگرم مصرف کنند.

همانطور که در “مجله پزشکی تحصیلات تکمیلی” ذکر شده است، بدن در هنگام قرارگرفتن در معرض نور آفتاب ویتامین D تولید می‌کند، به همین دلیل میزان آن در ماه‌های زمستان پایین‌تر است.

آهن

اگرچه این ویتامین نیست، اما آهن یکی از مهمترین مواد مغذی برای دختران نوجوانی است که مستعد کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند، به خصوص اگر چرخه قاعدگی خود را شروع کرده باشند.

اگر به نظر می‌رسد دختر نوجوان شما به طور مداوم دچار خستگی، تحریک پذیری و بی‌حالی می‌شود، علت آن ممکن است ترکیبی از کم‌خونی و عدم تعادل هورمونی باشد. قبل از استفاده از مکمل‌های آهن با پزشک خود مشورت کنید که در صورت مصرف دوز زیاد می‌تواند عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کند.

به گفته دانشگاه مینه‌سوتا، دختران نوجوان روزانه ۸ میلی‌گرم اسید فولیک در سنین ۹ تا ۱۳ سال یا ۱۵ میلی‌گرم برای دختران ۱۵ سال و بالاتر نیاز دارند. دختران بزرگسال برای جلوگیری از کمبود آهن باید از غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

سایر ملاحظات ویتامین تغییرات هورمونی

علاوه بر مکمل‌های غذایی، مطمئن باشید که نوجوان شما غذاهای سالم زیادی را در رژیم غذایی خود قرار می‌دهد. به گفته دکتر ویلیام سیرز، متخصص اطفال، چربی‌ها در دوران بلوغ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، زیرا به تولید هورمون‌های جنسی کمک می‌کند.

برای تقویت تولید هورمون سالم، چربی های سالم از آووکادو، لبنیات و روغن‌های سالم را در برنامه غذایی بزرگسالان قرار دهید.

مانند سایر ویتامین ها و مکمل‌های غذایی، برای تعیین بهترین مکمل برای نیازهای خاص خود با پزشک فرزند خود مشورت کنید.

منابع

  • National Institutes of Health Office of Dietary Supplements: Vitamin B12
  • Vitamin D Council: Depression
  • University of Minnesota: Nutrition Needs of Adolescents
  • Postgraduate Medical Journal: Vitamin D in Childhood and Adolescence
  • Ask Dr. Sears: Why You Need Fats

The post مکمل‌های ویتامین برای دختران نوجوان مبتلا به تغییرات هورمونی appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *