مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور

مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور

برای تامین احتیاجات غذایی حیوانات مزرعه ای در مرحله اول نیاز به شناخت مواد مغذی مورد نیاز حیوان در وضعیت های مختلف نگه داری ، تولید و … است. در ادامه مقاله به مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور می پردازیم.

مواد افزدونی دام و طیور

در مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور این موارد به کار می رود ، آنزیم ها : یکی از اصلی ترین مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور آنزیم ها هستند.

ساختار پروتئینی دارند و نقش کاتالیزور را در بدن ایفا می کنند (واکنش های متابولیک را تسهیل می کنند بدون اینکه خودشان دستخوش تغییر شوند).

آنزیم ها در تمام مسیرهای آنابولیک ، کاتابولیک ، هضم و متابولیسم بدن نقش دارند آنزیم ها در دمای بالای ۸۵ درجه پس از مدت کوتاهی بی اثر می شوند.

بسیاری از آنزیم های مورد استفاده در صنایع غذایی از میکروارگانیسم ها مشتق شده اند. میکروارگانیسم هایی که در جهت تولید آنزیم ها استفاده می شوند شامل باکتری ها مانند : باسیلوس سوبتیلیس ، باسیلوس لنتوس، باسیلوس آمیلولیکوئی ، فاسیئنس و باسیلوس استیروترموفیلوس.

قارچ ها (تریکودرمالونگی براچیاتوم ، آسپرژیلوس اوربزا و آسپرژیلوس نیجر) و مخمرها ( ساکارومایسس سرویسیه) می باشند. در مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور برخی ترکیبات وجود دارند که بدن حیوان بدون کمک آنزیم های اگزوژنوس کاملا قادر به هضم آن ها نمی باشد.

پروبیوتیک ها : ترکیبات میکروبی زنده ای هستند که مستقیما به مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور اضافه می شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آن ها دارند.

پروبیوتیک ها برخلاف انتی بیوتیک ها به میکروارگانیسم های مفید آسیب نمی رسانند. معنی لغوی پروبیوتیک برای زندگی است بر خلاف آنتی بیوتیک که به معنی علیه زندگی می باشد.

مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور

پروبیوتیک ها نه تنها ایجاد بیماری نمی کنند ، بلکه از تکثیر و رشد باکتری های بیماری زا نیز در دستگاه گوارش حیوانات جلوگیری کرده و موجب افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند.

باکتری های لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس بایفیدوس ، لاکتوباسیلوس بلغاریکوس ، لاکتوباسیلوس کازئی ، لاکتوباسیلوس فرمنتوم ، لاکتوباسیلوس لاکتین ، استرپتوکوکوس فاسیوم و ساکارومایسس سرویسیه خاصیت پروبیوتیکی دارند و به عنوان مواد اولیه تهیه خوراک دام و طیور کاربرد دارند.

پری بیوتیک ها : از جمله مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور هستند که قابل هضم و جذب نیستند ولی تاثیرات مثبتی بر اکوسیستم دستگاه گوارش دارند و رشد و سلامتی حیوان را بهبود می دهند.

پری بیوتیک ها سبب جذب بهتر عناصری مثل روی ، آهن ، کلسیم و منیزیم می شوند. این ترکیبات در ناحیه سکوم یا کولون جمع شده و عنوان منبع غذایی برای باکتری های مفید عمل می کنند .

پری بیوتیک ها ، میکروارگانیسم نیستند بلکه نوعی منبع مواد مغذی برای باکتری های موجود می باشند و به کولونی های عادی روده حیوان امکان رشد و بازتولید طبیعی را می دهند.

از جمله پروبیوتیک های مهم در مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور می توان به اینولین ، گالاکتوالیگوساکاریدها ، فروکتوالیگوساکاریدها ، ایزومالتوالیگوساکاریدها ، لاکتولوز، سویاالیگوساکاریدها ، زایلوالیگوساکاریدها و مانان الیگوساکاریدها اشاره کرد.

ضدعفونی کننده ها : از جمله مواد اولیه تهیه خوراک دام و طیور هستند که به منظور جلوگیری از آلودگی خوراک به میکرو ارگانیسمهای مضر و انتقال آن ها به بدن حیوانات از آن ها استفاده می شود. خوراک دام و طیور در معرض آلودگی های مختلفی است.

آلودگی با باکتری ها : باکتری هایی مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر در صورت وجود در خوراک می توانند باعث بروز بیماری و تلفات ناشی از آن در حیوانات گردد.

آلودگی با ویروس ها : در زمان شیوع بیماری های ویروسی مانند نیوکاسل ،گامبورو، برونشیت و آنفولانزای فوق حاد طیور، می تواند عامل مهمی برای انتقال بیماری از گله ای به گله دیگر باشد.

آلودگی با قارچ ها : قارچ ها به واسطه فراوانی و پراکندگی اسپور آن ها در تمام مکان ها در صورت مهیا شدن شرایط مناسب به سرعت شروع به تکثیر کرده و برخی از گونه های قارچ ها سم تولید می نمایند. به عنوان مثال قارچ آسپرژیلوس به راحتی دان را آلوده و مشکلات متعاقب آن را برای حیوان ایجاد میکند.

آنتی اکسیدان ها : از جمله مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور هستند که آن ها را از تغییرات کمی و کیفی محافظت می کنند. آنتی اکسیدان ها بدین منظور به کار گرفته می شوند که از تجزیه اکسیداسیونی قسمت هایی از غذا که نسبت به اکسیژن حساس هستند جلوگیری نماید.

از جمله آنتی اکسیدان های طبیعی ویتامین های E و C و بتاکاروتن می باشد که از اکسیداسیون مواد در بافت های حیوانی و غذاهایی با منشأ حیوانی جلوگیری می کنند.

ویتامین ها : یکی از مهم ترین مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور می باشد. گروهی از ترکیبات آلی پیچیده می باشند که به مقدار بسیار کم در مواد خوراکی وجود دارند و برای هضم و جذب مواد خوراکی دیگر مورد نیاز می باشند و کمبود هریک از آن ها موجب اختلال خاص در روند نگهداری و رشد می شود .

بسیاری از ویتامین ها توسط بدن موجود زنده ساخته می شود و گاهی اتفاق می افتد که مقدار ساخته شدن ویتامین در بدن کفاف نیاز را نمی کند و باید در جیره خوراکی ویتامین به صورت مکمل وجود داشته باشد تا نیاز تامین شود. با توجه به بیماری های ذکر شده ویتامین های صنعتی می تواند از مهم ترین مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور مطرح باشد.

مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور

خرید مواد اولیه تهیه خوراک دام و طیور

مکمل ها و مواد افزودنی خوراک دام و طیور در مجموع ، نباید بخش قابل توجهی از جیره را شامل شوند. به ویژه جیره دام های پر تولید و با دام و طیور پرواری که به پروتئین و انرژی بیش تری نیاز دارند.

این افزودنی ها معمولا نسبت به اقلام اصلی جیره هزینه بالاتری دارند. به همین دلیل عرضه کنندگان مختلفی در زمینه مکمل ها و افزودنی های خوراک دام و طیور فعالیت می کنند.

شما می توانید برای تهیه مواد اولیه تولید خوراک دام و طیور به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه دارویی شامل لسیتین ، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، ادتا 2 سدیم، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتل و…. را در تمامی زمینه های دارویی و پزشکی ، صنعتی ، آرایشی بهداشتی ،اسانس‌ها ، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تامین کنید. این محصولات در سریع ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *