مصرف زیاد سدیم و ادرار بیش از حد

بدن شما به مقداری سدیم نیاز دارد تا تعادل صحیح مایعات در بافت‌ها و خون شما حفظ شود، اگرچه نمک زیاد در رژیم غذایی شما می‌تواند خطر ابتلا به برخی شرایط سلامتی را افزایش دهد. مصرف مقادیر زیاد سدیم ممکن است باعث افزایش میزان ادرار در کلیه‌های شما شود، در نتیجه منجر به وضعیتی بنام پلی‌اوریا می‌شود.

سدیم

علاوه بر متعادل کردن مایعات بدن، سدیم همچنین به حمایت از عملکرد مناسب عضلات و تکانه‌های عصبی کمک می‌کند.

اگرچه مقداری نمک برای سلامتی مطلوب لازم است، اما اکثر آمریکایی‌ها مقدار زیادی از این ماده مغذی را مصرف می‌کنند.

طبق گفته MayoClinic.com، حداکثر مقدار سدیم توصیه شده برای اکثر بزرگسالان ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز است.

بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید روزانه بیش از ۱۵۰۰ میلی‌گرم نمک مصرف نکنند. اکثر مردم در آمریکا حدود ۳۴۰۰ میلی‌گرم نمک در روز مصرف می‌کنند و این به طور منظم منتهی به مصرف بیش از دو برابر مقدار توصیه شده این ماده معدنی می‌شود. نمک در رژیم غذایی شما می‌تواند باعث تشنگی بیش از حد شود و منجر به افزایش میزان آب مصرفی شما شود.

ادرار

MedlinePlus ادرار بیش از حد را ۲٫۵ لیتر یا بیشتر در روز تعریف می‌کند. بدن شما نمک را از طریق کلیه‌های شما پردازش می‌کند. هنگامی که سدیم بیش از حد مصرف می‌کنید، کلیه‌های شما از طریق تولید ادرار مقدار مازاد را دفع می‌کند. تشنگی بیش از حد یک پاسخ متداول به خوردن غذاهای شور است. افزایش مصرف مایعات منجر به افزایش تولید ادرار می‌شود.

ملاحظات

اگرچه نوشیدن مایعات بیشتر در پاسخ به افزایش مصرف نمک یکی از دلایل اصلی تولید بیش از حد ادرار است، اما سایر شرایط می‌تواند باعث علائم پلی‌اوریا شود. علل شایع افزایش ادرار شامل دیابت، نارسایی کلیه، کم خونی داسی شکل و پولییدپسی روانی است. همچنین برخی از داروهای خاص ممکن است باعث افزایش ادرار شوند.

اقدامات احتیاطی

علائم ادرار بیش از حد و تشنگی بیش از حدی که به کاهش سدیم در رژیم غذایی شما پاسخ نمی‌دهد، به پزشک خود اطلاع دهید. اگرچه تکرر ادرار می‌تواند آزاردهنده باشد، اما مصرف زیاد نمک نیز خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد. طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن نمک زیاد می‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد. CDC هشدار می‌دهد که فشار خون بالا در هر سال منجر به مرگ ۴۰۰۰۰۰ نفر می‌شود. مصرف نمک خود را با حذف نمک روی میز غذاخوری و خواندن برچسب‌های روی غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده کنترل کنید.

منابع
  • MedlinePlus: Thirst – Excessive
  • MedlinePlus: Urination – Excessive Volume
  • Centers for Disease Control and Prevention: Sodium: The Facts
  • com; Nutrition and Healthy Eating; March 2011

The post مصرف زیاد سدیم و ادرار بیش از حد appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *