لیست مواد اولیه دارویی وارداتی

لیست مواد اولیه دارویی وارداتی

تولید داروی با کیفیت و استمرار تولید آن یکی از دغدغه های خیلی از کشورها می باشد که با توجه به شرایط و زمان همیشه در معرض تهدید یا تحریم است.

نمی توان این محصول را از سبد خرید افراد حذف نمود. در ادامه به لیست مواد اولیه دارویی وارداتی می پردازیم.

ماهیت داروها

در حالت کلی ، یک دارو ماده‌ای است که به وسیله واکنش‌ های شیمیایی خود ، تغییراتی در کارکرد زیستی ایجاد می ‌کند. عمدتاً مولکول دارو با یک مولکول خاص در سیستم زیستی که نقش مشخصی بازی می ‌کند برهم ‌کنش دارد.

به این مولکول گیرنده یا ریسپتور می ‌گویند. در موارد اندکی داروها به عنوان دشمن شیمیایی معروف هستند که ممکن است با دیگر داروها واکنش دهند ، در موارد دیگری مثل عوامل اسمزی داروها به ‌طور انحصاری با مولکول ‌های آب واکنش می ‌دهند.

داروها ممکن است درون بدن تولید شوند همانند هورمون ها یا شیمیایی بوده و درون بدن تولید نشوند. سموم نیز دارو محسوب می ‌شوند.

مواد سمی می‌ توانند به وسیله موجودات زنده از قبیل گیاهان و جانوران ساخته شوند یا همانند آرسنیک و کادمیوم دارای ریشه معدنی باشند. از آن جا که واکنش دارو با گیرنده آن شیمیایی است ، یک مولکول دارو باید شکل ، اندازه ، ترکیب اتمی و بار الکتریکی مناسب داشته باشد.

جهت تولید صنعتی مواد اولیه محل تولید باید مشخص باشد در ادامه به بررسی لیست مواد اولیه دارویی وارداتی می پردازیم.

اداره مواد اوليه دارویی ( لیست مواد اولیه دارویی وارداتی )

اداره مواد اولیه یکی از ادارات ، اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر است این اداره وظیفه نظارت بر حسن اجرای اصول روش های مناسب تولید ، واردات و کلیه امور مرتبط با مواد اولیه دارویی موثره ، جانبی و ملزومات بسته بندی را دارد.

هدف اصلی این اداره حمایت از تولید داخل و نظارت بر کیفیت مناسب هم چنین مدیریت لیست مواد اولیه دارویی وارداتی و مواد اولیه و ایجاد بانک اطلاعاتی در خصوص تولید و واردات مواد اولیه دارویی در کشور می باشد.

چین و هند مهم ترین تولید کنندگان مواد اولیه دارویی در دنیا هستند اما کشورهای اندکی هستند که این مواد موثره را می توانند به داروهای ساخته استاندارد تبدیل کنند و ایران یکی از کشورهای پیشرفته در داروسازی دنیاست.

امروز ایران نود و هفت تا نود و نه درصد داروهای مورد نیاز بیماران کشور را در داخل تولید می کند و داروهایی که هنوز تولید نمی شوند یا به علت تعداد کم بیماران که گاهی پنجاه تا صد و پنجاه نفر است توجیه اقتصادی ندارد یا داروهای جدیدی است که به تازگی وارد بازار دنیا شده است.

ایران با هدف حرکت به سوی تولید تکنولوژی و همکاری با شرکت های دانش بنیان موفق به تولید و تامین لیست مواد اولیه دارویی وارداتی گردیده است و با تلاش مضاعف و بهره مندی از تیم مجرب در خصوص واردات و تامین مواد اولیه دارویی ، مواد شیمیایی ، مواد موثره دارو مورد نیاز در بخش های صنایع دارویی ، شیمیایی ، غذایی ، کشاورزی و … شده است.

آمارنامه دارویی مجموعه ‌ای از اطلاعات فروش داروها است که توسط سازمان غذا و دارو و با جمع‌ بندی اطلاعات ارسالی شرکت‌های پخش ، تهیه و به متقاضیان (مدیران شرکت های دارویی و سایر ذی نفعان) ارائه می ‌شود.

تولید دارو

تولید دارو در مقیاس بسیار زیاد را داروسازی صنعتی می نامند. وقتی یک ماده شیمیایی که احتمال دارد اثر دارویی داشته باشد و در آزمایشگاه سنتز شد ، برای آزمایش های بالینی حیوانی و انسانی فرستاده می شود ، از آن جایی که این آزمایش ها بر روی تعداد محدودی صورت می پذیرد ، مقدار داروی لازم را در همان آزمایشگاه می توان تهیه نمود.

وقتی یک دارو از تمامی آزمایش های بالینی موفق بیرون آمد و اجازه ورود به بازار را گرفت ، باید آن را در مقادیر خیلی زیاد یا اصطلاحا در مقیاس صنعتی تولید نمود.

این اولین مرحله دشوار کار است ، چرا که در بسیاری از موارد روش های آزمایشگاهی ، برای مقادیر بسیار زیاد قابل اجرا نیستند و باید برای یک تولید در مقیاس صنعتی یک روش خاص صنعتی پیدا کرد لیست مواد اولیه دارویی وارداتی در این مرحله به کار برده می شود.

مراحل تولید دارو

در مرحله ‌ی اول آزمایشات بالینی یک دارو در گروه کوچکی از افراد داوطلب برای اطمینان از بی خطر بودن آن و میزان مصرف مناسب انجام می ‌شود. این مطالعات ۶ ماه تا یک سال طول می ‌کشد.

در مرحله ‌ی دوم آزمایشات بالینی چند صد نفر داوطلب برای تعیین نحوه‌ ی مقابله دارو با بیماری به طور موثر، مورد آزمایش قرار می ‌گیرند. این آزمایش‌ ها برای بررسی بی خطر بودن دارو، عوارض جانبی و میزان مصرف بهینه ادامه می‌ یابد. فاز دوم نیز ۶ ماه تا یک سال به طول می ‌انجامد.

مرحله سوم آزمایشات بر روی هزاران داوطلب برای چند سال و با نظارت دقیق بر شرکت کنندگان در فواصل منظم انجام می ‌شود. این مطالعات معمولا به شکل مقایسه‌ای میان داروی تحت آزمایش و گروه شاهد ، داروی شناخته شده برای درمان یا تسکین یک بیماری خاص است.

از ماده‌ای که اثرات دارویی ندارد ، پلاسبو یا شبه دارو‌ها، استفاده می ‌شود. مرحله‌ ی سوم آزمایشات عموما مطالعات کور هستند؛ به این معنا که شرکت کنندگان نمی ‌دانند کدام دارو را دریافت می ‌کنند.

هم چنین ممکن است آزمایشات این مرحله دو سو کور باشد به این منظور که هم محققان و هم شرکت کنندگان نمی ‌دانند که چه کسی کدام دارو رو دریافت می ‌کند ، تا زمانی که آزمایش تکمیل شود.

وقتی که یک دارو سه مرحله اول را پشت سر گذاشت و سالم و موثر شناخته ش د، شرکت ‌های داروسازی ممکن است برای دریافت حق تولید و فروش آن اعلام درخواست کنند.

ان ها می توانند این دارو ها را در لیست مواد اولیه دارویی وارداتی ذکر کنند. بعد از تایید دارو و ورود به بازار، در مرحله ‌ی چهارم اثرات بلند مدت دارو، کاربرد دارو برای شرایط مختلف مثل استفاده‌ ی داروی سرطان در درمان ایدز باید ارزیابی شود.

تهیه مواد اولیه دارویی ( لیست مواد اولیه دارویی وارداتی )

لیست مواد اولیه دارویی را بررسی کردیم. در این لیست انواع داروهای خوراکی و غیر خوراکی موجود می باشد. در این لیست انواع داروها موجود می باشد که با کمک محققان و پزشکان حدود شصت در صد از این لیست مواد اولیه دارویی وارداتی در ایران ساخته می شود.

شما با شناخت لیست مواد اولیه دارویی وارداتی می توانید برای تهیه این ماده به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است.

اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند. شما با آشنایی لیست مواد اولیه دارویی وارداتی مي توانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *