لیتیوم بروماید

لیتیوم بروماید (Lithium bromide) یک ماده شیمیایی بسیار هیگروسکوپیک (نم گیر) است که معمولاً در چیلرهای جذب استفاده می شود، جایی که آب سرد است. به دلیل وابستگی زیاد به آب، LiBr به راحتی می تواند بخار اضافی را جذب کند و این سیستم را به یک جایگزین غیر CFC سازگار با محیط زیست تبدیل می کند.

این ماده در آب، الکل، استون و اتر محلول است. این ماده با استفاده از واکنش اسید هیدروکرومیک روی لیتیوم هیدروکسید تهیه می شود. از آن در مقياس كوچك براي كاهش دهيدروهالوژناسيون كاتاليتيك براي سنتز الفين ها استفاده شده است. محلول های آبی لیتیوم بروماید معمولاً دارای فشار بخار آب پایین هستند. محلولهای آبی غلیظ لیتیوم بروماید می توانند مقادیر قابل توجهی از مواد ارگانیک قطبی مانند سلولز را حل کنند.

مشخصات لیتیوم بروماید:

فرمول خطی: LiBr

جرم مولکولی: ۸۶٫۸۵

شکل ظاهری: پودر گرانول سفید تا صورتی

نقطه ذوب: ۵۵۲ درجه سانتی گراد

نقطه جوش: ۱۲۶۵ درجه سانتی گراد

چگالی: ۳٫۴۶ گرم بر سانتی متر مکعب

مترادف: لیتیوم مونوبروماید

لیتیوم بروماید یک منبع لیتیوم کریستالی نسبتاً محلول در آب است که تحت گرما به اکسید لیتیوم تجزیه می شود. بیشتر ترکیبات فلزی بروماید محلول در آب هستند و برای استفاده در تصفیه آب، تجزیه و تحلیل شیمیایی و با خلوص فوق العاده بالا برای کاربردهای افزایش کریستال معین کاربرد دارد.

یون بروماید موجود در محلول آبی با افزودن دی سولفید کربن (CS2) و کلر قابل شناسایی است. لیتیوم بروماید معمولاً به طور مستقیم در اکثر حجم ها در دسترس است. اشکال با خلوص بالا، ممکن است ساب میکرون و نانوذرات در نظر گرفته شوند. عناصر آمریکایی بسیاری از گریدهای استانداردقابل استفاده تولید می کنند ، از جمله Mil Spec (گرید نظامی) ACS ، گرید معرف و تکنیکال؛ گریدهای غذایی، کشاورزی و دارویی؛ گرید اپتیکال، گرید USP و EP / BP (دارونامه اروپایی/دارونامه انگلیسی) و استانداردهای آزمون ASTM قابل اجرا را دنبال می کند.

خواص شیمیایی لیتیم بروماید – LiBr

لیتیم بروماید در واکنش با کلر، کلر جایگزین برم شده و لیتیم کلراید تشکیل می شود. این یک واکنش جابجایی است.

Cl2 + ۲LiBr → Br2 + ۲LiCl

لیتیم بروماید با نیترات نقره واکنش می دهد و لیتیوم نیترات و بروماید نقره را تشکیل می دهد. معادله شیمیایی در زیر آورده شده است.

LiBr + AgNO3 → LiNO3 + AgBr

موارد مصرف لیتیوم بروماید – LiBr

به عنوان مبرد در سیستم های خنک کننده هوای صنعتی که توسط جاذب ها کار می کنند استفاده می شود.

در مواد دارویی به عنوان ماده خشک کن و برای اهداف صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک آرام بخش و برای درمان صرع استفاده می شود.

به دلیل حلالیت در الکل و اتر در ساخت امولسیون صفحه خشک کلودیون مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر محصولات:

لیتیوم

The post لیتیوم بروماید appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *