كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف

كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف

بي كربنات سديم يا جوش شيرين يكي از نمك هاي سديم در تركيب با كربنيك اسيد است. اين تركيب ، بي بو و بي طعم است كه كمي داراي خاصيت بازي است و به صودرت پودر سپيد يا بلورين است. در اين مقاله به كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف مي پردازيم.

خواص بي كربنات سديم

بي كربنات سديم تركيبي است معدني كه در صورت انحلال در آب يون هاي سديم و بي كربنات آزاد مي كند اين كار باعث قليايي شدن محلول مي گردد. خاصيت بازي دارد و در متانول به مقدار كم حل مي شود. هم چنين به دليل دارا بودن يون كربنات در ساختار خود خاصيت آمفوتري دارد. از اين ماده در تنظيم پ هاش ، باز پر كردن الكتروليت ها و در مواد شوينده سطحي استفاده مي كنند.

اين تركيب شيميايي در هواي خشك پايدار است اما در حضور آب به آرامي تجزيه مي شود در ادامه به كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف مي پردازيم.

كاربرد ها

بي كربنات سديم در صنايع مختلفي هم چون پليمر ، رنگ رزي و نساجي ، غذايي و پزشكي كاربردهاي فراواني دارد. شناخته شده ترين استفاده از اين ماده تهيه بكينگ پودر است. هم چنين در توليد پاك كننده هاي سطحي ، نوشابه گازدار ، خمير دندان ، دهان شويه ، خاموش كننده آتش و كرم هاي لايه بردار پوست و دارو و جهت تميز كردن وسايلي مانند نقره استفاده مي شود كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف را در ادامه توضيح خواهيم داد.

كاربرد در پزشكي : در پزشكي از بي كربنات سديم به عنوان دارو به صورت محلول خوراكي و تزريقي استفاده مي شود. استفاده از آن به عنوان عامل ضد اسيد براي درمان سو هاضمه و سوزش معده ، تهيه خمير دندان ، در درمان اسيديته خون بدن كه بر اثر بيماري هايي مانند نارسايي شديد كليوي و ديابت كنترل نشده به وجود مي آيد استفاده مي شود.

در درمان مسموميت هاي دارويي همانند آسپرين ، ساليسيلات يا متيل الكل كاربرد دارد. براي درمان اسهال ناشي از دست دادن زياد اين ماده در بدن استفاده مي شود.

كاربرد در تغذيه دام : اين ماده نقش اساسي را در تغذيه دام ايفا مي كند اين ماده در ابتدا به عنوان مكمل غذايي براي گاو ها به كار برده شد كه باعث تعديل پ هاش اسيدي روده در گاو مي شود. اين ماده هم چنين براي جيره غذايي طيور در نظر گرفته مي شود.

كاربرد در كشاورزي : بي كربنات سديم براي تامين شرايط سالم رشد و عدم اجازه براي رشد موارد غير ضروري و قارچ ها استفاده مي شود. نگهداري پ هاش خاك در بهترين حالت باعث توليد مواد بهتر و بيش تري خواهد شد. اين ماده به عنوان قارچ كش با ايجاد اختلال در تعادل يوني در سلول هاي قارچ باعث از بين رفتن آن ها مي شود. يكي از بزرگ ترين خطرات در استفاده ازاين ماده احتمال سوختن برگ ها است .

پخت و پز و خانه داري‌: استفاده از اين ماده به عنوان مخمر و در بعضي موارد براي نرم كردن سبزي و دادن رنگ سبز درخشان به آن ها كاربرد دارد. از آن مي توان به همراه سركه براي از بين بردن چربي هاي پخت و پز و ظروف نيز استفاده كرد.

كنترل آفات : از اين ماده مي توان براي كشتن جانوراني مانند سوسك و كنترل رشد قارچ استفاده كرد.

بهداشت شخصي : اكثر مسواك ها حاوي مقاديري از بي كربنات سديم هستند كه باعث سفيد تر شدن و حذف پلاك از دندان ها مي شود. در دهان شويه نيز اين تركيب شيميايي وجود دارد.

كاربرد هاي صنعتي : بافر هاي اين ماده در فرآيند هاي مختلف باعث خنثي سازي پ هاش مي شود و هم چنين نقش كاتاليست را بازي مي كند اين ماده باز بسيار ضعيفي دارد كه در آب قابل حل است. در خاموش كننده هاي آتش براي آرام تر كردن شعله ها به كار مي رود مواد شيميايي اطفا حريق خشك حاوي گريد خوبي از اين ماده است.

اين ماده نقش اساسي در تصفيه و فيلتراسيون گاز هاي خروجي از دودكش را دارد و در نتيجه يكي از كار آمدترين جاذب هاي گاز دودوكش كارخانه ها مي باشد.

كاربرد در صنعت حفاري : كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف بسيار زياد است يكي از اين صنعت ها صنعت حفاري است. در صنعت و حفاري از اين ماده براي انجام واكنش شيميايي با گل حفاري زماني كه گل آلوده به يون هاي كلسيم از طريق آهك و سيمان شده استفاده مي شود. اين ماده با يون هاي كلسيم واكنش نشان مي دهد و رسوب كلسيمي توليد مي كند.

زماني كه سيمان نيمه سفت شده توسط گل ، حفاري مي شود و يون ها وارد گل شده و باعث ته نشيني پليمري و لخته شدن گل مي شود.

از ديگر مواردي كه كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف را مي توان نام برد : استفاده از آن در ماشين هاي ظرف شويي ، برطرف سازي بوي بد ظروف پلاستيكي ، بوي غذاهاي مختلف مانند ماهي ، بوي مايكروفر و لايه بردار قوي براي صورت است. هم چنين مي توان از آن براي برطرف كردن بوي بد بدن نيز استفاده كرد. اما مهم ترين اثر آرايشي بهداشتي اين ماده در درمان آفتاب سوختگي است.

تهيه بي كربنات سديم

در اين مقاله به كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف پرداختيم و هر آن چه نياز بود به آن پرداختيم. شما براي تهيه اين نوع از بي كربنات سديم مي توانيد به شركت پيشگامان شيمي مراجعه نماييد.

شناخت شما در كاربرد هاي بي كربنات سديم در صنعت هاي مختلف باعث مي شود به دنبال تهيه مواد با كيفيت آن باشيد. اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است. اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند.

شما با شناخت انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن ميتوانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *