قیمت فروش دکستروز خشک (آنهایدروز)

دکستروز چیست؟

دکستروز نام یک قند ساده است که از ذرت تهیه می‌شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون یکسان است. دکستروز اغلب در پخت محصولات به عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌شود و معمولاً در مواردی مانند غذاهای فرآوری‌شده و شربت ذرت نیز یافت می‌شود.

دکستروز همچنین اهداف پزشکی دارد. در محلول‌هایی که به صورت داخل وریدی تجویز می‌شوند، می‌تواند با داروهای دیگر ترکیب شود یا برای افزایش قند خون فرد استفاده شود.

از آنجا که دکستروز یک قند “ساده” است، بدن می‌تواند به سرعت از آن برای تولید انرژی استفاده کند.

قندهای ساده می‌توانند سطح قند خون را خیلی سریع بالا ببرند، و اغلب آن‌ها فاقد ارزش غذایی هستند. نمونه‌هایی از قندهای ساده دیگر شامل گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز است. محصولاتی که به طور معمول از قندهای ساده ساخته شده‌اند شامل قند تصفیه شده، ماکارونی سفید و عسل هستند.

آماده‌سازی دکستـروز چیست؟

دکستروز برای تهیه چندین آماده‌سازی یا مخلوط داخل وریدی (IV) استفاده می‌شود، که فقط در بیمارستان یا مرکز پزشکی در دسترس هستند.

دکستروز همچنین به صورت ژل خوراکی یا به صورت قرص خوراکی از طریق پیشخوان داروخانه‌ها در دسترس است.

هر غلظت دکستروز دارای کاربردهای منحصر به فرد خود است. غلظت‌های بالاتر معمولاً به عنوان دوز نجات‌دهنده هنگامی که کسی قند خون بسیار کمی دارد، استفاده می‌شود.

دکستـروز چگونه استفاده می‌شود؟

دکستروز در غلظت‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، وقتی کسی دچار کمبود آب بدن است و قند خون کم دارد پزشک ممکن است دکستروز را در محلول IV تجویز کند. محلول دکستروز IV برای تجویز IV نیز می‌تواند با بسیاری از داروها ترکیب شود.

دکستروز یک کربوهیدرات است که یکی از قسمت‌های تغذیه‌ای در یک رژیم غذایی عادی است. محلول‌های حاوی دکستروز کالری زیادی را فراهم می‌کند و ممکن است به صورت داخل وریدی در ترکیب با اسیدهای آمینه و چربی‌ها تجویز شود. این ماده غذایی تغذیه‌ای کامل (TPN) نامیده می‌شود و برای تهیه مواد غذایی برای افرادی که نمی‌توانند کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه و چربی‌ها را از طریق روده خود جذب یا دریافت کنند، استفاده می‌شود.

تزریق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط متخصصان انجام می‌شود. این تزریق‌ها برای افرادی انجام می‌شود که قند خون آن‌ها بسیار کم است و افرادی که نمی‌توانند قرص دکستروز، مواد غذایی یا نوشیدنی‌ها را بلعند.

اگر سطح پتاسیم یک فرد خیلی زیاد باشد (هایپرکالمی)، بعضی اوقات پزشکان دکستروز 50 درصد، و به دنبال آن انسولین به صورت داخل وریدی تزریق می‌کنند. این کار ممکن است در بیمارستان انجام شود. هنگامی که سلول‌ها گلوکز اضافی مصرف می‌کنند، پتاسیم نیز مصرف می‌کنند. این به کاهش سطح پتاسیم خون فرد کمک می‌کند.

افراد مبتلا به دیابت یا هیپوگلیسمی (قند خون پایین مزمن) ممکن است در صورت کم‌شدن قند خون، ژل دکستروز یا قرص آن را مصرف کنند. ژل یا قرص‌ها در دهان فرد حل می‌شود و سریع قند خون را افزایش می‌دهد. اگر قند خون فرد کمتر از 70 میلی‌گرم در دسی لیتر باشد و علائم قند خون کم داشته باشد، ممکن است نیاز به مصرف قرص دکستروز داشته‌باشند. نمونه‌هایی از علائم پایین بودن قند خون شامل ضعف، گیجی، تعریق و ضربان قلب خیلی سریع است.

درمورد استفاده از دکستـروز چه احتیاط‌هایی باید انجام شود؟

پزشک ارائه‌دهنده نباید به افرادی که انواع خاصی از شرایط پزشکی دارند، دکستروز بدهد. این امر به این دلیل است که دکستروز به طور بالقوه می‌تواند باعث ایجاد قند خون زیاد یا تغییر مایع در بدن شود که منجر به تورم یا ایجاد مایعات در ریه‌ها می‌شود.

از دکستروز خودداری کنید:

 • اگر به قند خون یا قند خون بالا مبتلا هستید
 • در صورت ابتلا به هیپوکالمی یا سطح پایین پتاسیم خون
 • اگر ورم محیطی دارید، یا تورم در بازوها، پا یا پاها وجود دارد
 • اگر ورم ریوی دارید، وقتی مایعات در ریه‌ها جمع می‌شوند

اگر شما دیابتی هستید و پزشک برای شما ژل یا قرص دکستروز خوراکی تجویز کرده است، این موارد را فقط در صورت داشتن واکنش قند خون پایین مصرف کنید. پزشک یا مربی دیابت شما باید به شما بیاموزد که چگونه علائم قند خون پایین را تشخیص دهید و چه زمانی قرص‌ها را مصرف کنید. اگر نیاز به تهیه ژل یا قرص دارید، باید همیشه آن‌ها را در کنار خود نگه‌دارید و باید مقداری در خانه نگه‌دارید. پزشک باید در مورد استفاده از ژل یا قرص، در صورت نیاز به ارائه سایر موارد به شما، به سایر اعضای خانواده نیز توضیح دهد.

اگر به ذرت حساسیت دارید، می‌توانید یک واکنش آلرژیک به دکستروز داشته باشید. قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی دکستـروز چیست؟

دکستروز باید به افرادی که مبتلا به دیابت هستند، با دقت داده شود، زیرا ممکن است قادر به پردازش دکستروز به همان سرعتی نباشند که کسی بدون این بیماری وجود داشته باشد. دکستروز می‌تواند قند خون را بیش از حد افزایش دهد، که به عنوان قند‌خون شناخته می‌شود.

علائم شامل:

 • بوی میوه‌ای برای تنفس
 • افزایش عطش بدون علل شناخته‌شده
 • پوست خشک
 • کمبود آب بدن
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • ناراحت معده
 • خستگی غیر قابل توضیح
 • تکرر ادرار
 • استفراغ
 • گیجی
منابع
 • Checking your blood glucose. (2015, June 17)
 • Dextrose injection, USP. (2014, December)
  accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/017521s068lbl.pdf
 • How to treat a low blood glucose. (n.d.)
  joslin.org/info/how_to_treat_a_low_blood_glucose.html
 • Hyperglycemia (high blood glucose). (2014, September 16)
  diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/blood-glucose-control/hyperglycemia.html
 • Hypoglycemia: Adult management protocol. (2012, March)
  mnhospitals.org/Portals/0/Documents/ptsafety/ade/adult-hypoglycemia-management-protocol.pdf
 • Kishore, P. (2014, June). Hypoglycemia
  merckmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-and-disorders-of-carbohydrate-metabolism/hypoglycemia
 • Which fluid and why? (n.d.)
  us.elsevierhealth.com/media/us/samplechapters/9780750652834/9780750652834.pdf

امتیاز شما به این مقاله: [تعداد: میانگین: /5]

قیمت فروش دکستروز خشک (آنهایدروز)

قیمت فروش دکستروز خشک (آنهایدروز)

سیدی

[تعداد: میانگین: /5]

The post قیمت فروش دکستروز خشک (آنهایدروز) appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *