قیمت فروش ایزوله سویا

پروتئین سویا پروتئینی است که از سویا جدا شده است. این غذا از کنجاله سویا تهیه‌شده است که رقیق و بدون‌چربی شده است. سویا خشک شده به سه نوع محصولات تجاری با پروتئین بالا فرآوری می‌شود: آرد سویا، کنسانتره سویا و سویا ایزوله شده. ایزوله پروتئین سویا در غذاها از سال 1959 به دلیل خواص عملکردی مورد استفاده قرار گرفته است.

پروتئین سویا به طور کلی در بدن جزء پروتئین غلیظ تلقی می‌شود، که تخمین زده می‌شود حداقل 60-70٪ از کل سویا را پروتئین تشکیل می‌دهد. پس از جوانه‌زدن سویا، پروتئین هضم می‌شود و اسیدهای آمینه آزاد شده به مکان‌های رشد گیاهچه منتقل می‌شوند. سویا حاوی یک پروتئین کوچک اما تازه بسیار مهم 2S آلبومین است. پروتئین‌های حبوباتی مانند سویا و پالس‌ها متعلق به خانواده گلوبولین پروتئین‌های ذخیره بذر به نام حبوبات و ویسیلین‌ها و یا در مورد سویا، گلیسینین و بتا-کولسیسینین هستند. سویا همچنین حاوی پروتئین‌های بیولوژیکی فعال یا متابولیکی مانند آنزیم‌ها، مهار‌کننده‌های تریپسین، هموگلوتینین‌ها و پروتئینازهای سیستئین بسیار شبیه به پاپائین است. پروتئین‌های ذخیره‌سازی کودیکلتون سویا، که برای تغذیه انسان مهم است، می‌توان با آب، آب به علاوه قلیایی رقیق (pH 7-9) یا محلول‌های آبی کلرید سدیم (0.5-2 متر ≈ 30-120 گرم در لیتر) از سویا و فقط با حداقل یک عملیات حرارتی استخراج کرد.

پروتئین سویا ایزوله‌شده

پروتئین سویا ایزوله‌شده سویا همان پروتئین سویا با بیشترین میزان پروتئین است. این ماده با از بین بردن بیشتر چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها از کنجاله سویا تهیه می‌شود و محصولی با 90 درصد پروتئین تولید می‌کند. بنابراین، پروتئین سویا در مقایسه با سایر محصولات سویا دارای طعم بسیار خنثی است از آنجا که بسیاری از کربوهیدرات حذف می‌شوند، مصرف پروتئین ایزوله سویا نفخ ایجاد نمی‌کند. تهیه پروتئین ایزوله سویا خالص در فروشگاه‌ها دشوار است و عمدتاً توسط صنایع غذایی و مصرف‌کنندگان آن کمتر استفاده می‌شود. شاید بتوانید آن را در فروشگاه‌های بهداشتی یا در بخش داروخانه‌های سوپر مارکت پیدا کنید. این ماده عمدتاً با ترکیب سایر مواد غذایی یافت می‌شود. به عنوان مثال، پودر پروتئین سویا ترکیبی از ایزوله پروتئین سویا با طعم‌دهنده‌ها، مواد معدنی و ویتامین‎ها است.

استفاده از پروتئین سویا ایزوله‌شده توسط مصرف‌کنندگان

شما می‌توانید پروتئین سویا را به روش‌های مختلف استفاده کنید. می‌توان آن را به آب مورد علاقه خود اضافه کرد، می‌توان آنرا به شیر یا اسموتی اضافه کرد، یا می‌توان آن‌را روی غلات اسپری کرد تا پروتئین آن را تقویت کند. ماست سویا خانگی که غالباً آبکی است با اضافه کردن مقداری پروتئین سویا می‌توان ضخیم‌تر کرد. ضخامت ماست نتیجه انعقاد پروتئین‌ها در یک محیط اسیدی است.

استفاده صنعتی از پروتئین ایزوله سویا

ایزوله پروتئین سویا در صنایع غذایی از مواد مغذی (افزایش محتوای پروتئین)، حسی (طعم دهانی بهتر، عطر و طعم شیرین و مطلوب) و دلایل عملکردی (برای کاربردهای مورد نیاز امولسیون، جذب آب و چربی و خاصیت چسب) استفاده می‌شود.

پروتئین سویا در محصولات غذایی زیر استفاده می‌شود:

  • تنقلات، میان وعده‌ها
  • جایگزین‌های غذا
  • غلات صبحانه
  • نوشیدنی‌های آماده کاهش وزن
  • سوپ، سس و غذاهای آماده
  • غذاهای پخته شده
  • بستنی، ماست و سایر محصولات لبنی یا لبنیاتی
  • جایگزین گوشت
  • گوشت، مرغ و ماهی فرآوری‌شده

مزایای تغذیه‌ای و سلامتی پروتئین ایزوله‌شده

پروتئین سویا یک پروتئین کامل گیاهی است. این گیاه حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای رشد است و از نظر کیفیت با پروتئین موجود در گوشت، شیر و تخم‌مرغ برابر است. از طرف دیگر، محتوای چربی بسیار کمی دارد. پروتئین ایزوله‌شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد. همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتئین سویا می‌تواند در پیشگیری از پوکی استخوان، برخی از سرطان‌ها و علائم یائسگی کمک کند. با این حال، پروتئین سویا ممکن است مزایای سلامتی کمتری نسبت به سویا کامل یا کنسانتره پروتئین سویا داشته باشد. در طول تولید پروتئین سویا ایزوله‌شده پروتئین با الکل شسته می‌شود، و اکثر ایزوفلاون‌ها را از بین می‌برد. ایزوفلاون‌ها دارای مزایای سلامتی زیادی مانند بهبود عروق شریانی، کاهش کلسترول و مهار آترواسکلروز است.

خط پایین

پروتئین سویا منبع کاملی از پروتئین است. این ترکیب ممکن است به عضله‌سازی کمک کند اما نه به خوبی پروتئین آب پنیر.

به طور کلی، سویا برای اکثر افراد بی‌خطر است و ممکن است مزایای سلامتی از جمله کاهش وزن را به شما ارائه دهد.

اگر طعم آن را دوست دارید یا از خواص دارویی آن استفاده می‌کنید، حتما پروتئین سویا را امتحان کنید.

منابع

https://www.soya.be/soy-protein-isolate.php

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf00055a004

https://en.wikipedia.org/wiki/Soy_protein

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0963996995000615

قیمت فروش ایزوله سویا

قیمت فروش ایزوله سویا

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *