قیمت فروش اسید فسفریک

اسید فسفریک، که به اسید ارتو فسفریک یا فسفریک اسید(V) نیز معروف است، یک اسید ضعیف با فرمول شیمیایی H3PO4 است. معمولاً به صورت یک شربت بی‌رنگ و با غلظت ۸۵٪ محلول در آب دیده می‌شود. ترکیب خالص آن یک جامد بی‌رنگ است.

هر سه هیدروژن به میزان‌های مختلف اسیدی هستند و می‌توانند به عنوان یون‌های +H (پروتون) از این مولکول جدا شوند. هنگامی که هر سه یون H از بین بروند، نتیجه یک یون اورتوفسفات -۳ PO4 است که معمولاً “فسفات” نامیده می‌شود. حذف یک یا دو پروتون به ترتیب یون دی‌هیدروژن فسفات H2PO–4 و یون هیدروژن فسفات HPO2−۴ را به دست می‌آورد. اسید فسفریک همچنین استرهایی تشکیل می‌دهد، به نام ارگانو فسفات‌ها.

H3PO4 + H2O ⇌ H3O+ + H2PO4− Ka1= 7.25×۱۰−۳ [pKa1 = ۲٫۱۴]

H2PO4−+ H2O ⇌ H3O+ + HPO42− Ka2= 6.31×۱۰−۸ [pKa2 = ۷٫۲۰]

HPO42−+ H2O ⇌ H3O+ + PO43− Ka3= 3.98×۱۰−۱۳ [pKa3 = ۱۲٫۳۷]

تولید فسفریک اسید

اگرچه اسید فسفریک با تعریف دقیق یک اسید قوی مطابقت ندارد، اما محلول ۸۵٪ هنوز هم می‌تواند به شدت پوست را تحریک کرده و به چشم آسیب برساند.

اسید فسفریک از دو مسیر کلی بصورت صنعتی تولید می‌شود.

  • در فرایند مرطوب، یک ماده معدنی حاوی فسفات مانند کلسیم هیدروکسی آپاتیت با اسید سولفوریک استفاده می‌شود.
  • برای تولید اسید فسفریک خوراکی، ابتدا سنگ معدن فسفات با کک در کوره قوس الکتریکی کاهش می‌یابد، تا فسفر عنصری ایجاد شود. سیلیس نیز اضافه می‌شود و در نتیجه باعث تولید سرباره سیلیکات کلسیم می‌شود. فسفر عنصری از کوره تقطیر می‌شود و در هوا سوزاتده می‌شود برای تولید پنتوکسید فسفر با خلوص بالا، که برای تهیه اسید فسفریک در آب حل می‌شود.

اسید فسفریک از هر دو فرایند ممکن است با از بین بردن ترکیبات آرسنیک و سایر ناخالصیهای سمی بالقوه خالص شود.

موارد استفاده از فسفریک اسید

استفاده غالب از اسید فسفریک برای کودها می‌باشد که حدود ۹۰٪ از تولید را به خود اختصاص می‌دهد.

کاربردها تقاضا (۲۰۰۶) هزاران تن مشتقات اصلی فسفات
صابون‌ها و مواد شوینده ۱۸۳۶ سدیم تری‌فسفات
صنایع غذایی ۳۰۹ سدیم‌تری‌فسفات- سدیم هگزا متا فسفات- تری‌سدیم فسفات- دی‌سدیم پیروفسفات- سدیم آلومینیوم فسفات- منو‌کلسیم فسفات- دی‌سدیم فسفات- فسفریک اسید H3PO4
تصفیه آب ۱۶۴ سدیم هگزا متا فسفات- تری‌سدیم پیروفسفات- سدیم‌تری‌فسفات- منوسدیم فسفات- دی‌سدیم فسفات
خمیر دندان ۶۸ IMP, SMFP، دی‌کلسیم فسفات
سایر کاربردها ۲۸۷ TCP, APP, DAP, zinc – زینک فسفات- آلومینیوم فسفات- سدیم تری‌فسفات

اسید فسفریک خوراکی

اسید فسفریک در مواد غذایی معمولاً برای کنترل و تنظیم pH در انواع غذاها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یک ماده شیمیایی دارای گرید غذایی است و نباید آن‌را به عنوان یک اسید خطرناک تفسیر کرد. در صورت استفاده و ترکیب صحیح مواد غذایی با اسید فسفریک خوراکی با درجه برای مصرف در صنایع غذایی بی‌خطر است. اسید فسفریک خوراکی دارای pH پایین تر از ۱ است، به این معنی که اسید فسفوریک خوراکی باید توسط متخصصان دارای مجوز توزیع شود.

اسید فسفریک خوراکی برای اسیدی شدن مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی از جمله انواع کولا و مرباها استفاده می‌شود و طعم تندی و ترش ایجاد می‌کند. نوشابه‌های حاوی اسید فسفریک، که شامل کوکاکولا است، گاهی اوقات سودا فسفات نامیده می‌شوند. نوشابه فسفات یک نوع نوشیدنی است که مزه تند و یا ترش مزه است.

اسید فسفریک موجود در نوشابه‌ها می‌توانند باعث فرسایش دندان شوند. اسید فسفریک نیز می‌تواند در تشکیل سنگ‌کلیه به ویژه در افرادی که قبلاً سنگ کلیه داشته‌اند، نقش داشته باشد.

صنعت نوشیدنی‌های گازدار معمولاً با تأمین کنندگان اسید فسفریک خوراکی در طول تهیه‌ی نوشیدنی‌های نوشابه کولا و آبجو کار می‌کنند.

تولید کنندگان چاشنی وادویه مخصوص سالاد و حتی برخی از شرکت‌هی تولیدکننده دسر برای اینکه مواد غذایی در یخچال و فریزر عطر و طعم خود را حفظ کند از اسید فسفریک خوراکی استفاده می‌کنند.

همانند سایر مواد شیمیایی که برای مصرف غذایی تعیین شده اند، باید دقت و توجه زیادی در تولید، حمل و نقل و کنترل اسید فسفریک خوراکی انجام شود.

خصوصیات شیمیایی اسید فسفریک خوراکی

اسید فسفریک خوراکی ظاهری شفاف و بدون بو دارد. مایع دارای قوام بالایی است و به راحتی در آب حل می‌شود. چگالی این ماده شیمیایی در حدود ۱٫۶۷ کیلوگرم در لیتر است. فسفریک اسید خوراکی بسیار اسیدی است و pH آن کمتر از ۱ است. اگر در حین استفاده بدون استفاده از وسایل ایمنی در تماس با مواد شیمیایی قرار گرفتید، فوراً محل را بشویید و با پزشک و سرپرست ایمنی محلی تماس بگیرید.

نکات ایمنی در استفاده ار فسفریک اسید خوراکی

رابطه‌ای بین مصرف طولانی مدت کولا و پوکی استخوان در زنان مسن (اما نه در مردان) نشان داده شده‌است. تصور می‌شد این امر به دلیل وجود اسید فسفریک در کولا است.

محلول‌های اسید فسفریک با غلظت‌های متوسط برای پوست تحریک‌کننده هستند. تماس با محلول‌های غلیظ می‌تواند باعث سوختگی شدید پوست و آسیب دائمی چشم شود.

منابع
  1. https://www.brenntag.com/en-us/products/food-grade-85-phosphoric-acid/index.jsp
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Phosphoric_acid
  3. Westheimer, F.H. (۶ June 1987). “Why nature chose phosphates”. Science. ۲۳۵ (۴۷۹۳): ۱۱۷۳–۱۱۷۸ (see pp. 1175–۱۱۷۶). Bibcode:..235.1173W.
  4. Moynihan, P. J. (23 November 2002). “Dietary advice in dental practice”. British Dental Journal. ۱۹۳(۱۰): ۵۶۳–۵۶۸٫
  5. “Current EU approved additives and their E Numbers”. Foods Standards Agency. 14 March 2012. Retrieved ۲۲ July2012.

[تعداد: میانگین: /5]

The post قیمت فروش اسید فسفریک appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *