قیمت فروش آس سولفام

آس سولفام پتاسیمچیست؟

این ترکیب 200 برابر شیرین‌تر یک حبه قند است، اما آس سولفام پتاسیم به ترش بودن شهرت دارد.

این ماده همچنین به عنوان acesulfame K یا Ace-K شناخته می‌شود، این ماده شیرین‌کننده بدون کالری است که در محصولات فاقد قند یافت می‌شود. این پودر کریستال سفید به طور همزمان دارای طعم کمی تلخی پس از مزه‌کردن است. به دلیل این طعم، اغلب با شیرین‌کننده‌های دیگری مانند سوکرالوز (مورد استفاده در اسپلندا) یا آسپارتام (که به صورت هم‌اندازه استفاده می‌شود) مخلوط شده است – هر دو در نوع، خود بحث برانگیز هستند. این مخلوط‌‌ها به منظور داشتن طعمی شبیه به ساکارز بیشتر شناخته شده می‌شوند که به موجب آن هر شیرین‌کننده از طعم دیگر غذای دیگر را ماسک می‌کند، یا اثر هم‌افزایی را نشان می‌دهد که با استفاده از آن مخلوط شیرین‌تر از اجزای آن است.

پتاسیم آس سولفام پتاسیم به طور گسترده‌ای در رژیم غذایی انسان استفاده می‌شود و توسط کلیه‌ها دفع می‌شود.

از این رو محققان به عنوان نشانگری برای ارزیابی میزان آلودگی استخرهای شنا توسط ادرار استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های آس سـولفام پتاسیم

بر خلاف آسپارتام، آس سولفام پتاسیم در شرایط گرم، حتی در شرایط اسیدی یا اساسی نسبتاً گرم، پایدار است و باعث می‌شود از این ماده به عنوان یک ماده افزودنی غذایی در پخت استفاده شود یا در محصولاتی که به ماندگاری طولانی نیاز دارند. اگرچه آس سولفام پتاسیم دارای ماندگاری و پایداری است، اما در نهایت می‌تواند به استئواستامید کاهش یابد، که در دوزهای بالا سمی است. در نوشیدنی‌های گازدار تقریباً همیشه در رابطه با شیرین‌کننده دیگر مانند آسپارتام یا ساکارالوز استفاده می‌شود. همچنین به عنوان شیرین‌کننده در مواد پروتئینی و محصولات دارویی، به ویژه داروهای جویدنی و مایع استفاده می‌شود، جایی که می‌تواند مواد فعال را خوش طعم‌تر کند. مقدار روزانه قابل قبول پتاسیم آس سولفام، 15 میلی‌گرم در کیلوگرم در روز ذکر شده است.

اگرچه FDA آن را بی‌خطر قلمداد می‌کند، اما برخی معتقدند که به صورت بالقوه این ترکیب خطرناک است.

کدام غذاها حاوی آن هستند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف Ace-K را در نوشابه‌ها در سال 1998 تصویب كرد و با استقبال مصرف‌كنندگان مواجه شد.

Ace-K یک شیرین‌کننده مصنوعی بسیار متنوع است که در طیف گسترده‌ای از غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.

برخلاف شیرین‌کننده‌های مشابه (مانند آسپارتام)، هنگام گرم‌شدن، پایدار است. این خاصیت توضیح می‌دهد که چرا در بسیاری از مواد پخته‌شده این ترکیب یافت می‌شود.

نمونه‌هایی از غذاهای حاوی پتاسیم آس سولفام عبارت‌اند از:

 • نوشیدنی‌ها (از جمله سودا، آب‌میوه، نوشیدنی‌های غیر گازدار و الکل).
 • قرص‌های شیرین‌کننده.
 • محصولات لبنی.
 • بستنی.
 • دسرها
 • مربا، ژله و مارمالاد.
 • مواد پخته‌شده
 • خمیردندان و دهانشویه.
 • آدامس.
 • ماست و سایر محصولات شیر.
 • غلات صبحانه
 • سس سالاد و سس.
 • چاشنی‌ها
آیا Ace-K ایمن است؟

اولین آزمایشات ایمنی در مورد Ace-K در دهه 1970 انجام شد. از جمله موارد دیگر، این آزمایشات نشان داد كه این ترکیب در موش‌ها می‌تواند سرطان‌زا یا عامل سرطان باشد. اعتبار این آزمون‌ها طی سال‌ها مورد سوال قرار گرفته‌ است. آزمایش‌های ایمنی که زمینه‌ساز سابقه بد Ace-K را فراهم کرده‌اند، دارای چندین کاستی در منبع معتبر، از جمله نقص تصادفی‌سازی، نظارت بر حیوانات ضعیف و مدت زمان تست ناکافی بوده‌ است.

با این حال، اختلاف نظر در مورد نتایج آن‌ها باقی‌مانده‌ است. در سال 1996، مرکز علوم در جهت منافع عمومی (CSPI) از FDA خواست تا قبل از اجازه استفاده از آن در نوشابه، آزمایش بیشتری را روی Ace-K انجام دهد. CSPI در میان چندین آژانس است که می‌گویند، اگرچه آزمایش اولیه ایمنی دهه 1970 با نقصان همراه بود، تحقیقات فعلی ایمنی Ace-K را اثبات نمی‌کند.

مدارک و شواهدی که بیان‌کننده خطرات Ace-K می‌باشد

CSPI می‌گوید که با وجود کاستی‌های تحقیقات اولیه، بین Ace-K و سرطان ارتباط وجود دارد. همچنین شواهدی وجود دارد که چیزی به نام استواستامید (که در بدن ایجاد می‌شود و باعث شکست Ace-K می‌شود) می‌تواند منجر به آسیب تیروئید در حیوانات آزمایشگاهی شود.

سرانجام، یک مطالعه مشخص کرد که استفاده زیاد از Ace-K در موش‌های نر با تغییرات احتمالی عملکرد مغز طی یک دوره 40 هفته مرتبط است.

با این حال، حتی با وجود مغایرت شواهد CSPI و جاهای دیگر، FDA و آژانس حمایت از مصرف‌کننده اتحادیه اروپا از جمله کسانی هستند که معتقدند Ace-K بی‌خطر است.

شناسایی و اجتناب از Ace-K

اگر در مورد مواد افزودنی غذایی با پیش زمینه های بحث برانگیز، روش ایمن‌تر از تأسف را اتخاذ کنید، بهتر است از مصرف Ace-K خودداری کنید.

با خواندن برچسب غذاها و نوشیدنی‌هایی که خریداری می‌کنید باید بتوانید شیرین‌کننده را شناسایی کنید. طبق FDA، این ترکیب در لیست مواد تشکیل‌دهنده به عنوان acesulfame potassium، acesulfame K یا Ace-K در لیست قرار خواهد گرفت.

از آنجا که این شیرین‌کننده بدون قند است، شما آن را تا حد زیادی در محصولات بدون قند یا قند کم پیدا خواهید کرد. سودا رژیمی با ترکیبی از Ace-K و سایر شیرین‌کننده های مصنوعی شیرین می‌شود.

منابع
 • Acesulfame K: The evidence. (2014).
  uk/Livewell/Goodfood/Pages/the-truth-about-acesulfame-k.aspx
 • Additional information about high-intensity sweeteners permitted for use in food in the United States. (2014).
  gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm397725.htm
 • Chemical cuisine: Learn about food additives. (2014).
  org/reports/chemcuisine.htm#acesulfamek
 • Cong W, et al. (2013). Long-term artificial sweetener acesulfame potassium treatment alters neurometabolic functions in C57BL/6J mice.
  org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0070257
 • Karstadt M. (2006). Testing needed for acesulfame potassium, an artificial sweetener.
  nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1570055/
 • Re-evaluation of acesulfame K with reference to the previous SCF opinion of 1991. (2000).
  org/category/24/article/263/re-evaluation-of-acesulfame-k-with-reference-to-the-previous-scf-opinion-of-1991

امتیاز شما به این مقاله: [تعداد: میانگین: /5]

قیمت فروش آس سولفام

قیمت فروش آس سولفام

قیمت فروش آس سولفام

سیدی

[تعداد: میانگین: /5]

The post قیمت فروش آس سولفام appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *