قوام دهنده شیر

قوام دهنده شیر

استابلایزر مخصوص شیرهای طعم دار و جهت غلیظ کردن انواع شیرهای طعم دار کاربرد دارد و با سلیقه مصرف کننده ایرانی و شرایط تولید شیرهای طعم دار در ایران طراحی شده است. در ادامه به قوام دهنده شیر می پردازیم.

شیر

شیر تنها ماده شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیاز بدن را به طور کامل و متعادل تامین کند. ترکیبات عمده شیر را آب ، چربی ، پروتئین ، لاکتوز (قند شیر) ، ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل می دهند.

به علت هضم آسان ، این ماده همواره در رژیم تغذیه ای بیماران قرار داشته و مصرف آن در برنامه غذایی روزانه بیش تر افراد جامعه توصیه می شود و از آن جا که عده زیادی نسبت به بو ومزه شیر حساسیت دارند می توان با استفاده از طعم دهنده های مختلف مثل کاکائو ، موز و نارگیل آن را به همه نوع سلیقه ای عرضه کرد و باعث بالاتر رفتن مصرف شیر در افراد شد.

شیر کاکائو ، یکی از محصولات مرکب فرآورده‌ های شیری است که از مخلوط شکر، شیر، کاکائو ، امولسیفایر و پایدار کننده و قوام دهنده شیر تهیه می ‌شود.

شیرکاکائو نوشیدنی با ارزش و مطلوب کودکان است. در یک تحقیق مشخص شد که 91 درصد کودکان 8 تا 13 ساله شیر کاکائو را دوست دارند و 57 درصد کودکان شیر کاکائو را به شیر سفید ترجیح می دهند.

کاراگینان

کاراگینان که در برخی از منابع با عنوان کاراجینان شناخته می‌ شود ، یک افزودنی بسیار متداول در صنایع غذایی می ‌باشد و از جلبک دریایی قرمز که به نام خزه ایرلندی معروف است ، استخراج می ‌شود.

کاراگینان ارزش غذایی ندارد و از طعم خاصی نیز برخوردار نیست و به عنوان حجم دهنده ، قوام دهنده شیر، تثبیت‌کننده ، استارتر و امولسیفایر به صورت بسیار گسترده در فرآوری مواد غذایی کاربرد دارد.

این افزودنی به منظور تثبیت اندازه کریستال‌های یخ در انواع بستنی‌ها و قوام دهنده شیر نیز استفاده می‌شود.

کاربرد کاراگینان

بهبود بافت در محصولات لبنی مانند بستنی ، ماست ، شیرهای طعم‌ دار، شیرکاکائو ، شیرسویا ، خامه ، شکلات صبحانه ، پودینگ کودکان ، پنیر کتاژ، پنیرهای فرآوری شده ، پنیرهای قطعه ‌ای و …

قوام ‌دهنده شیر و در دسرها مانند دسرهای آماده (که ادعا می ‌شود بر پایه شیر می‌ باشد) ، پودر دسر، کرم کارامل ، ژله آماده ، پودر ژله ، پودینگ و…

افزایش تردی فرآورده‌ های گوشتی مانند سوسیس ، کالباس ، مارتادلا ، پیتزای منجمد و …

قوام ‌دهنده شیر و در محصولات رژیمی کم ‌چرب و کم ‌نمک به منظور ایجاد حس دهانی چربی در دهان.

تثبیت‌کننده در ماءالشعیر.

استابلایزر ( قوام دهنده شیر )

استابیلایزر در صنایع غذایی اساساً ترکیباتی برای افزایش و قوام دهنده شیر ، پایداری محصول ، افزایش کیفیت ، کاهش قیمت تمام شده محصول می باشد و ترکیبات استابلایزر برای هر محصول غذایی متفاوت است.

استابلایزر مواد غذایی یک تثبیت کننده افزودنی به مواد غذایی است که برای حفظ ساختار آن کمک می کند . مثلا در سس سالاد برای جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و حفظ ساختار اولیه آن استفاده می شود.

و یا جلوگیری از تشکیل بلور های یخ در محصولات منجمد مانند بستنی و جلوگیری از ته نشین شده میوه در محصولاتی مانند مربا و ماست و ژله.

هیدروکلوئیدها رایج ترین موادی است که به عنوان تثبیت کننده و قوام دهنده شیر یا استابلایزر مواد غذایی استفاده می شود.

استارتر

در قلب عمل آوری فرآورده شیر می باشد. بجه ز شیرهای پروبیوتیک خاص قسمت اعظم عمل آوری فرآورده شیر تخمیری است. تخمیر یک پروسه بیولوژیکی است و عامل آن میکروارگانیسم ها هستند .

تهیه قوام دهنده شیر

استابلایزر متناسب با سلیقه مصرف کننده ایرانی و شرایط تولید شیر کاکائو در ایران طراحی شده است. ابتدا با اتصال به ذرات کاکائو و تغییر در حجم و بار الکتریکی آن ها موجب تعادل سیستم شده و کمک به پایداری کلوئید حاصل از رسوب ذرات جلوگیری می کند و با ایجاد شبکه کلوئیدی قوی با بالا بردن قوام و ویسکوزیته شیر کاکائو بافت بسیار مناسبی تولید می کند که در احساس طعم عالی و حس چربی بسیار موفق عمل می کند.

کاراگینان به دو صورت مجاز و غیرمجاز وجود دارد. تفاوت این دو نوع کاراگینان در وزن مولکولی آن‌ ها می ‌باشد. کاراگینان تخفیف یافته ، سبک ‌تر می ‌باشد که مصرف آن ممنوع می ‌باشد و غیرمجاز می ‌باشد.

تحقیقات اخیر نشان می ‌دهد نوع غیر تخفیف یافته که مجاز می ‌باشد نیز برای بدن مضر می‌ باشد ؛ اما چون کاراگینان در فرآیند تولید بسیاری از فرآورده‌های صنعتی مانند شیرسویا جایگزین دیگری ندارد پس تولیدکننده مجبور است از آن استفاده نماید.

کاراگینان نیز مانند بسیاری از مواد مضر دیگر مانند روغن ‌های ترانس ، شیرین‌ کننده‌ه ای مصنوعی و رنگ‌های افزودنی از لیست سازمان غذا و دارو حذف نشده است. ولی حقیقت این است که تمام این مواد برای سلامتی نامناسب هستند و بالاخص در مقادیر زیاد بیماری‌ زا می ‌باشند.

شما می توانید برای تهه این قوام دهنده ها به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین ، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، ادتا 2 سدیم، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتل و…. …. … …. را در تمامی زمینه های ، آرایشی بهداشتی ، اسانس‌ها ، دارویی و پزشکی ، صنعتی را با بهترین قیمت و کیفیت تامین کنید. این محصولات در سریع ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *