غلظت دهنده های سلولزی

غلظت دهنده های سلولزی

چندین دهه است که استفاده از غلظت دهنده های سلولز اتر در رنگ های لاتکس کاربرد دارد که سالانه 350 تن سلولز اترهای غیر یونی تولید شده و در رنگ های ساختمانی مصرف می شود. در ادامه به غلظت دهنده های سلولزی می پردازیم.

غلظت دهنده های غیر هم بسته

غلظت دهنده های غیر هم بسته صمغ های طبیعی هستند که در فرمول های قدیمی استفاده می شوند .ترکیبات رُسی ( ترکیبات اصلاح نشده با بازده ای پایین اساسا ً در رنگ های ارزان ساختمانی با PVC بالا استفاده می شدند.

دو نوع غلظت دهنده های سلولزی غیر یونی هم بسته که سابقا استفاده می شدند و در حال حاضر نیز معمول هستند عبارتند از ترکیبات سلولزی محلول در آب و کوپلی مرهای آکریلیک کربوکسیلیک دار پلی آنیونیک محلول در باز.

سلولز اترها طبق روش های زیر تولید می شوند:

برای چند دهه استاندارد صنعتی برای غلظت دهنده های سلولزی رنگ لاتکس اتیل هیدروکسی لولز (HEC)، یک پلیمر محلول در آب با وزن مولکولی بالا بوده ، که از واکنش بین سلولز بازی و اکسیداتیلن تولید می شده است.

خاصیت غلظت دهندگی آن با ایجاد سکون رئولوژی در قسمت عمده ای از محیط آبی با هیدراته کردن ماکرومولکول ها (که دارای تحرک کم هستند) به وجود می آید ، بعدها با گسترش آن هیدروکسی پوپیل سلولزو هیدروکسی اتیل سلولز اصلاح شده برای آبگریزی تولید شدند.

بازده ای غلظت دهنده های سلولزی و تمامی مشتقات سلولزی به طول ماکرومولکول ها مربوطه یا به عبارتی به درجه ی پلیمریزاسیون آن ها بستگی دارد. استفاده آن ها در رنگ پایداری رنگ دانه ها و پرکن ها و بهبود فام و افزایش زمان باز (زمان قبل از خشک سطحی کامل) را باعث می شود.

تأثیر غلظت دهنده های سلولزی روی خواص رنگ

مواد سلولز اتری در رنگ سه خاصیت عمده ایجاد می کنند : ویسکوزیته ، پایداری و نگه داری آب.

همان طور که گفته شد غلظت دهنده های سلولزی درتمام فرآیند های رنگ یعنی ساخت ، اعمال و انبارداری نقش بسیار مهمی دارند.

در فرآیند ساخت در مرحله اختلاط اولیه ، غلظت دهنده های سلولزی با ایجاد ویسکوزیته کافی ، باعث دیسپرسیون و دانه بندی بهتر پیگمنت می شود که در غیر این صورت انرژی اعمالی برای دانه بندی در جریان های آشفته از بین می رود و پیگمنت به دانه بندی نمی رسد.

در زمان انبارداری رنگ ، غلظت دهنده با ایجاد سوسپانسیون ، پیگمنت و پر کننده را نگه داشته و مانع رسوب آن ها می شود با کم کردن تمایل اجزا دیسپرسیون به لختگی ، خواص مکانیکی و پایداری انجماد میعان رنگ بهبود می یابد.

در اعمال با برس یا غلطک نسبت زیادی از رنگ به سطح منتقل می شود و هم چنین با تنظیم درست ویسکوزیته و بهبود رئولوژی ، قابلیت پوشش و گسترش رنگ بالا می رود و با نگه داری آب، در سطوح متخلخل با اعمال رنگ آب سریعا ً از سیستم خارج نشده و به سطح زیرین نفوذ می کند.

کاربردهای عمده غلظت دهنده های سلولزی در مصالح ساختمانی

ملات گچ پایه سیمان : در این دسته از مخلوط ها استفاده از غلظت دهنده های سلولزی موجب بهبود همگن بودن، امکان به کارگیری آسانتر هنگام استفاده از ماله، تقویت پمپاژ و بهبود کارایی آن می شود.

علاوه بر این ، قدرت آب بندی و طول عمر آن را افزایش داده و راندمان کاری را نیز بهبود می بخشد ؛ بنابراین ، برای هیدراتاسیون ملات و جامد شدن آن مفید است و محصول نهایی از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار خواهد شد.

اما یکی دیگر از مزیای این ماده ، عایق بندی و جلوگیری از نفوذ هوا است که با این وجود ، ترک های موجود در سطح پوشش ها از بین رفته و یک سطح کاملا صاف تشکیل می شود.

مواد اولیه ذیل می توانند با غلظت دهنده ها ترکیب شوند :

رزین ، پیگمنت و پرکننده و مواد سطح فعال

غلظت دهنده های سلولزی اترهای ترکیبی تابع نوع رزین می باشد که با داشتن دیسپرس کننده کافی ، واکنش با فیلتر و تیتان محدود می شود و واکنش بیا مواد سطح فعال در صورتی مهم خواهد بود که از رزین فوق پایدار استفاده شود. در این بخش فقط تأثیر رزین روی این مواد بررسی شده است.

تهیه مواد غلظت دهنده های سلولزی

واکنش بین سلولز اترهای ترکیبی و بایندر با افزایش هیدروفوبی و بزرگ شدن سطوح آزاد ذرات بایندر، بیش تر می شود.

بنابراین در محیط هایی با دیسپرسیون های آکریلیک و استیرن آکریلات بیش ترین تأثیر غلظت دهندگی مشاهده می شود که البته کوپلیمر وینیل اکریلات و وینیل استات بیشترین و هموپلیمر وینیل استات کم ترین برهم کنش راخواهد داشت.

مزیت اصلی سیستم ، استفاده از یک نوع سلولز اتر ترکیبی در محدوده وسیعی از رنگ های نیمه براق تا مات و داشتن خواص غلظت دهنده های سنتی به همراه بهبود خواص رئولوژی ، پوشش و پاشش به اطراف رنگ است.

دانشمندان و محققان کشاورزی در حال بررسی استفاده از تیلوز گیاهی به عنوان جایگزین گلوتن در تهیه نان های سبوس دار و سایر غلات هستند. گلوتن در گندم و جو دوسر به میزان بسیار کمی وجود دارد و HPMC می تواند حباب های هوایی ایجاد شده توسط مخمر را در خمیر نان به دام انداخته و باعث بلند شدن نان شود.

استفاده از این ماده به عنوان یک جایگزین نیمه حساس برای فیلم اشک ثبت شده است که ساختار مولکولی آن بر روی یک ترکیب سلولز بنیادی محلول در آب پیش بینی می شود.

شما می توانید برای تهیه این مواد به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند.

شما می توانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می خواهید از این شرکت تهیه کنید. شما برای تهیه این غلظت دهنده ها می توانید به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه دارویی شامل لسیتین ، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، ادتا 2 سدیم، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتل و…. را در تمامی زمینه های دارویی و پزشکی ، صنعتی ، آرایشی بهداشتی ،اسانس‌ها ، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تامین کنید. این محصولات در سریع ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *