سیترات منیزیم

سیترات منیزیم به شکل نمک که با اسید سیتریک به نسبت ۱: ۱ است (۱ اتم منیزیم با هر مولکول سیترات). نام “منیزیم سیترات” مبهم است و بعضی اوقات ممکن است به نمک‌های دیگری مانند تری‌منزیم سیترات که نسبت منیزیم به سیترات ۳: ۲ است، اشاره کند.

سیترات منیزیم از نظر دارویی به عنوان یک ملین کننده شور و برای خالی کردن روده قبل از جراحی بزرگ یا کولونوسکوپی استفاده می شود. این دارو بدون نسخه ، هم به صورت عمومی و هم با نام‌های مختلف تجاری موجود است. همچنین در فرم قرص به عنوان یک مکمل غذایی منیزیم استفاده می‌شود. این ماده حاوی ۱۱٫۲۳ درصد وزنی منیزیم است. در مقایسه با تری‌منزیم سیترات، بسیار در آب محلول، دارای خاصیت قلیایی کمتری است و حاوی منیزیم کمتری است. سیترات منیزیم برای تنظیم اسیدیته استفاده می‌شود.

کاربر‌ها

از سیترات منیزیم برای خالی کردن روده ها قبل از عمل یا برخی اقدامات روده (مثلاً کولونوسکوپی، رادیوگرافی)، معمولاً با سایر محصولات استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای تسکین یبوست استفاده شود. سیترات منیزیم یک ملین شور است که تصور می شود با افزایش مایعات در روده کوچک کار می‌کند. معمولاً طی ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت منجر به حرکت روده می شود.

مکانیسم عمل

سیترات منیزیم با فرآیند معروف به اسمز، با جذب آب از طریق بافت‌ها کار می‌کند. هنگامی که در روده است، می‌تواند به اندازه کافی آب را به داخل روده جذب کند تا باعث دفع مدفوع شود. آب اضافی، روده را تحریک می‌کند. این بدان معنی است که می‌تواند برای درمان مشکلات روده و روده بزرگ نیز استفاده شود. سیترات منیزیم به بهترین وجه بر روی معده خالی کار می‌کند و همیشه باید همراه با یک لیوان آب همراه باشد تا منیزیم سیترات به درستی جذب شود

اثرات جانبی

سیترات منیزیم به طور کلی ماده مضری نیست. در صورت مشکوک بودن یا ایجاد مشکلات جانبی، باید با مشورت یک متخصص مصرف شود. مصرف بیش از حد منیزیم می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند ضربان قلب آهسته، فشار خون پایین، حالت تهوع، خواب آلودگی و غیره شود. مصرف بیش از دوز تعیین شده‌‌‌ می‌تواند منجر به اغما یا مرگ شود.

منابع

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-522-2202/magnesium-citrate-oral/magnesium-citrate-oral/details

https://www.drugs.com/mtm/magnesium-citrate.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_citrate#cite_note-7

The post سیترات منیزیم appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *