سیانور سدیم

سیانور سدیم – Sodium cyanide یک ترکیب معدنی با فرمول NaCN است. این ماده جامد سفید و محلول در آب است. سیانید میل زیادی به فلزات دارد که منجر به سمیت بالای این نمک می‌شود. کاربرد اصلی آن، در استخراج طلا است. از واکنش پذیری بالای سیانور سدیم نسبت به فلزات نیز بهره برداری می کنند. سیانور سدیم باز نسبتاً قوی است. هنگامی که در تماس با اسید قرار می‌گیرد، گاز سیانید هیدروژن سمی را تشکیل می دهد:

NaCN + H2SO4 → HCN + NaHSO4

سنتز و خواص شیمیایی سیانور سدیم

از ترکیب سیانید هیدروژن با هیدروکسید سدیم سیانور سدیم تولید می‌شود.

HCN + NaOH → NaCN + H2O

ساختار NaCN جامد شبیه ساختار کلرید سدیم می‌باشد. آنیون‌ها و کاتیون‌ها دارای کئوردیناسیون شش می‌باشند.

سیانید پتاسیم – KCN ساختار مشابهی را اتخاذ می کند.

از آنجا که نمک از یک اسید ضعیف به دست می‌آید، سیانور سدیم به راحتی با هیدرولیز به HCN برمی‌گردد.

جامد مرطوب مقادیر کمی از سیانید هیدروژن ساطع می‌کند، که بوی بادام تلخ می‌دهد (البته همه افراد نمی‌توانند آن را بو کنند و توانایی آن به دلیل یک ویژگی ژنتیکی است).

سیانور سدیم به سرعت با اسیدهای قوی واکنش نشان می‌دهد تا سیانید هیدروژن آزاد کند. این فرآیند خطرناک و یک خطر قابل توجه در ارتباط با نمک سیانید را نشان می‌دهد. با استفاده از پراکسید هیدروژن – H2O2 برای تولید سیانات سدیم (NaOCN) و آب به طور موثر سیانور سدیم سم زدایی می‌شود:

NaCN + H2O2 → NaOCN + H2O

کاربرد‌های سیانور سدیم

  • استخراج سیانید

سیانور سدیم به طور عمده برای استخراج طلا و سایر فلزات گرانبها در صنعت معدن استفاده می‌شود.

۴ Au + 8 NaCN + O2 + ۲ H2O → ۴ Na[Au(CN)2] + 4 NaOH

  • مواد اولیه شیمیایی

چندین ترکیب شیمیایی مهم تجاری از سیانور، از جمله کلرید سیانوریک، کلرید سیانوژن و بسیاری از نیتریل‌ها به دست می‌آیند. در سنتز ترکیبات آلی، از سیانید که به عنوان نوکلئوفیل قوی تقسیم می‌شود، برای تهیه نیتریل‌ها استفاده می‌شود.

  • آدم‌کشی

در سال ۱۹۸۶، استلا نیکل همسر خود بروس نیکل را با سیانور سدیم به قتل رساند. به منظور پنهان کردن مسئولیت این قتل، وی چندین بطری اکسیدرین را که با سیانور سدیم آغشته شده اند، روی قفسه‌های فروشگاه در نزدیکی خانه خود در تاکوما، WA قرار داد. سوزان اسنو، مدیر بانکی که در همان شهر ساکن است، چند روز بعد در اثر گرفتن برخی از اکسیدرین درگذشت.

در سال ۱۹۹۱، جوزف ملینگ، ساکن تاکوما، WA ایده نیکل را کپی کرد، این بار کپسول های Sudafed را در قفسه های فروشگاه در نزدیکی خانه خود ضبط کرد تا همسرش را به قتل برساند و این واقعه را به یک قتل گسترده مبدل کند. ملینگ بیمه زندگی را به نام همسرش جعل کرده بود که در کل ۷۰۰۰۰۰ دلار بود. همسر ملینگ، جنیفر ملیینگ، از تلاش مسمومیت جان سالم به در برد، اما دو تن دیگر از ساکنان توتواتر پس از گرفتن Sudafed مصنوعی درگذشتند.

سمیت سیانور سدیم

سیانور سدیم، مانند سایر نمک‌های محلول سیانید، در بین سریعترین سموم شناخته شده قرار دارد. NaCN یک مهار کننده قوی است که بر روی سیتوکروم اکسیداز میتوکندری اثر گذاشته و از این رو حمل و نقل الکترونی را مسدود می کند. ازاین رو منجر به کاهش متابولیسم اکسیداتیو و استفاده از اکسیژن می‌شود. لاکتیک اسیدوز بعنوان نتیجه متابولیسم بی هوازی رخ می دهد. دوز خوراکی به اندازه ۲۰۰-۳۰۰ میلی گرم می‌تواند کشنده باشد.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_cyanide

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/14356007.i01_i01

http://orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0107

The post سیانور سدیم appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *