سولفوریک اسید (Sulfuric acid)

مشخصات ماده

نام : اسید سولفوریک

نام انگلیسی :Sulfuric acid

نام های تجاری:سولفوریک ، اسید باتریشماره ثبت :7664-93-9

اسید سولفوریک 98 درصد

فروش اسید سولفوریک :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اسید سولفوریک بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخصفروش اسید سولفوریک تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت اسید سولفوریک :

جهت استعلام سریع قیمت اسید سولفوریک صنعتی صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سولفوریک اسید چیست؟

اسید سولفوریک، ماده ای با فرمول شیمیایی، H2SO4 است. این ماده بی رنگ، بی بو، بسیار خورنده و شبیه مایعات روغنی است. گاهی اوقات از این ماده با نام روغن زیتون قرمز یاد می شود.

اسید سولفوریک غلیظ

هنگام گرم شدن، اسید 100٪ خالص گاز سولفور تری اکسید SO3 را آزاد می کند. این عمل ادامه می یابد تا زمانی که یک محلول با نقطه جوش ثابت یا آزئوتروپ ایجاد شود. محلول آزئوتروپ حاوی حدود 98.5٪ H2SO4 است. در این نقطه دما به حدود 337 درجه سانتیگراد می رسد. اسید سولفوریک غلیظ یک اسید ضعیف و یک الکترولیت ضعیف است زیرا مقدار نسبتا کمی از آن در دمای اتاق به یونها متصل است. وقتی اسید سولفوریک غلیظ سرد است به راحتی با فلزات معمولی مانند آهن و مس واکنش نشان نمی دهد. هنگامی که این اسید گرم می شود می تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده به حساب آید، مقدار گوگرد در آن کاهش می یافته و گاز دی اکسید گوگرد ممکن است آزاد شود. اسید سولفوریک داغ غلیظ با اکثریت فلزات و با چندین غیر فلز، مانند گوگرد و کربن واکنش نشان می دهد. از آنجایی که اسید غلیظ دارای نقطه جوش نسبتا بالا است، می توان آن را برای آزاد سازی اسید های فرار از نمک های آن ها استفاده کرد، به عنوان مثال وقتی که کلرید سدیم( یا نمک معمولی) با اسید سولفوریک واکنش می دهد، گاز هیدروژن کلرید، HCl، آزاد می شود.

اسید سولفوریک غلیظ دارای تمایل بسیار زیادی برای واکنش با آب است. به همین دلیل گاهی اوقات از آن به عنوان یک عامل خشک کننده (رطوبت زدا) استفاده می شود و می توان ترکیبات بسیاری را بدون رظوبت نمود (مانند کربوهیدرات ها ). این اسید می تواند با ساکارز شکر، C12H22O11 ،واکنش نشان دهد و 11 ملکول آب از شکر جدا کند. محصولات این واکنش توده ی كربنی اسفنجی و سولفوریک اسید رقیق است. واکنش بیان شده مشابه واکنش اسید با پوست، سلولز و سایر مواد گیاهی و حیوانی است.

هنگامی که اسید غلیظ با آب مخلوط می شود، مقدار زیادی حرارت آزاد می شود؛ با مقدار مشخصی حرارت آب می تواند به جوش آمده و اسید پراکنده شود. برای رقیق کردن اسید، باید اسید را به آرامی به آب سرد اضافه کرد و به وسیله ی هم زدن یکنواخت افزایش گرما را محدود کرد. اسید سولفوریک با آب واکنش می دهد تا هیدرات هایی را با خواص متمایز به وجود آورد.

اسید سولفوریک رقیق

اسید سولفوریک اسید یک اسید قوی و یک الکترولیت خوب است؛ این اسید درجه یونیزه شدن بسیار بالایی دارد، بیشتر از گرما آزاد شده در فرایند رقیق شدن این اسید از هیدراتاسیون یون های هیدروژنی نشات می گیرد. اسید سولفوریک رقیق دارای بیشترین خواص اسیدهای قوی معمول (مانند نیتریک اسید) است. این اسید رنگ آبی کاعذ لیتموس را به قرمز تبدیل می کند. این اسید با بسیاری از فلزات (به عنوان مثال با روی) واکنش داده و گاز هیدروژن H2 را آزاد می کند. یکی از محصولات این واکنش سولفات فلز مورد واکنش است می. این اسید با اکثر هیدروکسید ها و اکسید ها، برخی از کربنات ها و سولفید ها، و برخی از نمک ها واکنش می دهد.

تولید اسید سولفوریک

دو فرایند اصلی (محفظه ی سرب و روش تماسی) برای تولید اسید سولفوریک وجود دارد. این رو شها می توانند برای تولید سولفوریک اسید با انواع غلظت ها استفاده شوند. فرآیند محفظه سرب، که قدیمی تر از روش تماسی است، بیشتر برای تولید اسید مورد استفاده در تولید کود استفاده می شود؛ در این روش اسید نسبتا رقیق (62٪ -78٪ H2SO4) تولید می شود. فرایند تماس باعث خالص تر شدن، و تولید اسید با غلظت بیشتر می شود، اما نیازمند استفاده از مواد اولیه و همچنین کاتالیزورهای گران قیمت است. در هر دو روش، دی اکسید گوگرد اکسید شده و در آب حل می شود. دی اکسید گوگرد با سوزاندن گوگرد یا با سوزاندن پیریت (سولفید آهن) به دست می آید. برخی از اسیدهای سولفوریک نیز از محلول های دورریز سولفات آهن تولید می شود.

استفاده از اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی است. هر ساله بیشتر از هر ماده دیگری تولید می شود؛ این ماده بیش از 40 میلیون تن در سال 1990 در ایالات متحده تولید شد. این کاربردها بسیار متفاوت است و تقریبا در تولید تمام کالاهای تولیدی نقش مهمی دارد. استفاده عمده از اسید سولفوریک در تولید کود شیمیایی است، مانند سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم. اسید سولفوریک به طور گسترده ای در تولید مواد شیمیایی استفاده می شود، برای مثال، ساخت اسید هیدروکلریک، اسید نیتریک، نمک های سولفات، مواد شوینده مصنوعی، رنگ ها و رنگدانه ها، مواد منفجره و مواد مخدر در یک یا چند مرحله از فرایند تولید خود به این ماده مربوط می شود. این اسید در پالایش نفت نیز کاربرد دارد چرا که زدودن ناخالصی ها از بنزین و سایر محصولات پالایشگاهی به وسیله ی این اسید صورت می گیرد. اسید سولفوریک در فرایند پرداخت فلزات، به عنوان مثال، در تمیز کردن آهن و فولاد قبل از پوشش دهی آن ها با قلع یا روی، استفاده می شود. در تولید ابریشم مصنوعی (ریون) نیز از اسید سولفوریک استفاده شده است. این اسید همچنین به عنوان الکترولیت در باتری وسایل نقلیه موتوری، استفاده می شود. اسید برای این کاربرد، حاوی حدود 33٪ H2SO4 و وزن مخصوص حدود 1.25 کیلو گرم بر لیتر است. این اسید اغلب به نام اسید باتری نامیده می شود.

خطرات اسید سولفوریک

اسید سولفوریک می تواند سوختگی بسیار شدید ایجاد کند، به ویژه هنگامی که در غلظت های بالا قرار دارد. در واکنش اسیدهای خورنده و قلیایی با پوست، از طریق هیدرولیز استر موجود روی بافت های زنده پوست و گوشت، پروتئین ها و چربی های پوست و گوشت به راحتی تجزیه می شود. علاوه بر این، آب زدایی از بافت ها باعث ایجاد حرارت و سوختگی درجه ی 2 می شود. بر این اساس، اسید سولفوریک به سرعت به قرنیه حمله می کند و می تواند باعث کور شدن دائمی شود. اگر اندام های داخلی خورده شود، این آسیب غیر قابل برگشت بوده و حتی ممکن است کشنده باشد.

اسید سولفوریک باید با دقت در ظروف ساخته شده از مواد غیر واکنش دهنده (مانند شیشه) نگهداری شود. محلول هایی با غلظت برابر و یا قوی تر از 1.5 مولار باید دارای برچسب “خورندگی” باشند، در حالی که محلول هایی با غلظت بیشتر از 0.5 مولار اما کمتر از 1.5 مولار باید با عنوان ” محرک” نامگذاری شوند. افراد مرتبط با اسید سولفوریک باید از لباس ها و ماسک ایمنی استفاده کنند.

اقدامات درمانی

اولین درمان استاندارد برای دفع اسید از روی پوست، همانند دیگر مواد خورنده، شستشو با مقدار زیادی آب است. شستشو برای حداقل ده تا پانزده دقیقه برای خنک کردن بافت اطراف، رفع اسید و جلوگیری از آسیب ثانویه باید ادامه یابد. لباس آلوده بلافاصله برداشته می شود و پوست زیر آن کاملا شسته می شود. سایر اقدامات پزشکی نیز باید طبق استاندارد های ارائه شده انجام پذیرد.

اسید های صنعتی مشابه را می توانید از بازرگانی شیمیایی تهران تهیه بفرمایید.

اسید سولفونیک

اسید سیتریک

اسید استئاریک

The post سولفوریک اسید (Sulfuric acid) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *