تفاوت الکل طبی و صنعتی

تفاوت الکل طبی و صنعتی

الکل یکی از ترکیب های شیمیایی پر کاربرد و پر استفاده در این دوره می باشد ، ما قصد داریم تا در این بخش تفاوت الکل طبی و صنعتی را به شما بگوییم تا بتوانید الکل مورد نظر خود را برای کار مخصوص انتخاب کنید .

الکل ها یا آلکیل یک ترکیب شیمیایی از گروه OH ( هیدرکسیل ) هستند ، که می توانند با تییر در ترکیبات از انواع مختلف الکل بهره برد .

اما دو نوع الکل در جوامع امروزی نام آشنا تر می باشد که همگان با آن آشنا می باشند ، الکل در ذات یک ترکیب برای ضد عفونی می باشد . اما در این دو گروه الکل تفاوت های بسیاری هم از نوع کارایی و هم از نوع فواید وجود دارد.

در بخش اول می خواهیم با الکل طبی یا همان اتانول آنا شویم که امروزه دغدغه بسیاری از افراد به دست آوردن الکل طبی یا همان اتانول می باشد .

باید این مسئله را در نظر داشته باشید که تفاوت الکل طبی و صنعتی را به خوبی بشناسیم و در انتخاب آن ها اشتباه نکنیم ، زیرا استفاده نا درست از الکل های صنعتی یا متانول خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت .

الکل طبی ( اتانول )

این نوع الکل از فرمول شیمیایی C2H5OH تشکیل شده است که دارای بوی خاصی می باشد ، این الکل طبی از میوه ها به دست می آید .

از هزاران سال پیش استفاده و شناخت الکل طبی یا اتانول برای همگان آشکار شده بود و در تمامی شراب ها وجود داشته اما اولین بار الکل توسط جابر ابن حیان با عمل تقطیر بدست آمده است .

اتانول یک ماده شیمیایی قابل اشتعال و به شدت فرار می باشد که می توان به راحتی از شعله سوختن آن نوع الکل را تشخیص دهید .

از این الکل در موارد بسیار زیادی استفاده می شود که می توان از آن به مورد های زیر نام برد :

استفاده در نوشیدنی های الکلی :

اتانول از فرآیند شراب های یا آبجو های طبیعی به دست می آِد که می توان با ترکیب اتانول و مواد افزودنی های مخصوص مشروبات الکلی با درصد های مختلفی را تولید کرد .

یکی تفاوت الکل طبی و صنعتی استفاده آن ها در نوشیدنی های الکل دار می باشد که اگر از الکل های صنعتی ( متناول ) استفاده شود باعث صدمات جبران ناپذیر مثل کوری یا مردن شود .

استفاده در ادکلن ها و عطر ها :

یکی از مواد رقیق کننده و تثبیت کننده عطر ها و ادکلن ها اتانول می باشد .

استفاده در برخی دهان شوی ها :

با توجه به این که ذات اتانول برای ضد عفونی و تمیزی می باشد می توان از اتانول در دهان شوی ها به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده کرد .

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که الان با باور های غلطت به وجود آمده مخوصا در این دوره که ویروس کرونا یک تهدید به حساب می آید استفاده از الکل بار ضد عفونی بدن یعنی خوردن آن هیچ تاثیری نخواهد داشت .

الکل صنعتی یا متانول

تفاوت الکل طبی و صنعتی در رنگ و بوی آن ها در ظاهر اولیه می باشد ، این رنگ در الکل های صنعتی به رنگ نارنجی می باشد که ساده ترین راه برای تشخیص و متمایز کردن آن نسبت به اتانول می باشد .

اما با ترکیب الکل های صنعتی به همراه مواد های سفید کننده باعث تغییر رنگ متانول می شود و رنگ آن را به شکل الکل بی رنگ در می آورد .

باید توجه داشته باشید که الکل های صنعتی یا همان متانول خاصیت ضد عفونی کننده ندارد و می تواند به راحتی از سطح پوست جذب شود و باعث بیماری های پوستی و ریوی شود .

فرمول شیمیایی متانول CH3OH می باشد که یکی از ساده ترین نوع های الکل می باشد ، الکل صنعتی از چوب بدست آمده است که درصد بسیار پایینی برای ضد عفونی کردن دارد و باعث بروز صدمات جبران ناپذی می شود .

ساده ترین تفاوت الکل طبی و صنعتی در رنگ شعله سوختن آن ها می باشد که متانول یا همان الکل صنعتی رنگی ندارد و باید در زمان سوختن آن حواستان به سوختگی باشد .

باید توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید متانول را استنشاق یا مصرف خوراکی کنید این نوع الکل به سبب اسیدی بودنش در صورت نوشیدن باعث کوری ، نارسایی کلیه و کما می شود .

در زمان مصرف متانول ، این الکل به اسید فرمیک تغییر حالت می دهد که باعث مشکل در گردش خون ، آسیب به کبد و آسیب های عصبی می شود .

تفاوت الکل طبی و صنعتی :

با توجه به دو نکته می توانید به راحت ترین شکل ممکن تفاوت الکل طبی و صنعتی را تشخیص دهید :

1.الکل های طبی بی رنگ و با بوی تند تری همراه هستند و بسیار فرار و ناپایدار تر از الکل های صنعتی می باشد ولی در الکل های صنعتی بوی کمتری نسبت به اتانول ها دارند و همچنین رنگ آنها به رنگ نارنجی می باشند .

2.الکل طبی در زمان سوختن به رنگ آبی می باشند ولی در متانول ها رنگ شعله بی رنگ یا زرد می باشند .

باید توجه داشت که با توجه به شدت گرفتن بیماری کرونا و نیاز روز افرون الکل بیشتر احساس می شود و همچنین تعدادی برای سود خود الکل های صنعتی را با ترکیب با مواد شیمیایی دیگر تغییر رنگ می دهند و به جای الکل های طبی می فروشند .

اکثر با این باور که چون الکل های صنعتی یکی از خانواده های الکل می باشند اقدام به خرید و استفاده از آن برای ضد عفونی می کنند .

متانول نه تنها خاصیت ضد عفونی کنندگی ندار حتی در اکثر موقع باعث بیماری و صدمه می شوند .

آشنایی با شرکت پیش گامان شیمی :

تیم بازرگانی پیشگامان شیمی، یکی از برترین تامین کنندگان مواد اولیه در ایران می باشد. این تیم با تکیه بر دانش و تولید محتوا مناسب در نظر دارد تا ارتباطی بی نقص بین مشتری و فروشنده ایجاد نماید. هم چنین از سود جویی دلالان جلو گیری نماید.

شما می توانید کلیه مواد اولیه درزمینه پزشکی، دارویی، صنعتی ، خوراکی و … را توسط تیم بازرگانی پیشگامان شیمی تهیه نمایید. در صورت نیاز می توانید با مشاوران این تیم در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *