تشدید کننده های طعم

تعدادی از مواد هستند که برای تشدید و تقویت طعم های موجود مواد غذایی ، جامد یا مایع و نوشیدنی ها از جمله عصاره های طعم دهنده ، چاشنی ها و خوراکی های مختلف استفاده میشوند. هدف تهیه یک ماده تقویت کننده ،تشدید عطر و طعم است که طعم طبیعی غذا یا نوشیدنی را ابیشتر از قبل می کند. ماده طعم دهنده اساساً با عصاره های طعم دهنده ای که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند عصاره وانیل ، که طعم های متمایز آنها را به غذا یا نوشیدنی اضافه می کنند ، متفاوت است. ماده جدید طعم دهنده ، قدرت طعم طبیعی موجود در غذا یا نوشیدنی را افزایش می دهد ، بدون اینکه تأثیر دیگری در طعم و مزه داشته باشد.

دانشمندان شش سلیقه طعم اساسی را توصیف می کنند: تلخ ، شور ، ترش ، قابض ، شیرین ، تند (به عنوان مثال چیلی) .

شیرین که طعمی شناخته شده هست.

شور. ساده ترین گیرنده طعم دهان ، گیرنده کلرید سدیم است.

ترش، طعمی است که اسیدیته را تشخیص می دهد.

تلخ. تلخ حساس ترین نوع طعم هست.

تعدادی از تشدید کننده های طعم

بسیاری از مواد غذایی از جمله مونو سدیم گلوتامات (MSG) ، NaCl و شیرین کننده ها “تقویت کننده طعم” نامیده شده انل-غ-۰۰۰د ، اما اثر اصلی آنها اضافه کردن مولکول های بیشتری است که باعث ایجاد طعم و بوی اضافی می شوند. مزه های مانند MSG ، نمک و شیرین کننده ها در واقع دیگر خاصیت شیمیایی را تقویت نمی کنند بلکه به ترتیب خواص اضافی گوشتی بی ادویه ، شور و شیرین را به همراه دارند.

مطالعات تجربی نشان داده است که MSG در غلظت های حداکثر تا ۰٫۰۰۵ mol L-1 شدت سایر مواد غذایی از جمله شوری ، شیرین کننده ها ، اسیدهای آمینه ، اسیدها یا ترکیبات تلخ را تغییر نمی دهد. MSG یک تقویت کننده طعم است از این نظر که کیفیت دیگری از طعم را به غذا اضافه می کند (به زبان ژاپنی umami نامیده می شود) که باعث بهبود چشایی می شود و نه تغییر شدت سایر مواد. نتیجه گیری مشابه مربوط به “افزایش” اثر NaCl و شیرین کننده هایی است که به ترتیب شور و شیرینی به غذا اضافه می کنند. آنها همچنین با کاهش اجزای تلخ برخی از مواد غذایی ، طعم خوش بینی را بهبود می بخشند.

از منظر آشپزی ، نمک خواص مطلوب بسیاری دارد. نمک اضافه شده تقریباً هر ماده غذایی را که انسان مصرف می کند ، خواص حسی را بهبود می بخشد و ارزان است. دلایل زیادی برای افزودن نمک به غذاها وجود دارد. دلیل اصلی این است که ، در بسیاری از موارد ، نمک اضافه شده ویژگیهای حسی مثبت غذاها را افزایش می دهد ، حتی برخی غذاهای غیر قابل خوردن غیرقابل خوردن. این باعث می شود آنها “طعم” را بهتر کنند.

علت مصرف تشدید کننده های طعم

عدم توانایی در طعم دادن به غذا یک شکایت شایع است در هنگام احتقان بینی باعث کاهش احساس بویایی می شود. بنابراین ، بو احساس سلیقه ما را بسیار تقویت می کند.

با این وجود ، این دو حس از چند جهت مهم با یکدیگر تفاوت دارند. اول ، ما می توانیم چندین کلاس از ترکیبات را با طعم حس کنیم که قادر به تشخیص بو نیستیم. نمک و شکر بو ندارند ، اما آنها محرک اصلی سیستم گوارش هستند. دوم ، در حالی که ما قادر به تبعیض هزاران بو هستیم ، اما تبعیض از نظر سلیقه بسیار متوسط ​​است. پنج طعم اصلی درک می شود: تلخ ، شیرین ، ترش ، شور و اومامی (طعم گلوتامات از کلمه ژاپنی “خوشمزه”). این پنج سلیقه در خدمت طبقه بندی ترکیبات به مواد مغذی و مفید بالقوه (شیرین ، شور ، اومامی) یا بالقوه مضر یا سمی (تلخ ، ترش) است.

سایر محصولات ما:انواع کافی میت

فروش انواع تشدید کننده های طعم

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع خوراکی را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند.

این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است.

شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

The post تشدید کننده های طعم appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *