بوتیل گلایکول (Butyl Glycol)

مشخصات ماده

نام ماده : بوتیل گلیکول – 2-بوتوکسی اتانول – بوتیل گلایکول

بوتیل مونو اتر گلایکول

نام های انگلیسی : Butyl Glycol – 2-Butoxyethanol – Butyl monoether glycol

CAS number :

111-76-2

فروش بوتیل گلایکول

فروش بوتیل گلیکول – بوتیل گلایکول :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان بوتیل گلیکول بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش بوتیل گلیکول تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت بوتیل گلیکول – گلایکول :

جهت استعلام سریع قیمت بوتیل گلیکول صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

بوتیل گلایکول (بوتیل گلیکول) چیست ؟

فرمول بوتیل گلایکول

بوتیل گلایکول یک ترکیب ارگانیک است. این ماده مایع بی رنگ دارای بوی شیرین و شبیه اتر است، همانطور که از خانواده اکسید گلیکول تشکیل شده است و یک بوتیل اتر اتیلن گلیکول است. به عنوان یک حلال نسبتا غیرمتعارف، ارزان قیمت از سمیت کم، آن را در بسیاری از محصولات خانگی و صنعتی به دلیل خواص آن به عنوان سورفکتانت استفاده می شود.

ویژگی مقدار منبع
نقطه ی انجماد – 77oC (NIOSH 1990)
نقطه جوش 170.8oC (NIOSH 1990)
چگالی (20oC) 0.90 g/mL (EUCLID 1994)
دانسیته ی بخار (20oC) 4.91 g/L (ECETOC 1994)
دانسیته ی نسبی بخار (هوا = 1) 4.1 (NIOSH 1990)
فشار بخار (25oC) 1.17 hPa (ECETOC 1994)
نقطه ی فلش (ظرف در بسته) 62oC (NIOSH 1990)
دمای احتراق خود به خود 230-245oC (EUCLID 1994)
محدودیت اشتعال 1.10 – 12.7% (NIOSH 1990)
ویژگی های انفجار قابل انفجار نیست (EUCLID 1994)
محلولیت در آب محلول (NIOSH 1990)
ضریب جذب سطحی (Koc) 67 (calculated) (Howard 1993)
ویسکوزیته (25oC) 6.4 cP (EUCLID 1994)
کشش سطحی (25oC) 27.4 mN/m (EUCLID 1994)
شاخص انعکاس (25oC) 1.422 (Dow 1990)

خواص فیزیکی و شیمیایی

هیدرولیز:

بوتیل گلایکول بعید است به الکل و اتر هیدرولیز شود. این ماده به طور کلی مقاوم در برابر هیدرولیز است.

بوتیل گلایکول محلول در آب و اکثر حلال های آلی است. واکنش های اشاره شده می تواند به وسیله ی این ماده صورت پذیرد.

واکنش اکسیداسیون بوتیل گلایکول به اسید 2-بوتیکسی استیک (BAA)؛

قابلیت تشکیل استال در هنگام واکنش بوتیل گلایکول با آلدئیدها در شرایط اسیدی؛

تشکیل استر هنگام واکنش با یک اسید کربوکسیلیک، به عنوان مثال، اسید استیک، در حضور یک اسید قوی؛

تشکیل فسفات و سولفات استرها در واکنش بوتیل گلایکول به ترتیب با اسید فسفریک و اسید سولفوریک

هیدروژن زدایی در حضور مس در دماهای بالا.

فرایند تولید بوتیل گلایکول

بوتیل گلایکول معمولا از طریق دو فرآیند به دست می آید. واکنش اتوکسی کنندگی بوتانول و اتیلن اکسید در حضور یک کاتالیزور:

C2H4O + C4H9OH → C4H9OC2H4OH

یا اتری کردن بوتانول با 2-کلرو اتانول . بوتیل گلایکول را می توان در آزمایشگاه با انجام واکنش باز کردن جلقه ی آلی 2-پروپیل 1و3-دی اکسالان با تری کلرید بور به دست آورد. این ماده به شکل صنعتی اغلب به وسیله ترکیب اتیلن گلیکول و بوتیرالدئید در یک راکتور “پار” با کاتالیست پالادیوم روی کربن تولید می شود.

در سال 2006، تولید اتیل های بوتیل گلیکول در اروپا به 181 هزار تن رسید. تولید جهانی تخمین زده می شود که 200 تا 500 هزار تن در هر سال باشد، از این مقدار تولید شده، 75 درصد برای رنگ ها و پوشش ها و 18 درصد برای تمیزکننده های فلزات و پاک کننده های خانگی به کار می رود. در ایالات متحده، این ماده به عنوان یک ماده شیمیایی با حجم تولیدی بالا در نظر گرفته می شود زیرا بیش از 100 میلیون پوند از این ماده شیمیایی در سال تولید می شود.

کاربردها

کاربرد بوتیل گلایکول

بوتیل گلایکول یک گلیکول اتر با خواص سورفکتانت منحصر به فرد (و می تواند به عنوان یک حلال متناظر) استفاده می شود. در استفاده از دهه 1930، اتيل گليكول حلالی است كه مواد آب دوست و آب گریز را در خود حل مي كند. اترهای گلیکول شامل دو جزء، الکل و اتر است. با توجه به ماهیت الکل، مولکول های این کلاس را می توان به دو گروه تقسیم کرد: سری E و سری P که به ترتیب به اتیلن و پروپیلن مربوط می شود. استروئیدهای گلیکول برای اهداف خاص مانند حلالیت، اشتعال ناپذیری و فراریت انتخاب می شوند.

کاربرد های خانگی

بوتیل گلایکول حلالی است که برای تولید رنگ و پوشش سطحی، و همچنین محصولات شوینده و جوهر قابل استفاده است. محصولاتی که حاوی بوتیل گلایکول هستند عبارتند از رزین های آکریلیک، عوامل روان کننده ی آسفالت، فوم های ضد آتش، محافظ چرم، کاربردهای روغن زدایی، محلول های عکاسی، پاک کننده های وایت برد، صابون های مایع، لوازم آرایشی، محلول های تمیز کردن بدون آب، لاک، لاک الکل، علف کش، رنگ لاتکس، مواد لعاب ساز و مواد حذف جلا دهنده ها و درزگیر های سیلیکون.

محصولات حاوی این ترکیب معمولا در مکان هایی که ساخت و ساز انجام می شود، مغازه های تعمیر خودرو، فروشگاه های چاپی و کارخانه ها یا کارگاه های تولیدکننده ی محصولات استریلیزاسیون و شست وشو یافت می شود. این ماده عنصر جزء بسیاری از محلول های پاک کننده ی خانگی، تجاری و صنعتی است. از آن جایی که مولکول های این ماده دارای دو انتهای غیر قطبی و قطبی است، بوتیل گلایکول برای از بین بردن هر دو ماده قطبی و غیر قطبی، مانند روغن و گریس مفید است. همچنین این ماده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای کاربرد در مواد غذایی به شکل مستقیم و غیرمستقیم تایید شده است.کاربرد این ماده در این بخش شامل مواد ضد میکروبی، ضدعفونی کننده، تثبیت کننده ها و چسب ها است.

در صنعت نفت

بوتیل گلایکول به طور معمول در صنعت نفت به دلیل خواص سورفکتانت آن مورد استفاده است.

بوتیل گلایکول به عنوان یک سورفکتانت خواص ویژه ای به سیالات حفاری می دهد. این ترکیب همچنین برای تسهیل انتشار گاز از طریق جلوگیری از انجماد استفاده می شود. بوتیل گلایکول به عنوان یک حلال اتصال دهنده ی نفت خام و آب نیز در چاه های عمیق نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

خطرات بوتیل گلیکول

بوتیل گلایکول دارای سمیت کمی است، شاخص LD50 این ماده حدود 2.5 گرم بر کیلو گرم برای موش های صحرایی است. تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده توسط سازمان ملی ملی سم شناسی ایالات متحده نشان داده است که تنها با قرار گرفتن در معرض غلظت بالایی از این ماده (حدود 100 تا 500 قسمت در میلیون) می تواند باعث ایجاد تومورهای آدرنال در حیوانات شود. سازمان بهداشتی درمانی صنعتی دولتی آمریکا (ACGIH) گزارش داد که بوتیل گلایکول در جوندگان می تواند به عنوان ماده ای سرطان زا تلقی شود. این آزمایش های انجام شده روی جوندگان مستقیما سرطان زایی بوتیل گلایکول را برای انسان نتیجه نمی دهد. سازمان OSHA بوتیل گلایکول را را به عنوان یک ماده ی سرطان زا محسوب نمی کند. اگر از بوتیل گلایکول به عنوان یک ماده شیمیایی روزمره در کاربرد های خانگی استفاده شود احتمال این می رود که باعث پیدایش اختلال غدد ریز درون انسان شود.

The post بوتیل گلایکول (Butyl Glycol) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *