بهترين روش هاي گند زدايي آب

بهترين روش هاي گند زدايي آب

در فرآيند گند زدايي آب ، هدف اصلي از بين بردن و حذف پاتوژن هاي موجود در آب است. همچنين باكتري ها و مواد مضر ديگر نيز با گند زدايي و تصفيه آب از بين مي روند. در اين مقاله به بهترين روش هاي گند زدايي آب مي پردازيم.

گاز كلر

موادي كه براي گند زدايي بيش تر مورد استفاده قرار مي گيرد : گاز كلر ، پودر كلر ، آب ژاول ، مولتي اكسيدانت. كلر يكي از هالوژن هاي مهم در جدول مندليف است. رنگ زرد مايل به سبز دارد و در فاز گاز و يكي از اصلي ترين و بهترين روش هاي گند زدايي آب به شمار مي رود.

يكي از نكات مثبت گند زدايي توسط كلر يه خصوص در استخر ، پاكسازي هر گونه آلودگي ميكروبي است. ممكن از پس از گند زدايي ، آلودگي هاي ميكروبي ثانويه اي در شبكه لوله كشي سلامت آب را تهديد كند. يكي از خصوصيات مهم كلر اين است كه علاوه بر قدرت گند زدايي بالا ، پايداري شيميايي لازم براي باقي گذاردن كلر باقيمانده را جهت رسيدن به اهداف ثانويه گند زدايي دارا است.

پودر كلر

اين پودر سمي و خطرناك است و مي تواند ناراحتي هاي مزمن تنفسي را به وجود آورد. احتياج به لوازم اضافي ايمني دارد ، تماس با پست باعث سوختگي و سوزش و تغيير رنگ مي شود. اين پودر بسيار نا پايدار است و از غلظت كلر آن به مرور كاسته و اثر بخشي آن كم مي شود.

زمان تماس بالايي نياز دارد و نمي توان به صورت مستقيم به شبكه وارد نمود و احتياج به مخزن جهت تماس دارد. چنان چه غلظت كلر پودري بالا باشد به شدت در كيفيت آب تاثير مي گذارد. ناخالصي آن مانند فلزات سنگين به دليل نامرغوبي محصول در آب بسيار خطرناك و سرطان زا مي باشد.

آب ژاول

كوچك ترين خطا در تزريق مي تواند به شدت روي كيفيت آب تاثير بگذارد. پ هاش بالايي دارد و قدرت گند زدايي آن بسيار پايين است. چنان چه آب شبكه داراي يون هاي فلزي باشد به شدت روي رنگ و حتي مزه آب تاثير مي گذارد. به دليل وجود سديم در آب ژاول ، شوري يا تي دي اس آب شبكه تحت تاثير قرار مي گيرد.

به دليل غلظت بالاي كلر در آب ژاول كنترل تزريق و ميزان كلر ورودي سخت مي باشد. بخار آن سرفه آور بوده و ريه را مي سوزاند.

شرايط نگهداري خاصي دارد و بايد به دور از نور خورشيد نگهداري شود. حمل و نقل آن بسيار دشوار است. نگهداري طولاني مدت باعث اثر بخشي آن مي شود و از بهترين روش هاي گند زدايي‌ آب به شمار مي رود.

مولتي اكسيدانت

در اين روش از نمك طعام به عنوان مواد اوليه استفاده مي گردد و به همين دليل هيچ گونه خطر ايمني و بهداشتي را در محيط كار به وجود نمي آورد و قيمت آن بسيار پايين است. به دليل وجود چند اكسيدانت و تقسيم وظايف براي هر يك ، ميزان تزريق كلراوليه بسيار پايين است.

به دليل جدا نمودن سديم ، تزريق آن باعث شوري نمي گردد چون آبي كه در تهيه آن نمك به كار مي رود سختي صفر دارد و هيچ آلودگي در ان وجود ندارد و از اين طريق هيچ آلاينده اي وارد آب نمي شود.

گند زدايي و تصفيه به كمك ازن

يكي از ويژگي هاي ازن در فرآيند گند زدايي آب ، زمان تمام محدود و اندك مورد نياز اين گاز است و از بهترين روش هاي گند زدايي آب به شمار مي رود. هم چنين مي تواند ويروس ها را غير فعال سازد و موثرتر از كلر ظاهر مي شود. با استفاده از آن مي توان آهن ، سولفيد ها و منگنز را حتي در مقياس هاي كوچك از آب زدود و تصفيه كرد.

از ازن مي توان در پ هاش هاي مختلف استفاده كرد ، ازن گند زداي موثري دارد و براي از بين بردن كلوئيد ها نيز كارايي بسيار دارد.

گند زدايي به كمك اشعه فرا بنفش

امروزه از اشعه فرا بنفش خورشيد با طول موج مشخصي براي گند زدايي آب نيز استفاده مي شود. با استفاده از اشعه فرا بنفش در فرآيند گند زدايي ميكرو اورگانيسم هاي مولد بو از بين مي روند ، خواص فيزيكي آب حفظ مي شود ، مدت زمان مورد نياز براي گند زدايي كم است و با تغيير كردن دماي آب و هم چنين پ هاش آن ، دچار تغيير و تحول نمي شود.

يكي از نكات برجسته و مهم در استفاده از اشعه فرا بنفش خورشيد در فرآيند بهترين روش هاي گند زدايي آب اين است كه شما نياز به حمل و نياز به حمل و نقل آن يا انبار شيميايي نداريد و هميشه اين انرژي در دسترس شما قرار دارد.

در بسياري از موارد جهت استفاده از اشعه فرا بنفش ، لامپ مخصوص توليد كننده اين پرتوها را داخل آب يا خارج آب قرار مي دهند و اين مورد هم يكي از بهترين روش هاي گند زدايي آب به شمار مي رود.

تهيه مواد گند زداي آّب

همان طور كه در اين مقاله در مورد بهترين روش هاي گند زدايي آب توضيح داديم شما براي تهيه اين نوع از مواد گند زداي آب مي توانيد به شركت پيشگامان شيمي مراجعه نماييد. استفاده از بهترين روش هاي گند زدايي آب مي تواند به شما در تهيه آب سالم و مناسب كمك كند.

اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است. اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند. شما با شناخت انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن ميتوانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *