بنزوئیک اسید (Benzoic acid)

مشخصات ماده

نام ماده : بنزوئیک اسید

نام انگلیسی : Benzoic acid

جرم مولکولی : 122.123 g/mol

CAS number : 65-85-0

فروش اسید بنزوئیک :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اسید بنزوئیک بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش اسید بنزوئیک تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت اسید بنزوئک :

جهت استعلام سریع قیمت اسید بنزوئیک صنعتی صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اسید بنزوئیک چیست؟

اسید بنزوئیک ، با فرمول شیمیایی C7H6O2 یا C6H5COOH ، یک جامد کریستالی بی رنگ و نیز یک کربوکسیلیک اسید معطر است. این نام از صمغ بنزوئین استخراج شده است، که برای مدت طولانی تنها منبع شناخته شده آن بود. اسید بنزوئیک در بسیاری از گیاهان به طور طبیعی به وجود می آید و به عنوان یک واسطه در بیوسنتز بسیاری از سوخت و ساز های ثانویه موجودات زنده های عمل می کند. نمک اسید بنزوئیک به عنوان نگهدارنده های مواد غذایی استفاده می شود و اسید بنزوئیک خوراک مهم برای سنتز صنعتی بسیاری از مواد آلی دیگر است. نمک ها و استرها اسید بنزوئیک به عنوان بنزوات شناخته می شوند.

فرایند تولید اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک به طور تجاری با واکنش اکسیداسیون جزئی تولوئن با اکسیژن تولید می شود. این فرایند توسط نفتنات های کبالت یا منگنز کاتالیز می شود.

تولید بنزوئیک اسید

اولین فرایند صنعتی تولید بنزوئیک اسید شامل واکنش بنزوتری کلرید (تری کلرومتیل بنزن) با هیدروکسید کلسیم در آب بود.این فرایند با استفاده از نمک های آهن یا آهن کاتالیز می شد. سپس بنزوات کلسیم به اسید بنزوئیک و اسید هیدروکلریک تبدیل می شود. این محصول حاوی مقادیر قابل توجهی از مشتقات کلرینه ی اسید بنزوئیک است. به همین دلیل، بنزوئیک اسید مصرفی برای انسان با تقطیر خشک صمغ بنزوین به دست می آمد. اسید بنزوئیک غذایی در حال حاضر به صورت مصنوعی تولید می شود.

سنتز در مقیاس آزمایشگاهی

اسید بنزوئیک ماده ای ارزان قیمت بده و به راحتی در دسترس است، بنابراین سنتز آزمایشگاهی اسید بنزوئیک عمدتا برای اهداف آموزشی آن کاربرد دارد.

سنتز به وسیله ی هیدرولیز

مانند دیگر نیتریل ها و آمید ها، بنزونیتریل و بنزامید می توانند به اسید بنزوئیک یا نمک آن در شرایط اسیدی یا بازی هیدرولیز شوند.

سنتز با استفاده از معرف گرینیارد

بروموبنزن می تواند به وسیله “واکنش کربوکسیل شدن” به اسید بنزوئیک تبدیل شود. این سنتز یک تمرین مناسب برای دانشجویان برای انجام یک واکنش گرینیارد است.

اکسیداسیون ترکیبات بنزیل

الکل بنزیل و بنزیل کلرید و تقریبا تمام مشتقات بنزیل به راحتی به اسید بنزوئیک اکسید می شود.

خالص سازی

اسید بنزوئیک را می توان با استفاده از تفاوت خاصیت انحلال پذیری آن در آب سرد و گرم خالص سازی کرد. عدم وجود حلال های آلی برای کریستالیزاسیون باعث می شود این آزمایش از لحاظ ایمنی بی خزر باسد. بازده این فرآیند معمولا به میزان 65٪ است.

کاربردها اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک عمدتا در تولید فنل توسط واکنش ” اکسید شدن دی کربوکسیلات” در دمای 300 تا 400 درجه سانتیگراد مصرف می شود:

C6H5CO2H + 1/2 O2 → C6H5OH + CO2

دمای واکنش را می توان با اضافه کردن نمک های مس (II) به عنوان کاتالیزور تا 200 درجه سانتیگراد کاهش داد. فنول را می توان به سیکلو هگزانول تبدیل کرد که این ماده به عنوان مواد اولیه برای سنتز نایلون کاربرد دارد.

خوراک واحد تولید پلاستیسایزر

پلاستیسایزر های بنزوات، مانند گلیکول، دی اتیلن گلیکول و استرهای تری اتیلن گلیکول، به وسیله ی واکنش ترانس استریفیکیشن متیل بنزوات با دیول به دست می آید.

خوراک واحد تولید بنزوات سدیم و نگهدارنده های مشابه

اسید بنزوئیک و نمک های آن به عنوان نگهدارنده ی مواد غذایی استفاده می شود. شماره های E نشان دهنده ی مواد مذکور ، E210، E211، E212 و E213 می باشد. اسید بنزوئیک باعث جلوگیری از رشد کپک، مخمر و برخی از باکتری ها می شود. این ماده به طور مستقیم یا به صورت نمک سدیم، پتاسیم یا کلسیم آن به مواد غذایی اضافه می شود. مکانیزم از بین بردن میکروب ها با جذب اسید بنزوئیک به سلول آغاز می شود. اگر PH داخل سلول به 5 یا کمتر برسد، تخمیر بی هوازی گلوکز از طریق فسفوفروکتوکیناز به میزان 95٪ کاهش می یابد. بنابراین اثر بنزوئیک اسید و بنزوات به pH غذا وابسته است. مواد غذایی و نوشیدنی اسیدی مانند آب میوه ( اسید سیتریک )، نوشابه های گازدار (دی اکسید کربن)، نوشابه های گازدار (اسید فسفریک)، ترشی (سرکه) و یا سایر مواد غذایی دارای خاصیت اسیدی به وسیله ی اسید بنزوئیک و بنزوات از خطر میکروب ها نگهداری می شوند.

مقادیر استفاده معمول اسید بنزوئیک به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی بین 0.05-0.1٪ است. حداکثر میزان اسید بنزوئیک مصرفی در غذاهای حاوی آن با قوانین غذایی محلی کنترل می شود.

نگرانی هایی وجود دارد در مورد این که اسید بنزوئیک و نمک های آن ممکن است با اسید اسکوربیک (ویتامین C) در برخی از نوشیدنی ها واکنش نشان دهند و مقادیر کمی از بنزن را تولید کنند. بنزن یک ماده ی شیمیایی سرطان زاست.

دارویی

اسید بنزوئیک یکی از مواد تشکیل دهنده ی پماد وایت فیلد است که برای درمان بیماری های قارچی پوست از قبیل تینی، کرم حلقوی و نیز درمان پای ورزش کاران استفاده می شود. اسید بنزوئیک به عنوان جزء اصلی صمغ بنزوئین، تنتور و حنا است که در طول تاریخ برای درمان بیماری های پوستی و استنشاقی کاربرد داشته است.

اسید بنزوئیک از اواخر قرن بیستم به عنوان یک ماده ی خلت آور، ضد درد و ضد عفونی کننده استفاده می شود.

تولید بنزویل کلراید

از بنزوییک اسید به عنوان خوراک واحد های صنعتی تولید بنزوئیل کلراید استفاده می شود. بنزوئیل کلرید یک ماده مهم برای تولید مشتقات مختلف بنزوئیک اسید مانند بنزیل بنزوات است. نزیل بنزوات در طعم دهنده های مصنوعی و مواد دافع حشرات استفاده می شود.

خطرات بنزوئیک اسید

این ماده پس از تبدیل شدن به اسید هیپوریک از بدن انسان ها دفع می شود. اسید بنزوئیک توسط لیگاز بوتیرات CoA به محصول واسطه ی بنزوئیل-CoA متابولیزه می شود. سپس توسط گلیسین N-آسیل ترنسفراز به اسید هیپوریک متابولیزه می شود. بدن انسان ها تولوئن و اسید بنزوئیک را متابولیزه می کنند که به عنوان اسید هیپوریک دفع می شود.

برای انسان، سازمان بهداشت جهانی ایمنی شیمیایی (IPCS) پیشنهاد می کند مصرف خوراکی بنزوئیک اسید به طور مشروط 5 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز باشد. گربه ها نسبت به موش های صحرایی و موش های آزمایشگاهی دارای تحمل نسبتا کم تری نسبت به اسید بنزوئیک و نمک های آن هستند. دوز مرگبار برای گربه ها می تواند تا 300 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن آن ها باشد. LD50 خوراکی برای موش های صحرائی 3040 میلی گرم بر کیلوگرم است و برای موش های آزمایشگاهی 2626-2363 میلی گرم بر کیلوگرم است.

در تایپه، تایوان، بررسی انجام شده در سال 2010 نشان داد که 30 درصد محصولات خشک و نیز ترشی ها، حاوی اسید بنزوئیک هستند.

The post بنزوئیک اسید (Benzoic acid) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *