انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها

انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها

گلیکول یک ترکیب آلی است که به عنوان ضد یخ در وسایل نقلیه و پیش ماده برای پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. گلیکول در حالت خالص ، مایعی بی رنگ ، بی بو و سمی می باشد و مزه ای شیرین دارد. در ادامه به انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها می پردازیم.

اتیلن گلیکول

اتیلن گلیکول یک ترکیب ارگانیک با فرمول CH2OH)2) است. اساساً به دو منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان یک ماده خام در تولید الیاف پلی استر مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم چنین برای فرمولاسیون محصولات ضد یخ استفاده می‌شود. اتیلن گلیکول مایع غلیظی (ویسکوز) بی ‌رنگ و بی ‌بو و شیرین مزه است.

اتیلن گلیکول بسیار سمی است و به ویژه حیوانات خانگی در معرض مسمومیت‌ های ناشی از نشتی این مایع از وسایلی که از آن استفاده می‌ کنند ، هستند. انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها را برای شما شرح می دهیم.

انواع گایکول ها

مونو اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلیکول

تری اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول

انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها را در ادامه توضیح میدهیم :

مونو اتیلن گلیکول یک ترکیب آلی است که به عنوان ضد یخ در وسایل نقلیه و پیش ماده برای پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. مونو اتیلن گلایکول در حالت خالص مایعی بی رنگ، بی بو و سمی می باشد و مزه ای شیرین دارد.

موارد مصرف : در صنایع پلاستیک ، تهیه رزین ها ، فیبرهای پلیمری ; الیاف پلی استر، بطری ‌های نوشیدنی ، فیلم‌ های بسته ‌بندی

دی اتیلن گلیکول

دی اتیلن گلیکول ترکیبی آلی ، شفاف ، نم گیر و بی بو است. این ماده با آب و حلال های آلی امتزاج پذیر است. دی اتیلن گلیکول دارای دو گروه اتیلن است که به وسیله یک اتم اکسیژن به یک دیگر متصل شده اند. دی اتیلن گلیکول مانند سایر الکل های دو عاملی دارای دو گروه عاملی OH- است.

موارد مصرف : به عنوان حـلال در صنعت نفت و گاز، رزین های پلی استر، نرم کننده ها ; حلال نیترو سلولز

کاربرد اتیلن گلیکول

به عنوان مایع خنک کننده و عامل انتقال گرما

استفاده عمده از اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل برای انتقال حرارت با روش همرفتی است ، به عنوان مثال ، این ماده در خودرو و رایانه هایی که سیال کاری خنک کننده آن ها مایع است به کار می رود. اتیلن گلیکول معمولا در سیستم های تهویه مطبوع در سیستم آب سرد نیز استفاده می شود. شما با انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها آشنا شدید.

ضد یخ

در حال حاضر بیش ترین مصرف اتیلن گلیکول به منظور تولید سیال خنک کننده موتور است. از اتیلن گلیکول به عنوان ضد یخ در خودرو و ماشین آلات استفاده می شود. اتیلن گلیکول خالص در حدود 12- درجه سانتی گراد یخ می زند ، اما هنگام مخلوط شدن با آب ، این مخلوط در دمای پایین یخ می شود.

استفاده از اتیلن گلیکول نه تنها نقطه انجماد مخلوط های آبی را کاهش می دهد ، بلکه نقطه جوشش را نیز افزایش می دهد. افزایش دمای جوش به این علت است. که اتیلن گلیکول خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و فشار بخار پایین نسبت به آب خالص است.

در سیستم خنک کنندگی خودروها مایع اتیلن گلیکول عمل اساسی مقابله با یخ زدگی را ایفا می کند. ولی به علت خورنده بودن این ماده به آن باز دارنده های ضد خوردگی اضافه می کنند تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. آشنایی انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها بسیار مهم است.

تولید پلیمر

در صنایع پلاستیک ، اتیلن گلیکول یک ماده ی واسطه ی مهم برای تولید الیاف پلی استر و رزین است.

به عنوان مواد اولیه در ساخت پلی استرهایی مانند پلی اتیلن ترفتالات استفاده می شود. پلی اتیلن ترفتالات ، که در ساخت بطری های پلاستیکی برای نوشیدنی های غیر الکلی کاربرد دارد از اتیلن گلیکول تهیه می شود.

ماده خشک‌کننده

به دلیل نقطه جوش بالا و آب دوستی ، یک ماده رطوبت زدای مفید است ، این ماده برای حذف بخار آب از گاز طبیعی قبل از پردازش بیش تر استفاده می‌شود.

مهار هیدرات

به طور گسترده ای برای جلوگیری از تشکیل هیدرات های گاز طبیعی در خطوط لوله با طول زیاد است که گاز طبیعی را از میدان های گازی دور به مکان مورد نظر انتقال می دهند.

آشنایی با انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها برای استفاده در صنایع مختلف ضروری است.

بسته‌ بندی و نگه داری

اتیلن گلیکول معمولا در تجهیزات فولادی ذخیره می شود. مخازنی که با پوشش های فنولیک و اپوکسی فنلی پوشیده شده اند ، مانند تانک های پلاستیکی تقویت شده فایبرگلاس و تانک های ضدزنگ نیز میتواند برای ذخیره سازی این ماده استفاده شود.

از آلومینیوم در دماهای پایین (حدود 104 درجه فارنهایت یا حداکثر 40 درجه سانتیگراد) برای ذخیره سازی این ماده استفاده شده است، اما توصیه نمی شود که ظرف آلومینیومی گرم شود. آهن روی یا گالوانیزه برای ذخیره سازی این ماده توصیه نمی شود. آلیاژهای مس نیز ممکن است باعث تغییر رنگ محصول شوند. فولاد گالوانیزه و قلع یا با ضخامت کم نباید مورد استفاده قرار گیرد.

برای نگهداری طولانی مدت، یک مخزن ذخیره سازی با یک رزین پخته شده، یک رزین اپوکسیفنیل خشک یا رزین وینیل یا مخزن ضدزنگ یا آلومینیوم پیشنهاد شده است. آهن روی یا گالوانیزه توصیه نمی شود و آلیاژهای مس یا مس ممکن است باعث تغییر رنگ محصول شوند. فولاد گالوانیزه و قلع نیز نباید برای ذخیره سازی این ماده استفاده شود.

تهیه گلیکول

در این مقاله با انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها آشنا شدید. شما می توانید برای تهیه این گلیکول ها به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

شما با شناخت انواع گلیکول ها و مشتقات آن ها مي توانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *