انواع پلي استر و كاربرد آن

انواع پلي استر و كاربرد آن

پلي استر گونه اي از پليمرها مي باشند كه داراي گروه هاي استر هستند. به عنوان ماده اي خاص معمولا به پلي اتيلن ترفتاليت يا پي اي تي گفته مي شود. در ادامه مقاله به انواع پلي استر و كاربرد آن در صعنت هاي مختلف مي پر دازيم .

پلي استر

پلي استرها شامل مواد شيميايي حاصل از واكنش هاي طبيعي هستند. پلي استر هاي طبيعي و برخي از پلي استر هاي مصنوعي قابل تجزيه زيستي مي باشند ، ولي اين خاصيت شامل بيش تر پلي استر هاي حاصل از سنتز نمي شود. پلي استرهايي وجود دارند كه قابليت حل شدن در سختي سازها را دارند ولي بيش تر پلي استرها ترموپلاستيك مي باشند.

پلي استرها بيش تر در ساختار الياف مصنوعي به كار مي روند. الياف مصنوعي حاصل از دي متيل ترفتالات يا اسيد ترفتاليك يا كودل هستند كه به روش ذوب ريسي توليد مي شوند. الياف پلي استر چروك ، نمدي و هم چنين جمع نمي شوند ، به راحتي شست و شو و به سرعت خشك مي شوند. انواع پلي استر و كاربرد آن را در ادامه براي شما شرح مي دهيم.

حالت هاي قابل عرضه آن :نخ هاي فيلامنتي ، الياف مقطع قابل اختلاط با پشم ، پنبه و نوع قابل استفاده در فرش ، دسته الياف ، الياف لايي و انواع الياف ميان تهي مي باشد .

خواص پلي استر

الياف هاي پلي استر مي توانند بسيار طويل ، پايدار و قوي باشند. الياف اين محصول نسبت به پارچه هاي سنتي مانند پنبه مزاياي بسياري دارد. اين مواد جاذب رطوبت نيستند اما روغن را جذب مي كنند. اين ويژگي باعث مي شود كه پارچه هاي پلي استر براي كاربرد هايي كه در تماس با آب و خاك هستند مناسب باشد. علاوه بر اين از اين مواد براي كاربرد هاي نسوز نيز استفاده مي شود.

اين پارچه ها به راحتي قابل رنگرزي هستند. الياف پلي استر يك عايق مناسب و غير آلرژي زا است ، بنابراين از اين ماده براي پر كردن بالش ، لحاف و كيسه خواب نيز مي توان استفاده كرد. اين محصول را مي توان در دو دسته ترمو پلاستيك و ترموست تقسيم بندي كرد. انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت هاي مختلف را در ادامه توضيح مي دهيم .

ساختار پلي استر

اين مواد به دسته اي از پليمرها گفته مي شود كه در نتيجه پليمريزاسيون دي الكل با دي اسيد توليد مي شود. همه اين مواد در ساختار شيميايي خود داراي شاخه استر هستند. واكنش پليمريزاسيوني كه منجر به تشكيل پلي اتيلن ترفتالات مي شود به عنوان پركاربردترين پلي استر استفاده مي شود .

شما در حال خواندن مقاله انواع پلي استر و کاربرد آن هستید

انواع پلي استر

اين ماده با استفاده از چندين روش قابل توليد است. روش مورد استفاده به فرم نهايي مورد نظر بستگي دارد. انواع پلي استر و كاربرد آن را در ادامه به آن ميپردازيم. چهار فرم اصلي اين ماده عبارتند از : فيلامنت ، استپل ، تو و فيبر فيل مي باشد. در فرم فيلامنت هر رشته فيبر به صورت مداوم در طول رشد مي كند و پارچه هايي با سطح صاف توليد مي كند.

فرم استپل در واقع همان فرم فيلامنت است كه در اندازه هاي از قبل تعيين شده برش داده مي شود. اين فرم از پلي استر به راحتي با الياف ديگر نيز تركيب مي شود. تو به فرمي گفته مي شود كه در آن رشته ها به طور مداوم در هم تنيده مي شوند. فيبر فيل شكلي از پلي استر است كه بسيار حجيم است و به همين خاطر در ساخت لحاف ، بالش و لباس بيرون مورد استفاده قرار مي گيرد. دو فرم اين ماده كه بيش تر از همه كاربرد دارد استپل و فيلامنت هستند.

كاربردهاي پلي استر

انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت هاي مختلف را براي شما شرح مي دهيم. اين ماده در ساخت بسياري از محصولات از جمله لباس ، مبلمان خانه ، الياف هاي صنعتي ، رزين ، كامپيوتر ، نوار ضبط و محصولات الكتريكي كاربرد دارد.

اين ماده نسبت به پارچه هاي سنتي جذب پاييني دارد و اين باعث مي شود كه نسبت به آن در مقابل لكه مقاوم تر باشد. از اين محصول به دليل مقاومت بالا در برابر ضربه و دوام زياد در توليد لباس هايي كه كاربرد بيروني دارند استفاده مي شود. علاوه بر اين به دليل خاصيت آب گريزي كه دارند استفاده از آن ها در لباس ها و كاپشن ها مي تواند بسيار مفيد باشد.

شما در حال خواندن مقاله انواع پلي استر و کاربرد آن هستید

ويژگي پلي استر

پلي استر يك تركيب ارزان و همه كاره است ب همين دليل مصرف آن فراگير شده است اما بايد توجه داشت كه اين تركيبات اثرات زيست محيطي قابل توجهي دارند. اين منسوجات خواص ضد چروك دارند كه يك مزيت برتر محسوب مي شود. زيرا بدون نياز به اتوكشي شكل اصلي خودشان را حفظ مي كنند.

نگه داري از ان ها ساده است و خيل زود خشك مي شوند بنابراين براي مناطق سرد و مرطوب فوق العاده است. چون اين تركيبات از يك منبع غير تجديد پذير توليد مي شوند و براي ساخت آن ها انرژي زيادي مورد نياز است و مدت زمان زيادي در محيط زيست ماندگار هستند از نظر علم اكولوژي محصولات مناسبي نيستند. اگر چه براي توليد پلي استر انرژي كم تري نسبت به نايلون مصرف مي شود اما انرژي مورد نياز توليد اين تركيبات بيش از دو برابر پنبه است.

علاوه بر اين در توليد آن ها مواد شيميايي خطرناكي كه سرطان زا هستند مورد استفاده قرار مي گيرد كه اگر وارد محيط زيست شود خسارت جبران ناپذيري به دنبال خواهد داشت. دانستن انواع پلي استر و كاربرد آن مي تواند به شما در استفاده از آن كمك كند.

خريد پلي استر

با انواع پلي استر و كاربرد آن در صنعت هاي مختلف آشنا شديد. شما براي تهيه اين نوع از مواد پلي استر مي توانيد به شركت پيشگامان شيمي مراجعه نماييد. اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است. اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند.

شما با شناخت انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن ميتوانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *