انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

در شيمي مجموعه سولفات ها را مجموعه اي از تركيبات يوني تشكيل داده است و به معني نمك سولفوريك اسيد است. سولفات ها در انواع و تركيب هاي مختلفي هستند. در ادامه به انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن مي پردازيم.

سديم سولفات

سديم سولفات نمك سديم سولفوريك اسيد است. در صورتي كه بي آب باشد كريستالي سفيد تشكيل مي دهد كه آن را تنارديت مي نامند و هنگام آب پوشي به دكاهيدرات تبديل مي شود كه به آن نمك گلوبر نيز مي گويند. جامد ديگر آن هپتاهيدرات است كه از پر مصرف ترين مواد شيميايي است در اين مقاله انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن در صنايع مختلف مورد بررسي قرار مي گيرد.

سولفات سديم در طبيعت

سولفات يكي از عمومي ترين مواد بسياري از آب هاي معدني مانند دريا است ، هم چنين اين ماده در ريزش هاي جوي وجود دارد و يكي از اصلي ترين محلول هاي موجود در برف و باران است. مقادير مختلفي از سولفات سديم در درياچه هاي شور سراسر دنيا وجود دارد. اين ماده از نظر شيميايي بسيار پايدار است.

سولفات سديم در رده مواد شيميايي غير سمي قرار گرفته است. انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن در طبيعت و صنعت هاي مختلف بسيار زياد است.

سولفات آمونيوم

سولفات آمونیوم يكي از تركيبات سولفاته است كه در صنايع غذايي ، كشاورزي ، تصفيه آب و … مورد استفاده قرار مي گيرد. اين ماده به عنوان كود كشاورزي براي خاك هاي قليايي است. از اين تركيب در كشاورزي به عنوان اسپري كمكي براي حشره كش ها ، قارچ كش ها و علف كش هاي محلول در آب استفاده مي شود. آمونيوم به عنوان نگهدارنده چوب استفاده مي شود اما به دليل خورندگي فلزات كم تر مورد استفاده قرار مي گيرد.

سولفات روي

سولفات روی عنصر روي يكي از املاح مورد نياز براي گياهان و انسان است. سولفات روي يا زينك سولفات در پزشكي براي درمان و جلو گيري از كمبود روي استفاده مي شود براي تقويت سيستم ايمني بدن و كنترل سرطان بسيار مفيد است. بدن انسان براي عمل كرد طبيعي خود به روي احتياج دارد تا محيط داخلي خود را تنظيم كند. روي به طور طبيعي آفت كش است و مي تواند در گياهان ، خاك ، غذا و آب يافت مي شود.

بيش ترين كاربرد آن به عنوان مكمل مي باشد ولي با اين حال از آن در رسوب دادن پروتئين ها ، رنگ دانه ها ، مهار كننده هاي خوردگي و … نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

سولفات مس

سولفات مس يا كات كبود يك تركيب شيميايي است كه در اصل از خانواده نمك ها است. شكل بي آب سولفات مس ، پودر سبز كم رنگ يا سفيد مايل به خاكستري است. اين ماده در كشاورزي به عنوان آفت كش و در توليد رنگ دانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

از اين ماده مي توان در توليد رنگ هاي آبي و سبز، در رنگرزي پارچه هاي نخي و ابريشمي ، معادن ، آب كاري ، ساخت مركب براي ورق هاي حلبي ، رنگ مو ، توليد سموم قارچ كش و باكتري كش ، حفاظت چوب ، رنگرزي چرم ، باطري سازي و از بين بردن خزه در استخر و … استفاده كرد. دانستن انواع تركيبات سولفاته و كار برد آن بسيار مهم است.

سولفات كبالت

با توجه به انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن مي توان به يكي از اين سولفات ها اشاره نمود. سولفات كبالت يكي ديگر از تركيبات سولفاته مي باشد كه به دليل ويژگي هاي خاص در صنايع گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد اين ماده در قديم با نام زاج سرخ مشهور بود. بيش ترين تركيب آن در باتري است.

كبالت مي تواند مقاومت باتري را در برابر گرما بيش تر نمايد و باز دهي آن را بالا ببرد. اين ماده در صنايع كشاورزي ، سوپر آلياژ ها ، كاتاليست و … به كار گرفته مي شود.

سولفات منيزيم

يكي از عنصر هاي ضروري براي انسان محسوب مي شود. اين ماده به صورت تزريقي يا خوراكي تجويز مي شود و جهت پيشگيري از تشنج بسيار پر كار برد است. از ديگر كار برد هاي آن مي توان به استفاده در تركيب كشاورزي به منظور رفع كمبود ميزيم در خاك اشاره كرد. از جمله اين گياهان مي توان به بادمجان ، موز ، سيب زميني و … اشاره كرد.

سولفات منگنز

دانستن انواع تركيبات سولفاته و كار برد آن در صنايع مختلف كمك شاياني به شما خواهد كرد. اين ماده تركيبي معدني است كه براي سلامت انسان و گياهان بسيار ضروري است. از اين سولفات براي تامين منگنز خاك جهت تغذيه گياهان به كار مي رود.

منگنز در خاك به صورت كاتيون دو ظرفيتي قابل جذب است و كمبود آن موجب زردي رگ برگ ها و توقف رشد آن مي شود. در صنايع پزشكي منگنز مي تواند از پوكي استخوان جلو گيري نمايد و قند خون را تنظيم كند.

سولفات آهن

اين ماده يكي ديگر از تركيبات سولفاته است و به صورت هپتا هيدرات و مونو هيدرات در بازار موجود است و در صنايع پزشكي ، صنايع غذايي و كشاورزي مورد استفاده قرار مي گيرد. در دمان و پيشگيري از كم خوني و فقر آهن به كار مي رود. در عين حال سولفات آهن به عنوان كود كشاورزي مورد نياز براي آهك خاك به كار مي رود. بدون اين سولفات گياهان دچار مرگ تدريجي مي شوند.

تهيه سولفات ها

همان طور كه گفتيم با انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن آشنا شديد. شما براي تهيه اين نوع از مواد سولفاته مي توانيد به شركت پيشگامان شيمي مراجعه نماييد. اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است. اين شركت تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند.

شما با شناخت انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن مي توانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

پیشگامان شیمی می تواند تا شما را در امر تهیه محصولات غذایی ، دارویی ، بهداشتی و آرایشی شما را یاری میدهد تا شما با بهترین قیمت ها به بهترین کیفیت ها برسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *