اسید سولفونیک (Sulfonic acid)

مشخصات ماده

نام ماده : اسید سولفونیک

نام انگلیسی :
Sulfonic acid
چگالی سولفونیک اسید :
2.3±0.1 g/cm3
دانسیته سولفونیک اسید :
2.3±0.1 g/cm3

فروش اسید سولفونیک

فروش اسید سولفونیک :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اسید سولفونیک بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخصفروش اسید سولفونیک تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت اسید سولفونیک :

جهت استعلام سریع قیمت اسید سولفونیک صنعتی و خوراکی صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اسید سولفونیک چیست ؟

اسید سولفونیک عضوی از کلاس ترکیبات سولفورهای آلی اشاره دارد، یک اسید سولفونیک را می توان به عنوان اسید سولفوریک نامید تنها تفاوت آن جایگزینی یک گروه هیدروکسیل با یک گروه آلی است. نمک ها یا استرهای اسید سولفونیک به نام سولفونات می باشند.

تولید اسید سولفونیک

اسید سولفونیک با فرآیند سولفونه شدن تولید می شود. ترکیب سولفونه کننده معمولا گوگرد III اکسید است. به ویژه تولید صنعتی به این روش تولید اسیدهای آلکیل بنزن سولفونیک است:

RC6H5 + SO3 → RC6H4SO3H

در این واکنش، سولفور تریوکسید یک الکتروفیلی است و عرصه جایگزین معطر الکتروفیل می شود.

تیول ها می توانند به اسیدهای سولفونیک اکسید شوند:

RSH + 3/2 O2 → RSO3H

ویژگی ها اسید سولفونیک

سولفونیک اسیدها دارای قدرت اسیدی بسیار زیادی هستند. این اسید ها معمولا به عنوان یک میلیون بار قوی تر از اسید کربوکسیلیک شناخته می شوند. به عنوان مثال، اسید p-تولوئن سولفونیک و اسید متان سولفونیک دارای مقادیر pKa برابر 2.8-و 1.9- هستند، در حالی که اسید بنزوئیک و اسید استیک به ترتیب pKa 4.20 و 4.76 دارند. به دلیل اسیدیته قوی این اسید ها با pH سنج اسیدیته این اسید ها اندازه گیری نمی شود بلکه با تخمین مقدار اسیدیته این اسید ها به دست می آید به عنوان مثال، منابع مختلف گزارش دادند که pKa اسید متان سولفونیک بین 0.6- تا کمتر از 6.5- است. اسید سولفونیک با با کلرید سدیم جامد (نمک) واکنش نشان می دهد تا سولفونات سدیم و کلرید هیدروژن تولید کند. این ویژگی، اسیدیته اسید سولفونیک را در دو یا سه برابر اسیدیته HCl (g) نشان می دهد که pKa آن اخیرا به طور دقیق تعیین شده است (pKa(aq) = -5.9).

به علت قطبش، اسیدهای سولفونیک، جامدات کریستالی یا مایعاتی چسبناک با نقطه جوش بالا هستند. این اسید ها همچنین معمولا بی رنگ و غیر سمی هستند. از این اسید ها همچنین به عنوان کاتالیزور اسیدی در واکنش های آلی استفاده می شود. قطبش این مواد، به همراه با اسیدیته بالا، اسیدهای سولفونیک با طول زنجیره ی کوتاه را محلول در آب می کند، در حالی که سولفونیک اسید با زنجیره های طولانی تر خواصی مانند مواد شوینده دارند.

ساختار اسید سولفونیک با نمونه اولیه، اسید متان سولفونیک نشان داده شده است. گروه اسید سولفونیک، RSO2OH دارای مرکز گوگرد تتراژر می باشد، به این معنی که گوگرد در مرکز چهار اتم قرار دارد: سه اکسيژن و يک کربن. هندسه کلی مرکز گوگرد به شکل اسید سولفوریک اشاره دارد.

برخی از اسیدهای سولفونیک و سولفونات ها

تائورین

یک اسید صفراوی، و یکی از اسید سولفونیک طبیعی (که به طور معمول در تائوتومرهای غیر معمول دیده می شود) است.

PFOS

یک سورفکتانت و یک آلاینده بحث انگیز است.

p-تولوئن سولفونیک اسید

به عنوان یک عامل واکنش به طور گسترده ای در سنتزهای آلی مورد استفاده است.

Nafion(نفیون)

به عنوان یک اسید سولفونیک پلیمری مفید در سلول های سوختی استفاده می شود. همچنین این اسید در تکنولوژی های به روز در زمینه ی تصفیه ی آب کاربرد دارد.

سدیم دودسیل بنزن سولفونات (یا به طور کلی آلکیل بنزن سولفونات)

به عنوان مواد پایه در صنایع تولید مواد شوینده کاربرد گسترده دارد.

Coenzyme-M

یک کوفکتور مورد نیاز برای بیوسنتز متان است که در گاز طبیعی یافت می شود.

کاربرد های اسید سولفونیک

اگرچه کاربرد هایی که ذکر خواهد شد برای هر دو اسیدهای آلکیل و آریل سولفونیک شناخته شده است، اما اکثر کاربرد های این مواد مشتقات آروماتیک این مواد ارتباط دارد.

مواد شوینده و سورفکتانت

مواد شوینده و سورفکتانت ها مولکول هایی هستند که گروه های بسیار غیر قطبی و بسیار قطبی را به هم متصل می کنند. به طور سنتی، صابون ها سورفاکتانت هایی محبوب اند که از اسید های چرب به دست می آید. از اواسط قرن بیستم، استفاده از اسید سولفونیک در جوامع پیشرفته جای خود را به استفاده از صابون داده است. به عنوان مثال، حدود 2 میلیارد کیلوگرم آلکیل بنزن سولفانات سالانه برای اهداف مختلف تولید می شوند. لیگنین سولفونات، تولید شده توسط سولفونسیون لیگنین، به عنوان اجزای مایع حفاری و افزودنی ها در انواع خاصی از بتن کاربرد دارند.

دانه های رنگی

بیشتر از رنگ های آنتوکلینون تولید می شود اما سایر رنگ های تولید شده توسط فرایند سولفونه کردن فرآوری می شود. اسیدهای سولفونیک تمایل به اتصال به پروتئین ها و کربوهیدرات ها دارند. اکثر رنگهای قابل شستشوئی که تولید می شوند دارای این اسید سولفونیک هستند (یا گروه عاملی سولفونیل در خود دارند). از p-Cresidinesulfonic برای تولید رنگ های خوراکی استفاده می شود.

استفاده از اسید به عنوان کاتالیزور

اسیدهای قوی گروه اسیدهای سولفونیک نیز به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. ساده ترین مثال این دسته اسید متان سولفونیک، CH3SO2OH و p-toluenesulfonic acid هستند که در شیمی آلی به عنوان اسید های لیپوفیل (محلول در حلال های آلی) به طور گسترده ای استفاده می شود. اسیدهای سولفونیک پلیمری نیز دارای کابرد های مخصوص به خود هستند. رزین Dowex مشتقات اسید سولفونیک پلی استایرن است و به عنوان کاتالیزور و برای تبادل یونی (نرم شدن آب) استفاده می شود. Nafion نیز اسید سولفونیک پلیمری فلوراید است، که به عنوان غشای تبادل پروتون در سلول های سوخت استفاده می شود.

کاربرد های دارویی

داروهای ضد باکتری (داروهای سولفا) از اسید سولفونیک تولید می شود.

حامل جریان در باتری های الکترولیتی

اسید متانسولفونیک به عنوان الکترولیت به کار رفته در باتری های جریان روی-سریم و سرب-اسید(متان سولفونات) کاربرد داشته و دارای نقش انتقال جریان است.

واکنش های اسید سولفونیک

استری شدن

اسیدهای سولفونیک را می توان به استر تبدیل کرد. این کلاس ترکیبات آلی دارای فرمول عمومی R-SO2-OR است. استرهای سولفونیک مانند متیل تری فلات، عامل های آلکیل ساز خوب در سنتز آلی هستند. چنین استرهای سولفونات اغلب توسط الکل سازی کلرید سولفونیل تهیه می شود:

RSO2Cl + R’OH → RSO2OR + HCl

هالوژن شدن

گروه های سولفونیل هالید زمانی به وجود می آیند که یک گروه عاملی سولفونیل به طور جداگانه به یک اتم هالوژن متصل شود. گروه های سولفونیل هالید فرمول کلی R-SO2-X را دارند که X آن یک هالید را نشان می دهد که معمولا کلرید است. گروه های سولفونیل هالید توسط کلرزنی اسید سولفونیک با استفاده از تیونیل کلرید و واکنش های مرتبط تولید می شوند.

نکات ایمنی در خصوص سولفونیک اسید

از آنجایی که اسیدیته آن ها بسیار بالا است، از لحاظ کار با آن، نگهداری و قرار گرفتن در معرض این مواد باید از معیارهای استاندارد پیروی کرد.

هنگامی که لوله ها و تیوب ها در معرض این اسید قرار می گیرند، مواد به کار رفته در این لوله ها و تیوب ها باید به اندازه کافی در برابر اثرات خوردگی اسیدهای سولفونیک مقاوم باشند

علاوه بر این، این اسید پتانسیل ایجاد آسیب چشمی، آسیب پوستی، تحریک ریه و همچنین سوختگی شدید در برخی موارد را دارد. بنابراین محدودیت های ایمنی در شغل های مربوط به سولفونیک اسید باید اجرا شود.بنابراین

صنایعی که از اسید سولفونیک استفاده می کنند، باید تمهیداتی برای خروج بخارات این اسید از محیط داشته باشد (مانند هود). اگر استفاده از این وسایل این امکان پذیر نباشد، باید افراد حاضر در محیط از ماسک ها ی استاندارد و مناسب استفاده کنند. اطلاعات هشدار دهنده نیز باید در محل کار و مناطق مرتبط نصب شوند تا همه ی کارکنان از خطرات و ایمنی و سلامت این ماده ی خورنده اطلاع کافی یابند. همچنین آموزش کافی نیز باید به کارکنان ارائه گردد.

The post اسید سولفونیک (Sulfonic acid) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *