اتیل الکل

اتانول (همچنین با عنوان‌های الکل اتیل، الکل غلات‌، الکل نوشیدنی یا به سادگی الکل نیز خوانده می‌شود) یک ترکیب شیمیایی است‌، یک الکل ساده با فرمول شیمیایی C2H6O است که فرمول آن را می‌توان به صورت CH3 − CH2 − OH یا C2H5OH (یک گروه اتیل مرتبط با یک گروه هیدروکسیل)‌ نیز نوشت، و اغلب به عنوان EtOH نوشته می‌شود. اتانول یک مایع فرار‌، قابل اشتعال و بی‌رنگ با بوی مشخصی است. اتانول یک ماده روانگردان است و ماده اصلی فعال موجود در نوشیدنی‌های الکلی است.

اتانول به طور طبیعی از طریق تخمیر قند توسط مخمرها یا از طریق فرآیندهای پتروشیمی تولید می‌شود و معمولاً به عنوان یک ماده مخدر تفریحی مصرف می‌شود. اتانول دارای کاربردهای پزشکی به عنوان ضد عفونی کننده است. این ترکیب به طور گسترده‌ای به عنوان یک حلال شیمیایی یا برای آزمایش شیمیایی علمی یا در ترکیب با سایر ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول، ماده ای حیاتی است که در انواع مختلف صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول همچنین به عنوان یک منبع سوخت جایگزین استفاده می‌شود.

کاربرد‌های اتانول

  • ضد عفونی کننده
  • پادزهر
  • حلال دارویی
  • داروسازی
  • تفریحی
  • سوخت
  • پیش ماده برای تولید ترکیبات
  • حلال
  • مایع با دمای پایین

به دلیل وجود دمای انجماد پایین (۱۱۴٫۱۴ درجه سانتیگراد) و سمیت کم اتانول، گاهی در آزمایشگاه‌ها (با یخ خشک یا سایر مایع های خنک کننده) به عنوان یک حمام خنک کننده برای نگه داشتن مایع خون در دمای زیر نقطه انجماد آب استفاده می‌شود. به همین دلیل از آن به عنوان مایع فعال در دماسنج‌های الکلی نیز استفاده می‌شود.

تولید اتانول

اتانول ۹۴٪ دناتوره در بطری برای مصارف خانگی فروخته می شود.

اتانول هم به عنوان محصول پتروشیمی از طریق هیدراتاسیون اتیلن و هم از طریق فرآیندهای بیولوژیکی با تخمیر قندها با مخمر تولید می‌شود. در دهه ۱۹۷۰ بیشتر اتانول صنعتی در ایالات متحده به عنوان پتروشیمی ساخته می‌شد، اما در دهه ۱۹۸۰ ایالات متحده یارانه‌های تولید اتانول با ذرت را معرفی کرد و امروزه تقریباً همه اتانول از آن منبع تهیه می‌شود.

نکات ایمنی استفاده از اتانول

اتانول خالص پوست و چشم را تحریک می‌کند. علائم بلع اتانول شامل حالت تهوع، استفراغ و مسمومیت است. استفاده طولانی مدت از طریق بلع می‌تواند به آسیب جدی کبدی منجر شود.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol

https://www.aafp.org/afp/2002/0901/p807.html

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1517/14740338.2011.565328?journalCode=ieds20

The post اتیل الکل appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *