اتیلن گلیکول (Ethylene glycol)

مشخصات ماده

نام ماده : اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول

نام انگلیسی : Ethylene glycol , Monoethylene glycol

CAS number:

107-21-1 فرمول : C2H6O2

فروش اتیلن گلیکول

فروش اتیلن گلیکول :

گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اتیلن گلیکول بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش اتیلن گلیکول تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت اتیلن گلیکول :

جهت استعلام سریع قیمت اتیلن گلیکول صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اتیلن گلیکول چیست ؟

اتیلن گلیکول بدون رنگ، عموما بدون بو، فراریت اندک، ویسکوزیته پایین و جاذب آب در شبکه ی ملکولی است. این ترکیب در آب و بسیاری از مایعات آلی کاملا محلول است. گروه های هیدروکسیل در گلیکول ها خواص شیمیایی عمومی الکل های معمولی را به گلیکول ها می دهند. گروه هیدروکسیل عامل ایجاد بسیاری از ترکیب هاست. مواد دارای هیدروکسیل ها را می توان به آلدئید ها، آلکیل هالید ها، آمین ها، آزید ها، اسیدهای کربوکسیلیک، اترها، مرکاپتان ها، نیترات استرها، نیتریل ها، استر های نیتریت، استرهای آلی، پراکسیدها، استرهای فسفات و استرهای سولفات تبدیل کرد. این خواص شیمیایی اجازه می دهد اتیلن گلیکول به عنوان یک واسطه در طیف وسیعی از واکنش ها عمل کند. به خصوص برای تشکیل رزین این وجود واسطه ها مهم است ، از جمله تولید رزین می توان به تولید رزین های پلی استر اشاره کرد. واکنش پذیری و حلالیت اتیلن گلیکول امکان استفاده از آن در بسیاری از کاربردها را فراهم می کند. استفاده عمده ی اتیلن گلیکول به عنوان یک ضد یخ بر اساس توانایی آن در کاهش نقطه ی انجماد در هنگام مخلوط شدن با آب است. بنابراین خواص فیزیکی مخلوط اتیلن گلیکول – آب بسیار مهم است. کاربرد های اتیلن گلیکول در سایر زمینه ها بسیار زیاد است.

فرایند تولید اتیلن گلایکول

تولید اتیلن گلایکول

به شکل صنعتی

اتیلن گلیکول از اتیلن (اتن)، از طریق ماده ی حد واسط اتیلن اکساید تولید می شود. اتیل اکسید با آب برای تولید اتیلن گلیکول با توجه به معادله شیمیایی زیر واکنش نشان می دهد:

C2H4O + H2O → HO−CH2CH2−OH

این واکنش می تواند توسط هر دو اسید یا باز کاتالیز شود، و یا می تواند در pH خنثی ولی در دمای بالا تولید شود. تولید اتیلن گلیکول در pH اسیدی یا خنثی با آب اضافی بسیار زیاد دارای بالاترین بازده است. در این شرایط، بازده تولید اتیلن گلیکول تا 90٪ می تواند حاصل شود. محصولات جانبی اصلی فرایند تولید اتیلن گلیکول، تری اتیلن گلیکول و تترا اتیلن گلیکول هستند. جداسازی این الیگومرها و آب از محصول اصلی انرژی زیاد ی مصرف می کند. سالانه حدود 6.7 میلیون تن ازاین ماده تولید می شود.

با استفاده از فرآیند OMEGA Shell، گزینش پذیری بیشتر می شود. در فرآیند OMEGA اکسید اتیلن ابتدا به وسیله ی دی اکسید کربن (CO2) به کربنات اتیلن تبدیل می شود. این حلقه سپس با یک کاتالیزور باز هیدرولیز شده و در این مرحله بری مونو اتیلن گلیکول با گزینش پذیری 98٪ تولید می شود. دی اکسید کربن در این مرحله دوباره آزاد می شود و می تواند دوباره به چرخه ی تولید محصول بازگردد.

اتیلن گلیکول از مونوکسید کربن در کشورهایی با ذخایر زغال سنگ زیاد و مقررات زیست محیطی غیر سخت گیرانه تولید می شود. اکسیداتیو کربونیلاسیون متانول به دی متیل اگزالات یک رویکرد امیدوار کننده برای تولید اتیلن گلیکول بر پایه متانول است. در هیدروژناسیون با کاتالیزور مس دی متیل اکسلات با بازده بالا(7/94٪) به اتیلن گلیکول تبدیل می شود:

متانول بازیابی می شود. بنابراین تنها مونوکسید کربن، هیدروژن و اکسیژن مصرف می شود. یک واحد تولید صنعتی که به این روش عمل می کند با ظرفیت تولید 200000 تن اتیلن گلیکول در سال در مغولستان است و دومین واحد با ظرفیت 250000 تن در سال در استان هنان چین قرار دارد. چین از سال 2015 به بعد حدود 20 کارخانه تولید اتیلن گلیکول با این روش احداث کرده است.

کاربرد ها اتیلن گلایکول

اتیلن گلیکول عمدتا به شکل ضد یخ (50٪) و به عنوان مواد اولیه در ساخت پلی استرهایی مانند پلی اتیلن ترفتالات (PET) (40٪) استفاده می شود.

کاربرد به عنوان مایع خنک کننده و عامل انتقال گرما

استفاده عمده از اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل برای انتقال حرارت با روش همرفتی است، به عنوان مثال، این ماده درخودرو و رایانه هایی که سیال کاری خنک کننده آن ها مایع است به کار می رود. اتیلن گلیکول معمولا در سیستم های تهویه مطبوع در سیستم آب سرد نیز استفاده می شود. در سیستم های گرمایی / خنک سازی ژئوترمال، اتیلن گلیکول مایعی است که گرما را از طریق استفاده از یک پمپ گرمایی ژئوترمال انتقال می دهد. اتیلن گلیکول انرژی را از منبع گرم (دریاچه، اقیانوس، آب آب) به دست آورده و آن را به در محل مورد نیاز تخلیه می کند.

ضد یخ

اتیلن گلیکول خالص در حدود 12- درجه سانتیگراد (10.4 درجه فارنهایت) یخ می زند، اما هنگام مخلوط شدن با آب، این مخلوط در دمای پایین یخ می شود. به عنوان مثال، مخلوطی از 60٪ اتیلن گلیکول و 40٪ آب در دمای 45-(C 49°- درجه فارنهایت) منجمد می شود.

استفاده از اتیلن گلیکول نه تنها نقطه انجماد مخلوط های آبی را کاهش می دهد بلکه نقطه جوشش را نیز افزایش می دهد. افزایش دمای جوش به این علت است که اتین گلیکول خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و فشار بخار پایین نسبت به آب خالص است.

تولید پلیمر

در صنایع پلاستیک، اتیلن گلیکول یک ماده ی واسطه ی مهم برای تولید الیاف پلی استر و رزین است. پلی اتیلن ترفتالات، که در ساخت بطری های پلاستیکی برای نوشیدنی های غیر الکلی کاربرد دارد، از اتیلن گلیکول تهیه می شود.

به دلیل نقطه جوش بالا و آب دوستی، اتیلن گلیکول یک ماده رطوبت زدای مفید است. اتیلن گلیکول به طور گسترده ای برای جلوگیری از تشکیل هیدرات های گاز طبیعی در خطوط لوله با طول زیاد است که گاز طبیعی را از میدان های گازی دور به مکان مورد نظر انتقال می دهند. اتیلن گلیکول را می توان از گاز طبیعی بازیافت کرد و پس از تصفیه، به عنوان یک مهارکننده ی آب و نمک های معدنی مجددا استفاده نمود.

اطلاعات زیست محیطی

اتیلن گلیکول یک ماده شیمیایی با حجم بالای تولید است. در حدود 10 روز در هوا و چند هفته در آب و خاک فرو تجریه می شود. این محصول از طریق محصولات حاوی اتیلن گلیکول وارد محیط می شود. هرچند که دوزهای اندک اتیلن گلیکول هیچ سمیتی ندارند، اما در دوزهای نزدیک بالا (≥ 1000 میلی گرم در کیلوگرم در روز) اتیلن گلیکول به عنوان تراتوژن (از بین برنده ی موجودات زنده) عمل می کند.

انبار داری و حمل و نقل

اتیلن گلیکول معمولا در تجهیزات فولادی ذخیره می شود. مخازنی که با پوشش های فنولیک و اپوکسی-فنلی پوشیده شده اند، مانند تانک های پلاستیکی تقویت شده فایبرگلاس و تانک های ضدزنگ نیز میتواند برای ذخیره سازی این ماده استفاده شود. از آلومینیوم در دماهای پایین (حدود 104 درجه فارنهایت یا حداکثر 40 درجه سانتیگراد) برای ذخیره سازی این ماده استفاده شده است، اما توصیه نمی شود که ظرف آلومینیومی گرم شود. آهن روی یا گالوانیزه برای ذخیره سازی این ماده توصیه نمی شود. آلیاژهای مس نیز ممکن است باعث تغییر رنگ محصول شوند. فولاد گالوانیزه و قلع یا با ضخامت کم نباید مورد استفاده قرار گیرد. برای نگهداری طولانی مدت، یک مخزن ذخیره سازی با یک رزین پخته شده، یک رزین اپوکسیفنیل خشک یا رزین وینیل یا مخزن ضدزنگ یا آلومینیوم پیشنهاد شده است. آهن روی یا گالوانیزه توصیه نمی شود و آلیاژهای مس یا مس ممکن است باعث تغییر رنگ محصول شوند. فولاد گالوانیزه و قلع نیز نباید برای ذخیره سازی این ماده استفاده شود.

The post اتیلن گلیکول (Ethylene glycol) appeared first on سایت خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *