آلفا هیدروکسی اسید

α-هیدروکسی اسیدها، یا اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHAs)، یک کلاس از ترکیبات شیمیایی هستند که از یک اسید کربوکسیلیک جایگزین شده با یک گروه هیدروکسیل در کربن مجاور تشکیل شده است. ممکن است که به صورت طبیعی یا مصنوعی باشند.

به دلیل کاربرد AHAها در صنعت آرایشی کاملاً شناخته شده‌اند.

اغلب AHAها در محصولاتی یافت می‌شوند که به کاهش چین و چروک کمک می‌کنند، خطوط محکم و مشخص را نرم می کنند و باعث بهبود ظاهر و احساس کلی پوست می‌شوند. همچنین از آن‌ها به عنوان لایه بردار‌های شیمیایی استفاده می‌شود.

کاربردهای آرایشی α-هیدروکسی اسیدها

پوست انسان دارای دو مؤلفه اصلی است، اپیدرم آواسکولار و درم عروقی زیرین.

برای اثربخشی هر ترکیب موضعی باید از لایه اپیدرم عبور کرده و به سلول‌های زنده داخل درم برسد.

AHA‌ها گروهی از ترکیبات کربوکسیلیک آلی هستند. AHA هایی که بیشتر در کاربردهای آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً شبیه به مواد موجود در محصولات غذایی از جمله گلیکولیک اسید (موجود در نیشکر)، لاکتیک اسید (موجود در شیر ترش)، مالیک اسید (موجود در سیب)، سیتریک اسید (موجود در مرکبات ) و تارتاریک اسید (موجود در شراب انگور) – اگرچه منبع AHA ها در مواد آرایشی عمدتاً مصنوعی یا از تخمیر باکتری یا قارچ است. برای اینکه هر ترکیب موضعی از جمله AHA موثر باشد، باید در پوست نفوذ کند و در آنجا بتواند روی سلول‌های زنده اثر بگذارد. گلیکولیک اسید، با کوچکترین اندازه مولکولی، یک AHA است که بیشترین دسترسی زیستی را داشته و به راحتی در پوست نفوذ می‌کند.

ایمنی استفاده از AHA‌ها

معمولا هنگام استفاده از AHAها در دوز توصیه شده به عنوان ماده آرایشی بهداشتی بر روی پوست بی‌خطر هستند.

شایع‌ترین عوارض جانبی آن، سوزش خفیف پوست، قرمزی و پوسته پوسته شدن است. شدت آن معمولاً به pH و غلظت اسید مورد استفاده بستگی دارد. لایه برداری‌های شیمیایی عوارض جانبی شدیدتری دارند از جمله تاول، سوزش و تغییر رنگ پوست، اگرچه معمولاً خفیف هستند و یک یا دو روز بعد از درمان از بین می‌روند.

FDA همچنین به مصرف کنندگان هشدار داده است كه باید در هنگام استفاده از AHAها احتیاط لازم را داشته باشید. پس از یك تحقیق با حمایت از صنعت، متوجه شده‌اند كه AHAها می‌توانند حساسیت به نور خورشید را افزایش دهند.

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_hydroxy_acid

https://insights.ovid.com/crossref?an=00042728-199605000-00004

https://web.archive.org/web/20060207090619/http://www.cfsan.fda.gov/~dms/fdacaha.html

The post آلفا هیدروکسی اسید appeared first on پیشگامان شیمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *