آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن

آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن

آب دیونیزه همان آب مقطر است ، تنها با این تفاوت که علاوه بر انجام مراحل تقطیر، یون های آن نیز زدوده شده اند و به کم ترین مقدار ممکن رسیده اند. در ادامه به آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن می پردازیم.

آب دیونیزه

آب دیونیزه که به اختصار DI نیز گفته می شود ، به آبی گفته می شود که یون های موجود در آن کاملا خارج شده باشند. آبی که می نوشیم علی رغم تمامی فرآیند های تصفیه و ضدعفونی ای که بر روی آن انجام می شود ، دارای ترکیباتی معدنی غالبا به شکل یون مانند کلسیم ، سدیم ، منیزیم ، آهن و غیره است.

این ترکیبات معدنی نه تنها برای انسان مضر نیستند بلکه برخی از یون های موجود در آب برای بدن انسان ضروری نیز است. با این حال در برخی موارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت لازم است تا یون های آب خارج شوند.

آب دیونیزه درواقع آبی است که در آن یون های نمکی و معدنی مانند سدیم ، کلرید ، بی کربنات و سولفات از آن جدا سازی شده باشند تا در تاسیسات ، بویلرها و پکیج ها ایجاد خورندگی ، گرفتگی و تشکیل رسوب ننماید ، از جمله موارد استفاده از آن می‌ توانیم به سیستم خنک ‌کننده کوره ‌های ذوب ، بیمارستان ها ، صنایع الکترونیک ، آزمایشگاه ها و آب کاری قطعات اشاره کنیم.

در ادامه به آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن می پردازیم.

کاربرد آب دیونیزه

آشنایی با کاربرد آب دیونیزه و کاربرد آن مهم و ضروری است. بیش تر صنایع حساس نیاز به استفاده از آب دمین یا دیونیزه دارند و رزین های آنیون و کاتیون را برای تبادل یونی به کار می برند. از آنجا که قیمت آب دمین کمی گران است ، استفاده کنندگان از این سیستم ها مجبورند تا رزین ها را پس از مدتی زنده یا احیاء کنند و مجددا به چرخه تولید برگردانند.

برای تغذیه دیگ های بخار فشار بالا

در الکترونیک و تراشه های کامپیوتری

در صنعت لیزر و برش ‌کاری

کپسول های آتش‌ نشانی

در صنایع پزشکی ، دارویی و درمانی

از موارد کاربرد آب دیونیزه می توان در صنعت داروسازی و یا آرایشی بهداشتی در ساخت داروها به عنوان حامل یا حلال و حجیم کننده و هم چنین نوع استریل آن در رقیق کردن بعضی از دارو های تزریقی می توان اشاره کرد.

در واقع تفاوت آب دیونیزه با آب مقطر در درجه خلوص آن ها می باشد ، آب دیونیزه آبی است که درجه خالص بودن آن نسبت به آب مقطر بیش تر است و برای درست کردن آن از دستگاهی به نام دیونایزر استفاده می شود.

که شامل ستون هایی از رزین با بار مثبت و منفی می باشد که این بار های مثبت و منفی توسط این ستون ها از بین می رود که از این آب برای سرم های لیوفلیزه و همچنین ساختن محلول ها وغیره استفاده میشود .

کیفیت آب فوق خالص دیونیزه را نمی ‌توان با آب مقطر یکی دانست زیرا روش به دست آوردن آن کمی سخت تر و نیازمند دانش فنی می ‌باشد.

آب مقطر

محققان آب مقطر را در یک ظرف نمونه در آزمایشگاه می ریزند .

آب مقطر یک نوع آب معدنی است که با تقطیر تصفیه شده است . منبع آب برای تقطیر می تواند آب شرب باشد , اما بیش تر آب باران و سیلاب مورد استفاده قرار می گیرد .

در این روش معمولاً ، آب را می جوشانند و بخار آن را جمع می کنند . در این حالت بیش تر مواد معدنی و سایر ناخالصی های آب از آن گرفته می شود .

اما خلوص آب منبع مهم است ، زیرا ممکن است آب منبع بعضی از ناخالصی ها مانند جیوه و یا مواد آلی فرار داشته باشد که آن ها همراه آب تبخیر می شوند و نمی توان آنها را به روش تقطیر از آب جدا کرد .

موارد استفاده از آب مقطر :

به عنوان حلال برای تهیه محلول

شستن و تمیزکردن ظروف

در پزشکی

خوراک برای تهیه آب خالص و فوق خالص

برای کالیبره کردن قطعات و لوازم صنعتی حساس

نوشیدن آب مقطر و آب دیونیزه

آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن برای استفاده از آن بسیار مهم است. نوشیدن آب مقطر مشکلی ندارد و می توان آن را با خیال راحت نوشید اما متخصصان توصیه می کنند که نوشیدن آب استاندارد تصفیه شده شهری به دلیل دارا بودن مواد معدنی مفید تر است.

اما قضیه در مورد آب دیونیزه فرق دارد و توصیه می شود هر گز نوشیده نشود دلایل این توصیه عبارتند از:

به دلیل پایداری پایینی که دارد خورنده است و می تواند به مینای دندان و بافت های حساس آسیب وارد کند.

این آب می تواند یون های کلسیم و منیزیمی را که توسط بدن جذب شده اند دفع نماید.

به دلیل نداشتن مواد معدنی و یون مزه بدی دارد.

قابلیت جذب فلزات سمی در مسیر انتقال و یا محل نگهداری را دارد و می تواند آنها را از طریق نوشیدن منتقل نماید.

این آب خاصیت ضد عفونی کردن و از بین میکرو ارگانیسم ها را ندارد ، زیرا همان گونه که گفته شد تنها قادر به جذب برخی یون هاست و بر روی میکرو ارگانیسم ها اثر چندانی ندارد.

آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن باعث می شود در مصرف آن دقت بیش تری کنید.

تهیه آب دیونیزه

تفاوت آب مقطر یکبار تقطیر با آب دیونیزه در این است که ابتدا آب مقطر با استفاده از دستگاه تقطیر و روش تقطیر آب حاصل می شود این در حالی است که آب دیونیزه به وسیله یونیزه کردن آب در فرایند جداگانه و پیچیده تری حاصل می شود. به همین دلیل آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن امری ضروری است.

در این مقاله به بررسی آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن پرداختیم. شما براي تهيه اين مواد مي توانيد به شركت پيشگامان شيمي مراجعه نماييد. اين شركت يكي از برترين شركت ها در زمينه تامين مواد اوليه در ايران است.

پیشگامان شیمی تلاش دارد تا ارتباط مستقيمي بين مشتري و فروشنده ايجاد كند. شما با آشنایی با آب دیونیزه و کاربرد آن مي توانيد بهترين مواد در هر زمينه اي را كه مي خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي شود در تمامي زمينه هاي پزشكي ، دارويي ، صنعتي و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *