آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

آب مایه حیات است. آب یکی از مشهورترین حلال ها است که تقریبا هر ماده تا اندازه ای در آب محلول است و این حلالیت به دما ، فشار ، پ هاش و پتانسیل شیمیایی در آب بستگی دارد. در این مقاله به آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب می پردازیم.

لزوم تصفیه آب

یکی از الودگی های بسیار خطرناک منابع آب ، آلودگی بیولوژیکی است. آب می تواند به انواع میکروارگانیسم ها اعم از انواع باکتری ها ، انگل ها ، قارچ ها و ویروس ها آلوده شود.

چه برای مصارف آشامیدنی و چه برای مصارف صنعتی معمولا آب طبیعی ، احتیاج به تصفیه دارد. در مهندسی شیمی بسیاری از فرآیند ها همانند نمک زدایی ، خشک کردن ، تبخیر کردن ، اختلاط ، رزین های تعویض یونی ، رسوبت زدایی و … در ارتباط با آب هستند. تصفیه آب به دو صورت امکان پذیر است : حذف یا کاهش ناخالصی های آب در تصفیه خانه ، افزایش مواد کمکی به آب در محل مصرف.

گاز کلر

آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب اهمیت زیادی دارد. موادی که برای گند زدایی بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد : گاز کلر ، پودر کلر ، آب ژاول ، مولتی اکسیدانت. کلر یکی از هالوژن های مهم در جدول مندلیف است. رنگ زرد مایل به سبز دارد و در فاز گاز و یکی از اصلی ترین و بهترین روش های گند زدایی آب به شمار می رود.

یکی از نکات مثبت گند زدایی توسط کلر یه خصوص در استخر ، پاکسازی هر گونه آلودگی میکروبی است. ممکن از پس از گند زدایی ، آلودگی های میکروبی ثانویه ای در شبکه لوله کشی سلامت آب را تهدید کند. یکی از خصوصیات مهم کلر این است که علاوه بر قدرت گند زدایی بالا ، پایداری شیمیایی لازم برای باقی گذاردن کلر باقیمانده را جهت رسیدن به اهداف ثانویه گند زدایی دارا است.

آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب به شما کمک می کند تا آب سالم تری برای استفاده داشته باشید.

گند زدایی و تصفیه به کمک ازن

یکی از ویژگی های ازن در فرآیند گند زدایی آب ، زمان تمام محدود و اندک مورد نیاز این گاز است و از بهترین روش های گند زدایی آب به شمار می رود. هم چنین می تواند ویروس ها را غیر فعال سازد و موثرتر از کلر ظاهر می شود. با استفاده از آن می توان آهن ، سولفید ها و منگنز را حتی در مقیاس های کوچک از آب زدود و تصفیه کرد.

از ازن می توان در پ هاش های مختلف استفاده کرد ، ازن گند زدای موثری دارد و برای از بین بردن کلوئید ها نیز کارایی بسیار دارد. آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب بسیار جائز اهمیت است و باید به آن دقت داشت.

انواع ضدعفونی کننده ها

روش های گوناگونی برای ضدعفونی کردن منابع آب وجود دارد که به طور کلی به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند : آن هایی که با واکنش شیمیایی عمل ضد عفونی کردن را انجام می دهند. مثل کلر ، ازن ، دی اکسید کلر ، ید و … است. آن هایی که فیزیکی عمل می کنند مثل فیلتراسیون و پرتو دهی. آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب به داشتن آب سالم کمک می کند.

شما در حال خواندن مطلب مواد شیمیایی جهت تصفیه آب می باشید .

مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

مواد شیمیایی مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس

جلوگیری کننده از رسوبات در ممبران ها ( آنتی اسکالانت)

اسید و قلیای شست و شوی ممبران

مواد شیمیایی مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب به روش شیمیایی

منعقد کننده جهت حذف مواد معلق و کلوئیدی ( سولفات آلومینیوم )

نمک آهن و کلر : منعقد کننده جهت مواد معلق و کلوئیدی

هیدروکلرید کلسیم جهت ضدعفونی کردن آب

مواد شیمیایی قابل استفاده در دیگ های بخار به دلیل تماس مستقیم با آب و تشکیل رسوب.

ماده خنثی جهت متعادل نمودن پ هاش آب در دیگ های بخار

آب ژاول

کوچک ترین خطا در تزریق می تواند به شدت روی کیفیت آب تاثیر بگذارد. پ هاش بالایی دارد و قدرت گند زدایی آن بسیار پایین است. چنان چه آب شبکه دارای یون های فلزی باشد به شدت روی رنگ و حتی مزه آب تاثیر می گذارد. به دلیل وجود سدیم در آب ژاول ، شوری یا تی دی اس آب شبکه تحت تاثیر قرار می گیرد.

به دلیل غلظت بالای کلر در آب ژاول کنترل تزریق و میزان کلر ورودی سخت می باشد. بخار آن سرفه آور بوده و ریه را می سوزاند. شرایط نگهداری خاصی دارد و باید به دور از نور خورشید نگهداری شود. حمل و نقل آن بسیار دشوار است. نگهداری طولانی مدت باعث اثر بخشی آن می شود و از بهترین روش های گند زدایی‌ آب به شمار می رود.

تهیه مواد شیمیایی جهت تصفیه آب

همان طور که در این مقاله در مورد آشنایی با مواد شیمیایی جهت تصفیه آب توضیح دادیم شما برای تهیه این نوع از مواد گند زدای آب می توانید به شرکت پیشگامان شیمی مراجعه نمایید. استفاده از بهترین روش های گند زدایی آب می تواند به شما در تهیه آب سالم و مناسب کمک کند.

این شرکت یکی از برترین شرکت ها در زمینه تامین مواد اولیه در ایران است. این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند. شما با شناخت انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن میتوانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می خواهید از این شرکت تهیه کنید. موادی که توسط این تیم تامین می شود در تمامی زمینه های پزشکی ، دارویی ، صنعتی و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *