آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که با اثر بر باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها ، اسپور باکتری ها و سایر اورگانیسم ها ، آن ها را از بین می برند و یا از رشد آن ها جلوگیری می کنند. مواد ضدعفونی کننده ای را که برای سطح پوست و بدن و در بافت های زنده استفاده می شود ، گند زدا می نامیم. در این مقاله به آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده می پردازیم.

گندزدایی

گندزدایی یعنی استفاده از روش های فیزیکی یا شیمیایی به منظور کم کردن بار میکروبی. وجود میکروب های بیماری زا در محیط زندگی ، قدرت و تکثیر و انتقال آن ها از فرد بیمار به شخص سالم و توانایی آلوده نمودن غذا و سایر نیازمندی های روزمره آنان ، دانشمندان را بر آن داشت تا با این دشمنان نامرئی انسان مقابله نمایند و در صدد کشف راه های مبارزه بر آیند. گندزدایی عبارت است از نابود کردن عوامل بیماری زا در محیط های بی جان مانند : اماکن مسکونی ، البسه ، ظروف ، آب سبزی و …است.

ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده ها مواد ضد میکروبی هستند که برای از بین بردن انوع میکروب های موجود بر روی سطوح مختلف ساخته شده اند. ضدعفونی کردن ، فرآیندی فیزیکی یا شیمیایی است که انواع باکتری ها ، ویروس ها و میکروب ها را از بن می برد. ضد عفونی کننده ها با سایر دارو های ضد میکروبی مانند آنتی بیوتیک ها که میکروب های موجود در بدن را از بین میبرند و ضدعفونی کننده هایی که میکروب های موجود در بافت زنده را از بین می برند تفاوت دارند. مواد ضدعفونی کننده ، دیواره سلولی میکروب ها را از بین می برند و یا در سیستم متابولیسم آن ها اختلال ایجاد می کنند.

ضدعفونی کننده ها موادی هستند که یک سطح را هم زمان تمیز و عاری از هرگونه میکزوب می کنند. این مواد اغلب در بیمارستان ها ، جراحی های دندان پزشکی ، آشپزخانه ها ، حمام ، سروس بهداشتی و شست و شوی دست ها برای از بین بردن میکروب ها و ویروس ها استفاده می شود. آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده شما را با خصوصیات این محلول ها آشنا می کند.

ویژگی ضدعفونی کننده ها

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد. یک ماده ضدعفونی کننده مناسب می تواند فرآیند استریل سازی میکروبیولوژی کاملی را انجام دهد ، بدون آن که به انسان و محیط زنگی وی آسیب برساند. اکثر ضدعفونی کننده های خانگی مدرن حاوی دناتونیوم ، یک ماده فوق العاده تلخ هستند که به عنوان یک اقدام ایمنی برای جلوگیری از مصرف دهانی توسط کودکان ، به ضدعفونی کننده ها اضافه می شود.

مواد ضدعفونی کننده ای که در خانه ها استفاده می شود هرگز نباید با دیگر مواد تمیز کننده مخلوط شوند زیرا ممکن است منجر به ایجاد واکنش های شیمیایی خطرناکی شوند. انتخاب استفاده از ضدعفونی کننده ، بستگی به مورد خاص و شرایط محیطی شما دارد. برخی از مواد ضد عفونی کننده طیف گسترده ای دارند در حالی که برخی دیگر طیف وسیعی از ویروس ها را نابود می کنند.

انواع مواد ضدعفونی کننده

مواد ضدعفونی کننده دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله آشنایی با انواع محلول ضدعفونی کننده را به شما شرح می دهیم. زیرا آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد.

ضدعفونی کننده هوا : ضدعفونی کننده های هوا به طور معمول مواد شیمیایی هستند که قادر به ضدعفونی میکروب های معلق در هوا هستند. میکروب های موجود در هوا می توانند با استفاده از مایع سفید کننده رقیق کشته وند. یک ماده ضدعفونی کننده هوا باید به عنوان یک هواساز و یا بخار با غلظت کافی در هوا پراکنده شود تا بدین طریق تعداد میکروب های عفونی قوی موجود در هوا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کنند.

الکل : الکل حاوی ترکیبات کاتیون آمونیوم ، نوع چهارم ضدعفونی کننده های مناسب برای سطوح هستند و در بیمارستان ها و مراکز درمانی به عنوان اصلی ترین ماده ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی و سطوح مختلف استفاده می شوند.

میزان اثر بخشی الکل هنگامی که محلول با ماده شوینده لوریک اسید ترکیب می شود بسیار بیش تر می شود. میزان تاثیر بیست و نه درصد اتانول با اسید دودکانوئیک در برابر طیف گسترده ای از باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها بسیار قابل توجه است. از الکل هم چنین برای ضدعفونی کردن زخم ها و جلوگیری از عفونت نیز استفاده می شود.

اکسید کننده ها

عوامل اکسید کننده ، غشای سلولی میکروب را اکسیداسیون می کنند که این امر منجر به از بین رفتن ساختار سلولی و در نتیجه مرگ آن ها می شود. تعداد زیادی از مواد ضدعفونی کننده به این روش عمل می کنند. کلر و اکسیژن نیز جزو اکسید کننده های قوی محسوب می شوند.

فنول ها : فنول ها عناصر فعال در برخی از مواد ضدعفونی کننده خانگی هستند و در بعضی از دهان شویه ها و صابون های ضدعفونی کننده یافت می شوند. فنول ها برای گربه ها و کودکان تازه متولد شده خاصیت سمی دارند. فنول ها یکی از قدیمی ترین ضدعفونی کننده ها محسوب می شوند اما ممکن است در بعضی موارد ممکن است حساسیت زا باشند.

نکات مهم در استفاده از مواد ضدعفونی کننده

آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد. مواد ضدعفونی کننده را باید در مقادیر کم استفاده کرد. نباید به صورت ترکیب با هم استفاده کرد. اثر میکروب کشی هر گند زدایی با آب داغ بیش تر می شود. ضدعفونی کننده ها و گند زداها تنها برای استعمال خارجی است و از ورود آن ها به دهان ، چشم ، گوش و دستگاه تنفسی جدا باید جلوگیری کرد. عوامل بی اثر کننده ضدعفونی کننده ها را باید شناخت و از تماس آن ها با هم جلوگیری کرد.

تهیه مواد ضدعفونی کننده

همان طور که گفتیم آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده بسیار اهمیت دارد زیرا مورد استفاده و کاربرد آن ها متفاوت است. آشنایی با انواع محلول های ضدعفونی کننده به شما این امکان را می دهد تا در مکان مناسب از آن استفاده نمایید.

شما برای تهیه این نوع از مواد ضدعفونی کننده می توانید به شرکت پیشگامان شیمی مراجعه نمایید. این شرکت یکی از برترین شرکت ها در زمینه تامین مواد اولیه در ایران است. این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند. شما با شناخت انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن میتوانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می خواهید از این شرکت تهیه کنید. موادی که توسط این تیم تامین می شود در تمامی زمینه های پزشکی ، دارویی ، صنعتی و … است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *